O‘zbekistonda oilaviy tadbirkorlik uchun garovsiz imtiyozli kreditning maksimal miqdori 33 million so‘mdan 100 million so‘mga oshirilmoqda. Bu prezidentning 3-apreldagi qarorida ko‘zda tutilgan.
2024-yil 1-apreldan boshlab o‘zini o‘zi band qilgan jismoniy shaxslarga (asosiy ish joyiga ega shaxslar bundan mustasno) oilaviy tadbirkorlik dasturi bo‘yicha kreditlar ajratila boshlaydi.
Ular 33 million so‘mgacha, bir yildan so‘ng ushbu qarz oluvchining tadbirkorlik faoliyati samaradorligi, qarzning maqsadli ishlatilgani hamda zaruratga qarab guruh kafilligi (kamida 3 nafar fuqaro) bilan qo‘shimcha 50 mln so‘mgacha revolver asosida mablag‘ olishi mumkin bo‘ladi.
Kreditdan tomorqa xo‘jaligini rivojlantirishning bir qancha yo‘nalishlari — parrandachilik, quyonchilik, chorvachilik, asalarichilik, baliqchilik va ixcham issiqxona tashkil etishda foydalanish mumkin.
Maydoni 10 sotixdan ortiq tomorqa yer egalari va ijarachilar 50 million so‘mgacha garovsiz imtiyozli kredit olishi mumkin bo‘ladi. 10 sotixli ixcham issiqxonalar va baliq yetishtirish faoliyatini tashkil etish uchun 100 million so‘mgacha garovsiz mablag‘ ajratiladi.
Bunda tuman yoki shahar veterinariya bo‘limi tomonidan identifikatsiya qilingan (birkalash usuli) va “haqiqatdan yetkazib berilgan chorva mollari"ni (qoramol, qo‘y, echki) sotib olishga naqd pulda kreditlar ajratilishi mumkin.
Shuningdek, aholi tomorqasida biznesni yo‘lga qo‘yish uchun ichki imkoniyatlaridan foydalangan holda tadbirkorlik qilishni istagan aholiga issiqxona qurish, chorva mollari boqish, tomorqaga mavsumiy ekinlar ekish uchun ham naqd pulda kreditlar ajratiladi. Buning uchun biriktirilgan bank va hokim yordamchisining ushbu tadbirlar amalga oshirilishi borasidagi kafilligi kerak.
2024-yil 1-yanvardan boshlab oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasidagi kreditlar 3 yildan 4 yilgacha muddatga (ilgari 3 yilgacha) 6 oydan 1 yilgacha (ilgari 6 oygacha) imtiyozli davr bilan beriladi. Bunda stavka Markaziy bankning yillik asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori bo‘lishi belgilandi.
Imtiyozli kreditlar yillik 14 foiz stavkada ajratiladi hamda oilaviy tadbirkorlik, muayyan mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan aholi va tadbirkorlarga 3 yildan 4 yilgacha (ilgari 3 yilgacha) muddatga 6−12 oylik imtiyozli davr (ilgari 3−6 oy) bilan beriladi.
Shuningdek, hokim yordamchisining tavsiyasiga ko‘ra qarz oluvchi tomonidan kartalarga o‘tkaziladigan 10 million so‘mgacha bo‘lgan kreditlarni naqdlashtirishga qo‘yilgan taqiq bekor qilindi (hunarmandlar uchun — 20 million so‘mgacha).
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasiga Savdo-sanoat palatasi hamda Soliq qo‘mitasi bilan birgalikda dasturlar doirasida kreditlar hisobiga mahsulot (xizmat)larning yetkazib berilishida shaffoflikni ta’minlash maqsadida “marketpleys” erkin savdo maydonchasida raqobat muhitini shakllantirish, narxlarning sun’iy oshirilishiga yo‘l qo‘ymaslik, ta’minotchi korxonalar tomonidan mahsulot (xizmat)larning o‘z vaqtida va sifatli yetkazib berilishini ta’minlash yuzasidan kuchaytirilgan nazoratni amalga oshirish topshirildi.
2024-yil 1-iyuldan boshlab Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi vakolatli banklar bilan birgalikda mahallalarda kreditlarning maqsadli sarflanishini monitoring qilish, shuningdek, ularning samaradorligini baholash mexanizmini joriy etishi lozim.
1-apreldan boshlab “Hunarmandlikni rivojlantirish”, “Xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash”, “Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash”, “Yoshlar — kelajagimiz” dasturlari doirasida mavjud va avval ajratilgan kreditlarni to‘lash hisobiga shakllanadigan mablag‘lar “Har bir oila — tadbirkor” dasturiga yo‘naltiriladi.
Dekabr oyida prezident “biznesga qadam qo‘yayotgan” yakka tartibdagi tadbirkorlarga kredit berish taklifini ma’qullagandi. O‘tgan yil oxirigacha O‘zbekistonda 2,4 million kishi yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatga olingan. Imtiyozli kredit yillik 340 ming so‘m ijtimoiy soliq to‘langanidan keyin uning kartasiga o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi.

Предельная сумма беззалогового льготного кредита на семейное предпринимательство в Узбекистане увеличивается с 33 млн до 100 млн сумов. Это предусмотрено постановлением президента от 3 апреля.
С 1 апреля 2024 года кредиты в рамках программы семейного предпринимательства начнут выделяться и самозанятым физлицам, за исключением лиц, имеющих основное место работы.
Они смогут получить до 33 млн сумов, а спустя один год — дополнительно до 50 млн сумов на револьверной основе при эффективности предпринимательской деятельности, целевом использовании займа и при необходимости с ходатайством группы из не менее 3 граждан.
Кредиты могут использоваться в нескольких направлениях развития приусадебного хозяйства — птицеводство, кролиководство, животноводство, пчеловодство, рыбоводство и компактная теплица.
Владельцы приусадебных земель с более 10 сотками земли и арендаторы смогут взять льготный займ до 50 млн сумов без залога. Для создания компактных теплиц на 10 сотках и организации рыбоводческой деятельности выделят до 100 млн сумов без залога.
При этом кредиты могут быть выделены наличными деньгами на покупку «действительно доставленного скота» (крупного рогатого скота, овец, коз) и идентифицированного (методом прикрепления бирки) районным или городским отделом ветеринарии.
Наличные также предоставят для налаживания бизнеса на приусадебной земле населения с использованием им внутренних возможностей — гражданам, желающим заниматься предпринимательством, на строительство теплиц, выращивание скота, посев сезонных посевов на приусадебной земле. Для этого должно быть поручительство банка, прикреплённого по кредиту, и помощника хокима.
С 1 января 2024 года кредиты в рамках программ развития семейного предпринимательства предоставляются на срок от 3 до 4 лет (было до 3 лет), включая льготный период от 6 месяцев до 1 года (было до 6 месяцев), с годовой ставкой, превышающей основную ставку Центрального банка на 4 процентных пункта.
Льготные кредиты выделяются по ставке 14% годовых выделяются населению и предпринимателям, изъявившим желание заняться семейным предпринимательством, определённой трудовой деятельностью, на срок от 3 до 4 лет (было до 3 лет), включая льготный период от 6−12 месяцев (было 3−6 месяцев).
Кроме того, снимается запрет на обналичивание до 10 млн сумов кредита, которые перечисляются на карты заёмщиком по рекомендации помощника хокима (для ремесленников — до 20 млн сумов).
Комитету по развитию конкуренции и защите прав потребителей совместно с Торгово-промышленной палатой и Налоговым комитетом для обеспечения прозрачности при поставке продукции (услуг) за счёт кредитов в рамках программ поручено установить контроль за формированием конкурентной среды на свободной торговой площадке «маркетплейс», не допускать искусственного завышения цен, обеспечить своевременную и качественную поставку продукции (услуг) со стороны предприятий-поставщиков.
Агентству по работе махаллабай и развитию предпринимательства совместно с уполномоченными банками с 1 июля 2024 года должны внедрить механизм мониторинга за целевым использованием кредитов в махаллях, а также оценки их эффективности.
С 1 апреля имеющиеся средства и средства, формируемые за счёт погашения ранее выделенных кредитов в рамках программ «Развитие ремесленничества», «Поддержка женского предпринимательства», «Поддержка молодёжного предпринимательства», «Yoshlar — kelajagimiz», направляются на программу «Каждая семья — предприниматель».
В декабре президент одобрил предложение о предоставлении займов самозанятым, «делающим первые шаги в бизнесе». На конец прошлого года 2,4 миллиона человек в Узбекистане прошли регистрацию в качестве самозанятого. Льготный кредит планировалось перечислять на его карту при уплате ежегодного социального налога на 340 тысяч сумов.