Fransiyada Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudi (IHBES) Shveysariyaning iqlim inqirozini yengishdagi muvaffaqiyatsizligi inson huquqlarini buzadi, deya qaror qildi. Bu sudning tarixda birinchi marta iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq ish bo‘yicha qaror chiqarishi holati hisoblanadi, deb xabar bermoqda CNN.
64 yoshdan oshgan 2000 dan ortiq ayollardan iborat Shveysariya fuqarolari guruhi IHBESga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan. Ularning ta’kidlashicha, haddan tashqari issiq ob-havo davrlari ularning sog‘lig‘i va hayot sifatiga putur yetkazadi va ularni o‘lim xavfi ostida qoldiradi.
Yakunda sud Shveysariya hukumati emissiyalarni kamaytirish to‘g‘risida mamlakat qonunchiligidagi “xavfli bo‘shliqlar” tufayli bir qator inson huquqlarini buzgan, deb qaror qildi. Sud raisi Shifra O’Liri Shveysariya hukumati iqlimga oid maqsadlariga erisha olmaganini va tegishli choralar ko‘rmaganini ta’kidladi.
“Shveysariyaga qarshi bugungi qaror barcha Yevropa mamlakatlariga tegishli bo‘lgan tarixiy pretsedentdir, — dedi Global Legal Action Network huquqshunosi Jerri Liston CNN`ga. — Bu barcha Yevropa davlatlari zudlik bilan o‘zlarining [iqlim] maqsadlarini qayta ko‘rib chiqishlari kerakligini anglatadi… Bu barcha avlodlar uchun katta yutuqdir”.
Telekanalning qayd etishicha, Shveysariyada apellyatsiya berish huquqi yo‘q, qaror esa qonuniy kuchga ega. Sud qarori, shuningdek, Shveysariyani qazib olinadigan yoqilg‘i sarfini tezroq qisqartirishga majbur qilishi mumkin.

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) во Франции постановил, что неспособность Швейцарии справиться с климатическим кризисом нарушает права человека, сообщает СNN. Это первый случай в истории, когда суд вынес решение по делу, связанному с изменением климата.
С иском в ЕСПЧ обратилась группа гражданок Швейцарии, состоящая из более чем 2000 женщин старше 64 лет. Они утверждали, что периоды экстремально жаркой погоды подрывают их здоровье и качество жизни и подвергают риску смерти.
В итоге суд постановил, что правительство Швейцарии нарушило некоторые права человека из-за «критических пробелов» в национальном законодательстве по сокращению выбросов. Председатель суда Шифра О’Лири отметила, что швейцарские власти не смогли достичь климатических целей и не приняло должных мер.
«Сегодняшнее решение против Швейцарии создаёт исторический прецедент, который применим ко всем европейским странам, — заявил в комментарии СNN Джерри Листон, юрист Global Legal Action Network. — Это означает, что все европейские страны должны срочно пересмотреть свои [климатические] цели… Это огромная победа для всех поколений».
Телеканал отмечает, что Швейцария не имеет права на апелляцию, а решение имеет обязательную юридическую силу. Постановление суда также может заставить Швейцарию быстрее сократить потребление ископаемого топлива.