Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, birgina 2023-yilda mamlakatda 4600 ta sanoat korxonasi ishga tushirilgan. Sanoat 6 foizga o‘sib, 656 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, umumiy quvvati 2,4 GVt bo‘lgan 7 ta yirik issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalari tarmoqqa ulangan. 14 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalar evaziga umumiy quvvati 12 GVt bo‘lgan 31 ta elektr stansiyasi qurilmoqda. Joriy yilda Navoiy, Buxoro, Namangan, Toshkent va Qashqadaryoda 2,6 GVt quvvat tarmoqqa ulanishi kutilmoqda. Umuman olganda, muqobil energetikani rivojlantirish hisobiga joriy yilda “yashil” energiyaning ishlab chiqarishdagi ulushi 30 foizga yetishi kerak.
“Biz bu ishlarni xalqimizga munosib turmush sharoiti hamda sanoatimiz rivoji uchun uzluksiz energiya ta’minotini yaratish maqsadida amalga oshiryapmiz. Bu hamma hududlarda yaxshi an’anaga aylanib ulgurdi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident ramziy tugmani bosib, ikkita majmua qurilishini boshlab berdi.
Birinchi loyiha — G‘allaorol tumanida quriladigan, metallurgiyaga ixtisoslashgan sanoat zonasi. U yerda 500 million dollarlik 7 ta loyiha amalga oshiriladi. Jumladan, armatura, po‘lat sharlar, quvurlar, avtomobil kuzovi va maxsus texnikalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Hududda bojxona ombori ham bo‘ladi. Jami 5 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Ikkinchi loyiha — Xitoyning China Poly Group va China Electric kompaniyalari bilan hamkorlikda Forish tumanida quriladigan quyosh elektr stansiyasi. Qiymati 350 million dollar bo‘lgan, 500 MVt quvvatga ega stansiya yiliga 1,1 milliard kVt/soat yashil energiya ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi, bu esa 450 ming xonadonning energiya ta’minotini yaxshilaydi. Stansiyaning dastlabki 200 megavatt quvvati shu yil yakunida tarmoqqa ulanishi rejalashtirilgan.
“Yaqin yillarda Sharof Rashidov, Forish va G‘allaorol tumanlarida yana 1 ming 660 megavattli issiqlik, shamol va quyosh elektr stansiyalari ham quriladi. Bular aholi turmush darajasini oshirib, iqtisodiyot rivojiga qo‘shimcha turtki bo‘ladi”, — deyiladi xabarda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках поездки в Джизакскую область 8 апреля принял участие в церемонии запуска новых проектов в промышленности и энергетике.
По данным пресс-службы главы государства, только в 2023 году в стране запущено 4600 промышленных предприятий. Промышленность выросла на 6%, было произведено продукции на сумму 656 трлн сумов.
Кроме того, отмечается подключение к сети 7 крупных тепловых, солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 2,4 ГВт. За счёт иностранных инвестиций на сумму 14 млрд долларов строится 31 электростанция общей мощностью 12 ГВт. В этом году в Навои, Бухаре, Намангане, Ташкенте и Кашкадарье ожидается подключение 2,6 ГВт мощностей. В целом за счёт развития альтернативной энергетики доля «зелёной» энергии в генерации должна достигнуть 30% в текущем году.
«Мы проводим эти работы с целью создания достойных условий жизни для нашего народа и обеспечения бесперебойного энергоснабжения для развития нашей промышленности. Это уже стало хорошей традицией во всех регионах», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нажал символическую кнопку и дал старт строительству двух комплексов.
Первый проект — это строительство промышленной зоны, специализирующейся на металлургии, в Галляаральском районе. Там планируется реализовать 7 проектов на сумму 500 млн долларов. В частности, намечено организовать производства арматуры, стальных шаров, труб, автомобильных кузовов и специальной техники. Ожидается создание 5000 рабочих мест.
Второй проект — строительство солнечной электростанции в Фаришском районе в сотрудничестве с китайскими компаниями China Poly Group и China Electric. Станция мощностью 500 МВт и стоимостью 350 млн долларов сможет производить 1,1 миллиарда кВт·ч"зелёной" энергии в год, что улучшит энергоснабжение 450 тысяч домохозяйств. Первые 200 МВт планируется подключить к сети в конце этого года.
В ближайшие годы в Шараф-Рашидовском, Фаришском и Галляаральском районах будут построены дополнительные тепловые, ветровые и солнечные электростанции общей мощностью 1,66 ГВт, что «повысит уровень жизни населения и придаст новый импульс развитию экономики», говорится в сообщении.