Isroil hukumati G‘azo sektoriga insonparvarlik yordami yetkazib berish uchun yangi yo‘nalishlar ochilganini e’lon qildi, deya xabar bermoqda Times of Israel Isroil bosh vazirining idorasi bayonotiga tayanib.
Isroil va HAMAS o‘rtasidagi mojaro boshlanganidan beri ilk bor “Erez” nazorat-o‘tkazish punkti G‘azo sektorining shimoliy hududlari bilan chegarada ochiladi. Bundan tashqari, Isroil janubidagi Ashdod porti ham vaqtincha ochiladi.
Isroil, bundan tashqari, “Kerem-Shalom” o‘tkazish-nazorat punkti orqali Iordaniyadan kelayotgan yordam miqdorini oshirishga rozi bo‘ldi. Ushbu gumanitar marshrutlar aynan qachon ochilishi hozircha noma’lum.
“Yordam hajmini oshirish gumanitar inqirozning oldini oladi. Va jangovar harakatlarni davom ettirish hamda harbiy maqsadlarga erishishni ta’minlash uchun juda muhimdir”, — deya Isroil hukumati vakilining so‘zlaridan iqtibos keltirmoqdaTimes of Israel.
Isroilning bayonoti Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va AQSh prezidenti Jo Bayden o‘rtasidagi telefon suhbatidan bir necha soat o‘tib yangradi. Bu bayonot Isroil aviazarbalari oqibatida World Central Kitchen (WCK) gumanitar tashkilotida yetti nafar xodim halok bo‘lganidan keyin birinchisi bo‘ldi. Halok bo‘lganlar orasida Avstraliya, Polsha va Buyuk Britaniya fuqarolari ham bor.
Nashrning yozishicha, qo‘ng‘iroq chog‘ida Bayden agar Isroil anklavdagi gumanitar inqirozni bartaraf etish va ko‘ngillilarni himoya qilish choralarini ko‘rmasa, AQShning G‘azo sektoridagi urushga oid siyosati o‘zgarishi mumkinligidan ogohlantirgan.
- 1-aprel oqshomida WCK tashkiloti ko‘ngillilari ketayotgan yordam karvoniga Isroil samolyotlari urilgan. Mashinalar gumanitar yordamni tushirayotgan paytda o‘qqa tutildi. Isroil WCK karvoniga qilingan hujumni “jiddiy xato” deb atagan va chuqurlashtirilgan tergov o‘tkazilishiga va’da bergan.
- Avvalroq BMT G‘azoning shimoliy viloyatlarida yaqin ikki oy ichida ommaviy ocharchilik boshlanishini bashorat qilgandi. BMT rahbari buni “mutlaq texnogen falokat” deb atadi va Isroil hukumatini anklav aholisiga insonparvarlik yordamidan to‘liq foydalanish imkoniyatini berishga chaqirgan.

Власти Израиля объявили об открытии новых маршрутов для поставок гуманитарной помощи в сектор Газа, сообщает Times of Israel со ссылкой на заявление офиса израильского премьер-министра.
Впервые с начала конфликта между Израилем и ХАМАС будет открыт контрольно-пропускной пункт «Эрез» на границе с северными районами сектора Газа. Кроме того, временно откроется порт Ашдод на юге Израиля.
Израиль также согласился увеличить объем помощи, поступающей из Иордании через КПП «Керем-Шалом». Когда именно откроются эти гумантирные маршруты, пока неизвестно.
«Увеличение объёма помощи предотвратит гуманитарный кризис, — цитирует Times of Israel представителя яизраильского правительства. — И имеет решающее значение для обеспечения продолжения боевых действий и достижения военных целей».
Заявление Израиля вышло через несколько часов после телефонного разговора премьера Израиля Биньямина Нетаньяху и президента США Джо Байдена. Они поговорили впервые после того, как в результате удара израильской армии погибли семь сотрудников гуманитарной организации «Всемирная центральная кухня» (World Central Kitchen, WCK). Среди убитых — граждане Австралии, Польши и Великобритании.
По данным издания, во время разговора Байден предупредил, что политика США в отношении войны в секторе Газа может измениться, если Израиль не примет шаги по решению гуманитарного кризиса в анклаве и защите волонтеров.
- Вечером 1 апреля конвой WCK, в котором ехали волонтёры организации, подвергся удару израильской авиации. Машины попали под обстрел, когда выезжали со склада в Дейр-эль-Балахе, где команда разгружала гуманитарную помощь, доставленную в Газу по морю с Кипра. Армия обороны Израиля назвал «серьёзной ошибкой» удар по конвою WCK и пообещала провести тщательное расследование.
- Ранее ООН прогнозировала наступление массового голода в северных провинциях Газы в ближайшие два месяца. Глава ООН назвал это «полностью искусственной катастрофой» и призвал израильские власти обеспечить населению анклава полный доступ к гуманитарной помощи.