2024-yil mart oyi butun dunyo bo‘ylab kuzatuvlar tarixida rekord darajadagi eng issiq mart bo‘ldi. Bu haqda Yevropa iqlim xizmati Copernicus hisobotida aytiladi. Ketma-ket o‘ninchi oydirki, harorat bo‘yicha yangi jahon rekordi o‘rnatilmoqda.
Copernicus ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida sayyora yuzasida o‘rtacha harorat Selsiy bo‘yicha 14,14 darajani tashkil etgan — bu 1991-yildan 2020-yilgacha bo‘lgan mart oylaridagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 0,73 darajaga yuqori. Bundan tashqari, bu 2016-yilning marti, ya’ni avvalgi rekord issiq oyga nisbatan ham 0,10 darajaga ko‘p.
Oxirgi 12 oy davomidagi (2023-yil aprelidan 2024-yilning martigacha) global o‘rtacha harorat ham tarixdagi eng yuqori ko‘rsatkichga chiqdi. Harorat 1850−1900-yillardagi sanoatgacha bo‘lgan davrga nisbatan 1,58 daraja yuqori bo‘ldi.
“2024-yilning mart oyida havo va dengiz yuzasi harorati bo‘yicha qator iqlim rekordlari davom etmoqda… Havo isib borishini to‘xtatish uchun issiqxona gazlarining emissiyasini tez sur’atda kamaytirish zarur”, — dedi Copernicus direktori o‘rinbosari Samanta Berdjess.
Yevropadan tashqari Shimoliy Amerika, Grenlandiya, Sharqiy Rossiya, Markaziy Amerika, Janubiy Amerikaning bir qismi, Afrikaning ko‘p qismlari, Avstraliyaning janubi va Antarktidaning ayrim qismlarida o‘rtachadan yuqori harorat qayd etilgan.
Copernicus`ning ta’kidlashicha, El-Nino Tinch okeanining ekvatorial qismida zaiflashishda davom etgan bo‘lsa-da, dengiz havosining harorati ko‘pincha noodatiy baland darajada saqlanib qolgan. Mart oyidagi o‘rtacha global dengiz yuzasi harorati 21,07 darajaga yetgan — bu tarixdagi eng yuqori oylik ko‘rsatkich. O‘tgan oy Antarktidadagi dengiz muzlari darajasi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 20 foiz past bo‘lgan.
Bu yilgi istisno haroratlar allaqachon dunyoning turli mintaqalariga zarar yetkazishga ulgurdi, deya qayd etdi Reuters. Amazonkaning tropik o‘rmonlari hududidagi iqlim o‘zgarishi natijasida yuzaga kelgan qurg‘oqchilik Venesuelada yanvar-mart oylarida rekord darajadagi o‘rmon yong‘inlarini keltirib chiqargan bo‘lsa, Janubiy Afrikada qurg‘oqchilik ekinlarni nobud qilib, millionlab odamlarni ocharchilikka duchor qildi.
- 2024-yil yanvar va fevral oylari ham jahon tarixidagi eng issiq oylar sifatida tan olingan. Olimlarning fikricha, joriy yil rekord o‘rnatilgan 2023-yildan ham issiqroq bo‘lishi mumkin.

Март 2024 года стал самым тёплым по всему миру за всю историю наблюдений. Об этом говорится в отчёте европейской климатической службы Copernicus. Это десятый месяц подряд, когда был установлен новый мировой температурный рекорд.
По данным Copernicus, средняя температура на поверхности планеты в феврале составила 14,14 градуса Цельсия — это на 0,73 градуса выше среднего значения для марта с 1991 по 2020 годы. Кроме того, это также на 0,10 градуса больше, чем в марте 2016 года — прошлого рекордно тёплого месяца.
Среднемировая температура за последние 12 месяцев (апрель 2023 года — март 2024 года) также является самой высокой за всю историю наблюдений. Она была на 1,58 градуса выше доиндустриального периода 1850−1900 годов.
«Март 2024 года продолжает череду климатических рекордов как по температуре воздуха, так и по температуре поверхности океана… Чтобы остановить дальнейшее потепление, требуется быстрое сокращение выбросов парниковых газов», — отметила заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
Помимо Европы температура выше среднего была зафиксирована в Северной Америке, Гренландии, восточной России, Центральной Америке, в некоторых частях Южной Америки, во многих регионах Африки, южной Австралии и в некоторых частях Антарктиды.
Copernicus подчёркивает, что хотя явление Эль-Ниньо продолжило ослабевать в экваториальной части Тихого океана, температура морского воздуха в целом оставалась на необычно высоком уровне. Так, средняя глобальная температура поверхности моря за март достигла 21,07 градуса — это самое высокое месячное значение в истории. Протяжённость морского льда Антарктиды в прошедшем месяце была на 20% ниже среднего показателя.
Исключительные температуры в этом году уже нанесли ущерб в различных регионах мира, отмечает Reuters. Засуха, вызванная изменением климата в регионе тропических лесов Амазонки, спровоцировала рекордное количество лесных пожаров в Венесуэле в январе-марте, а засуха в Южной Африке уничтожила посевы, оставив миллионы людей перед лицом голода.
- Январь и февраль 2024 также были признаны самыми тёплыми в мировой истории. По оценкам учёных, текущий год может быть ещё жарче рекордного 2023-го.