O‘zbekistondagi bir qator davlat idoralari so‘nggi oylarda iPhone va Samsung kompaniyalari smartfonlarini xarid qildi. Bunga “Revizor” Telegram kanali e’tibor qaratdi.
Samarqand viloyati prokuraturasi 2023-yil 28-dekabr kuni xotirasi 1 TB bo‘lgan va har biri deyarli 20 mln so‘m turadigan 21 dona iPhone 14 Pro Max telefonlarini jami 419,98 mln so‘mga sotib olgan. Shuningdek, yana bir iPhone 14 Pro Max 1 TB 25,3 mln so‘mga xarid qilingan.
Majburiy ijro byurosi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, viloyat prokuraturasining jinoyat natijasida yetkazilgan zararni qoplash bilan bog‘liq 10,5 mlrd so‘m qarzi bor.
Yana bir qator davlat tashkilotlari quyidagi mobil telefonlarni sotib olgan yoki sotib olish jarayonida:
- Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani tibbiyot birlashmasi — iPhone 14 Pro Max 256 GB, 14,4 mln so‘mga (2023-yil dekabr);
- Qashqadaryo viloyati ko‘z kasalliklari shifoxonasi — 24,7 mln so‘mga ikkita Galaxy S23 Ultra 512 GB smartfoni (dekabr);
- Prezident matbuot xizmati huzuridagi Media markaz — ikkita iPhone 15 Pro Max Natural Titanium 1 TB smartfoni + Apple AirPods 3 simsiz quloqchinlari 45,4 mln so‘mga (fevral), ikkita iPhone 15 Pro Max 1 TB Black Titanium 39,57 mln so‘mga (yanvar), ikkita iPhone 15 Pro Max 1 TB Black Titanium 40 mln so‘mga (yanvar) (kursivdagi oxirgi ikki lot bekor qilingan yoki bekor qilinish jarayonida);
- O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (O‘zA) — 5 ta iPhone 14 Pro 128 GB Space Black 69,7 mln so‘mga (2023-yil iyun, “bajarilish” bosqichida);
- Kinematografiya agentligi — 10 mln so‘mga bitta Galaxy S22 Ultra 256 GB (dekabr), 19,8 mln so‘mga ikkita Galaxy S22 Ultra 256 GB (dekabr) va 15,8 mln so‘mga bitta iPhone 15 Pro 256 GB Natural Titanium (dekabr) ;
- Respublika ma’naviyat targ‘ibot markazi Toshkent viloyati bo‘limi — 51 mln so‘mga ikkita iPhone 15 Pro Max 1 TB (dekabr);
- Xorazm viloyati “Yoshlar daftari” jamg‘armasi (daftarga ijtimoiy, iqtisodiy, huquqiy va boshqa turdagi yordamga muhtoj va bunday yordam olmoqchi bo‘lgan ishsiz yoshlar kiradi) — 16,9 mln so‘mga iPhone 15 Pro Max 256 GB va DJI Osmo Mobile 6 stabilizatori (mart);
- Ingichka tolali paxtachilik ilmiy-tadqiqot instituti (Surxondaryo) — 30,66 mln so‘mga ikkita iPhone 15 Pro Max 256 GB (mart);
- Buxoro viloyati hokimligi — 18 mln so‘mga bitta iPhone 14 Pro Max (yanvar);
- Ilmiy-texnikaviy va tibbiy hujjatlar Markaziy davlat arxivi — 17,1 mln so‘mga iPhone 15 Pro Max 256 GB Blue Titanium (yanvar);
- Toshkent viloyatidagi Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi — 17,8 mln so‘mga bitta iPhone 14 Pro (2023-yilning iyun oyi, holati — “amalga oshirilmoqda”).

Ряд государственных учреждений Узбекистана за последние месяцы приобрёл флагманские телефоны марок iPhone и Samsung, обратил внимание Telegram-канал «Ревизор». «Газета.uz» также изучила портал госзакупок.
28 декабря 2023 года прокуратура Самаркандской области приобрела 21 телефон iPhone 14 Pro Max с объёмом памяти 1 ТБ на 419,98 млн сумов, или почти по 20 млн сумов каждый, и ещё один iPhone 14 Pro Max 1 TB за 25,3 млн сумов.
По данным Бюро принудительного исполнения, которые приводит канал, у областной прокуратуры имеется задолженность на 10,5 млрд сумов, которая связана с компенсацией ущерба, возникшего в результате преступления.
Ещё ряд государственных организаций приобрёл или находится в процессе покупки следующих мобильных телефонов:
- Дехканабадское районное медицинское объединение Кашкадарьинской области — iPhone 14 Pro Max 256 GB за 14,4 млн сумов (декабрь 2023 года);
- Кашкадарьинская областная глазная больница — два телефона Galaxy S23 Ultra 512 GB за 24,7 млн сумов (декабрь);
- Медиа-центр при пресс-службе президента — два смартфона iPhone 15 Pro Max Natural Titanium 1 TB + беспроводные наушники Apple AirPods 3 за 45,4 млн сумов (февраль), два iPhone 15 Pro Max 1 TB Black Titanium за 39,57 млн сумов (январь), два iPhone 15 Pro Max 1 TB Black Titanium за 40 млн сумов (январь) (последние два лота, выделенные курсивом, — отменены или в процессе отмены);
- Национальное информационное агентство Узбекистана (УзА) — пять iPhone 14 Pro 128 GB Space Black за 69,7 млн сумов (июнь 2023 года, статус — «исполняется»);
- Агентство кинематографии — один Galaxy S22 Ultra 256 GB за 10 млн сумов (декабрь), два Galaxy S22 Ultra 256 GB за 19,8 млн сумов (декабрь) и один iPhone 15 Pro 256 GB Natural Titanium за 15,8 млн сумов (декабрь);
- Ташкентское областное отделение Республиканского центра духовности — два iPhone 15 Pro Max 1 TB за 51 млн сумов (декабрь);
- Хокимият Хорезмской области — iPhone 15 Pro Max 256 GB и стабилизатор DJI Osmo Mobile 6 за 16,9 млн сумов (март);
- НИИ тонковолокнистого хлопчатника (Сурхандарья) — два iPhone 15 Pro Max 256 GB за 30,66 млн сумов (март);
- Хокимият Бухарского района — один iPhone 14 Pro Max за 18 млн сумов (январь);
- Центральный государственный архив научно-технической и медицинской документации — iPhone 15 Pro Max 256 GB Blue Titanium за 17,1 млн сумов (январь);
- Бурчмуллинское государственное лесное хозяйство в Ташкентской области — один iPhone 14 Pro за 17,8 млн сумов (июнь прошлого года, статус — «исполняется»).