Haftaning prezident ishtirokidagi asosiy voqealariga bag‘ishlangan “Maxsus rakurs” loyihasi endi nafaqat o‘zbek va rus tillarida, balki qoraqalpoq tilida ham namoyish etiladi. Dushanba kuni davlat rahbari matbuot xizmati tomonidan e’lon qilingan yangi son birdaniga uch tilda chiqdi. U Shavkat Mirziyoyevning Ittifoqchilik shartnomasi imzolangan Dushanbega tashrifi va O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlariga bag‘ishlangan.
Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov “Gazeta.uz"ga shunday dedi: “Biz prezident faoliyati haqida qoraqalpoq tilida kontent yaratishni anchadan beri rejalashtirib kelayotgandik. Qoraqalpog‘istonga qilgan safarlarimiz davomida mahalliy yoshlar va jurnalistlar bilan muloqotda bo‘lganimizda yoritish uchun foydalanadigan formatlarimiz haqida, qoraqalpoq tilida kontent yaratishimiz qanchalik yaxshi bo‘lishi haqida ko‘plab ijobiy fikrlar eshitgandik”.
Shu bois Nukus shahrida Jo‘qorg‘i Kenges va Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi ko‘magida alohida jamoa tuzilgan. “Maxsus rakurs"ning qoraqalpoq tilidagi varianti birgalikdagi ish natijasi bo‘lgan.
Loyiha ilk bor 2021-yil yanvar oyida televideniye orqali prezidentning mamlakat hududlari va xorijiy davlatlarga tashriflariga bag‘ishlangan maxsus reportaj ko‘rinishida paydo bo‘lgan edi. 2023-yil noyabr oyidan keng yoshlar auditoriyasini qamrab olish uchun “Maxsus rakurs” ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlar uchun rils formatida chiqarila boshladi.
“Videolarning qoraqalpoq tilidagi versiyasi uchun jamoa tuzish va Nukusda ishlarni tashkil qilish biroz vaqt talab qilgani uchun qoraqalpoq tilidagi birinchi video mana endi chiqdi. Endi u boshqa versiyalar qatorida muntazam ravishda chiqariladi”, — dedi Sherzod Asadov.

Проект «Особый ракурс» о главных событиях недели с участием президента Узбекистана теперь выходит не только на узбекском и русском, но и на каракалпакском языке. Новый выпуск, опубликованный пресс-службой главы государства в понедельник, вышел сразу на трёх языках. Он посвящён визиту президента Шавката Мирзиёева в Душанбе, где был подписан Договор о союзничестве, и узбекско-таджикским отношениям.
Пресс-секретарь президента Шерзод Асадов рассказал «Газете.uz»: «Мы давно планировали создавать контент о деятельности президента на каракалпакском языке. И во время поездок в Каракалпакстан, общаясь с местной молодёжью, журналистами, мы слышали много позитивных откликов о тех форматах, которые мы используем для освещения, о том, как было бы хорошо сделать контент и на каракалпакском».
Поэтому была сформирована отдельная команда в Нукусе при поддержке Жокаргы Кенгеса и Совета министров Каракалпакстана. Результатом совместной работы стала каракалпакская версия «Особого ракурса».
Впервые проект начал выходить в январе 2021 года в формате специального репортажа, посвящённого визитам президента в регионы страны и зарубежные государства, транслировавшегося на ТВ. С ноября 2023 года «Особый ракурс» выпускается в формате рилсов для социальных сетей и мессенджеров для широкого охвата молодёжной аудитории.
«Формирование команды для каракалпакской версии роликов и организация работы в Нукусе заняли определённое время, поэтому первый ролик на каракалпакском вышел только сейчас. Теперь он будет выходить регулярно вместе с другими версиями», — сказал Шерзод Асадов.
На каракалпакском языке у пресс-службы президента пока только проект «Особый ракурс», но она намерена «дальше изыскивать возможности для увеличения контента на каракалпакском», добавил он.