2-aprel kuni kechqurun ijtimoiy tarmoqlarda pensiya oluvchilarning telefonlariga pensiyalar hisoblangani haqida, keyin esa kartani to‘ldirish bekor qilingani haqida bildirishnomalar kelgani to‘g‘risida xabarlar paydo bo‘ldi.
Pensiya jamg‘armasi va Xalq banki pensiya oluvchilarning 3 foiziga ta’sir ko‘rsatgan texnik xatolik haqida xabar berdi.
“Xalq banki tizimida pensiya mablag‘larining yuklanishi jarayonida texnik nosozlik yuzaga kelganligi sababli ba’zi mijozlarning bank kartalariga kirim qilingan mablag‘lar „bekor qilingan“ holati yuzaga kelgan”, — deyiladi Xalq banki xabarida.
“Hozirda ushbu xatoliklar bartaraf etilib, „bekor qilingan“ pul mablag‘lari bank kartalarga qaytarilmoqda”, — deyiladi bank xabarida.
Ular prezidentning PQ-5102-sonli qaroriga asosan, barcha pensionerlar pensiyalarini oyning 5-kuniga qadar olishiga ishontirdi.
Texnik xato tufayli Xalq banki aloqa markaziga qo‘ng‘iroqlar keskin ko‘payib, bog‘lanish qiyinlashgan.
Bank bilan bog‘lanish uchun Telegram (@xbcallsupport) yoki bankning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalaridan foydalanish mumkin, deyiladi xabarda.

Вечером 2 апреля в социальных сетях появились публикации о том, что пенсионеры получили на телефоны уведомления о начислении пенсии и следом — сообщения об отмене пополнения карты.
Пенсионный фонд и Народный банк Узбекистана сообщили о технической ошибке, которая затронула 3% получателей пенсий.
«В системе Народного банка в процессе загрузки пенсионных средств произошла техническая неисправность, из-за которой у части клиентов поступление на карты средств было „отменено“», — говорится в сообщении Народного банка.
«В настоящее время неполадки устранены, и „отменённые“ средства возвращаются на банковские карты», — отметили в банке.
Там заверили, что все пенсионеры получат пенсию до 5 числа месяца, как это предусмотрено постановлением президента ПП-5102.
В связи с ошибкой резко выросло количество звонков в колл-центр Народного банка, из-за чего с ним может быть сложно связаться.
Для связи с банком можно воспользоваться Telegram (@xbcallsupport) или страницами банка в социальных сетях, говорится в сообщении.