Energetika vazirligi va Jahon banki “O‘zbekistonda binolar uchun toza energiya” yangi loyihasini taqdim etdi, deb xabar qildi bank matbuot xizmati.
Loyiha jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirishga va binolar sohasida toza energiyaga xususiy investitsiyalarni jalb qilish muhitini rivojlantirishga yordam beradi.
O‘zbekistonda yakuniy energiya iste’molining 50 foizi binolar sektoriga to‘g‘ri keladi, keyingi o‘rinlarda sanoat (22 foiz) va transport (20 foiz) turadi, deyiladi xabarda. Ijtimoiy binolar sohasida tuman shifoxonalarida energiya sarfining qariyb 70 foizi, maktabgacha ta’lim muassasalarida 84 foizi, qishloq poliklinikalarida 88 foizi, maktablarda 97 foizi isitish uchun sarflanadi.
Jahon bankining ta’kidlashicha, O‘zbekistondagi aksariyat jamoat binolari 1970−1980-yillarda energiya samaradorligi standartlarini hisobga olmagan holda qurilgan. Ularning issiqlik izolyatsiyasi yomon va temperatura komforti standartlariga javob bermaydi. Ular energiyani haddan tashqari ko‘p iste’mol qiladigan eski qozon va issiq suv isitish tizimlaridan foydalanadi.
Jahon banki tomonidan 2021-yilda o‘tkazilgan tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim muassasalari, maktablar va sog‘liqni saqlash muassasalarida energiya samaradorligini oshirish orqali energiya tejashning yillik salohiyati 7000 gigavatt-soatdan (GVt/soat) ortiqni tashkil qiladi. Shundan 6810 GVt/soatga yaqini issiqlik, 240 GVt/soatdan ortig‘i esa elektr energiyasi ko‘rinishida iqtisod qilinishi mumkin.
2022-yil iyun oyida Jahon banki Ijroiya direktorlari kengashi “O‘zbekistonda binolar uchun toza energiya” loyihasini amalga oshirish uchun mamlakatga ajratiladigan 143 million dollar miqdoridagi imtiyozli kreditni ma’qullagandi. Bu mablag‘lar butun O‘zbekiston bo‘ylab jamoat binolarining o‘zgaruvchan iqlim sharoitiga tayyorligini oshirish, energiya sarfini qisqartirish va atmosferaga chiqadigan issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga yo‘naltiriladi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli.
Loyiha Energetika vazirligi huzuridagi yudjetdan tashqari Tarmoqlararo energiyani tejash jamg‘armasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Jamg‘arma 2020-yilda iqtisodiyotning turli tarmoqlari, ijtimoiy soha va uy-joy qurilishiga investitsiyalarni jalb qilish va energiya samaradorligini oshirish loyihalarini moliyalashtirish maqsadida tashkil etilgan.
Loyiha doirasida jamg‘arma tomonidan qishloq va shaharlarda faoliyat yuritayotgan Maktabgacha va maktab ta’limi hamda Sog‘liqni saqlash vazirliklari tizimidagi muassasalarda energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari moliyalashtiriladi. Loyihani amalga oshirish jarayonida 2023−2028-yillarda mamlakat bo‘ylab 500 dan ortiq ijtimoiy obyektlar, jumladan, maktabgacha ta’lim muassasalari, maktablar, shifoxonalar va poliklinikalarni modernizatsiya qilish va ta’mirdan chiqarish, ularning energiya samaradorligini oshirish rejalashtirilgan.
Jamg‘arma, shuningdek, ushbu binolarning energiya samaradorligini baholash, chora-tadbirlar ishlab chiqish, tegishli muassasalarda energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha zarur ishlarni xarid qilish va moliyalashtirish, ular iqtisod qiladigan energiyani o‘lchash va tekshirish bo‘yicha xizmatlarni taqdim etadi.
Loyihaga taalluqli jamoat binolari yetarli bo‘lmagan isitish tizimi yoki qizib ketishning oldini olish uchun milliy temperatura komforti standartlariga asosan modernizatsiya qilinadi. Loyiha faoliyati energiya sarfini kamaytirib, havo sifati va tegishli muassasalarni, ayniqsa, qish oylarida, energiya bilan ta’minlash ishonchliligini yaxshilaydi. Shuningdek, maktabgacha va maktab muassasalarida o‘quvchilar, sog‘liqni saqlash muassasalarida bemorlar, shuningdek, xodimlar uchun temperatura komfortini oshirish orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatadi, deya qayd etdi Jahon banki.
Yuqorida qayd etilgan jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari ularning termoizolatsiyasi hamda isitish, ventilyatsiya, havoni tozalash va yoritish tizimlarining ishlashini yaxshilashni nazarda tutadi. Bundan tashqari, tegishli muassasalarda ko‘mir qozonlarini qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida ishlaydigan isitish va issiq suv tizimlariga almashtiriladi. Xususan, bu issiqlik nasoslari va quyosh kollektorlari bilan birlashtirilgan quyosh panellarini o‘rnatish orqali amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, loyiha doirasida aholi o‘rtasida energiya samaradorligi masalalari bo‘yicha fuqarolarning xabardorligini oshirish maqsadida axborot-ma'rifiy kampaniya o‘tkaziladi.

Министерство энергетики и Всемирный банк представили новый проект «Чистая энергия для зданий в Узбекистане», сообщила пресс-служба ВБ.
Проект будет содействовать повышению энергоэффективности общественных зданий и развитию среды для привлечения частных инвестиций в экологически чистую энергию в секторе зданий.
В Узбекистане на сектор зданий приходится 50% от общего объёма конечного потребления энергии, за ним следуют промышленность (22%) и транспорт (20%), отмечается в сообщении. В секторе общественных зданий около 70% энергопотребления в районных больницах, 84% в дошкольных учреждениях, 88% в сельских поликлиниках и 97% в школах приходится на отопление.
Большинство общественных зданий в Узбекистане были построены в 1970—1980-х годах без учёта стандартов энергоэффективности, отметили в ВБ. Они имеют плохую теплоизоляцию, и не отвечают стандартам температурного комфорта. В них используются устаревшие котлы и системы водяного отопления с чрезмерно высоким уровнем энергопотребления.
Исследование, проведённое Всемирным банком в 2021 году, показало, что годовой потенциал экономии энергии за счёт повышения эффективности её использования в дошкольных, школьных и медицинских учреждениях Узбекистана составляет более 7000 гигаватт-часов (ГВт·ч). Из них около 6810 ГВт·ч могут быть сэкономлены в виде тепла и более 240 ГВт·ч в виде электроэнергии.
В июне 2022 года Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил льготный кредит в размере 143 млн долларов, предоставленный стране на реализацию проекта «Чистая энергия для зданий в Узбекистане». На эти средства планируется улучшить готовность общественных зданий по всему Узбекистану к условиям меняющегося климата, сократить потребление энергии, а также снизить выбросы парниковых газов в атмосферу.
Глава представительства ВБ в Узбекистане Марко Мантованелли.Глава представительства ВБ в Узбекистане Марко Мантованелли.
Проект осуществляется внебюджетным межотраслевым фондом энергосбережения при Министерстве энергетики. Фонд был создан в 2020 году для привлечения инвестиций и финансирования проектов энергоэффективности в различных отраслях экономики, социальной сфере, а также в жилищном секторе.
В рамках проекта фонд осуществит финансирование мероприятий по повышению энергоэффективности в учреждениях Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства здравоохранения, функционирующих в сельской местности и городах по всей стране. Планируется, что в ходе реализации проекта в 2023—2028 годах более 500 социальных объектов по всей стране, включая дошкольные учреждения, школы, больницы и поликлиники, будут модернизированы и отремонтированы с целью повышения их энергоэффективности.
Фонд также предоставит услуги по проведению оценки энергоэффективности этих зданий, разработке мер, закупке и финансированию необходимых работ по повышению энергоэффективности в соответствующих учреждениях, а также измерению и проверке сэкономленной ими энергии.
Общественные здания, охваченные проектом, будут модернизированы в соответствии с национальными стандартами температурного комфорта во избежание недостаточного обогрева или перегрева помещений. Проектные мероприятия позволят снизить энергопотребление, улучшат качество воздуха, надёжность энергоснабжения соответствующих учреждений, особенно в зимние месяцы, а также предоставление государственных услуг путём улучшения температурного комфорта для учащихся дошкольных и школьных учреждений, пациентов учреждений здравоохранения, а также их работников, отметили в ВБ.
Меры по повышению энергоэффективности вышеназванных общественных зданий будут включать улучшение их термоизоляции и функционирования систем отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха и освещения. Кроме того, в соответствующих учреждениях будут заменены угольные котлы на системы отопления и водонагрева, работающие на основе возобновляемых источников энергии. В частности, это будет сделано посредством установки солнечных панелей, интегрированных с тепловыми насосами и солнечными коллекторами.
Кроме того, в рамках проекта, будет проведена информационно-просветительская кампания среди населения для повышения осведомлённости граждан в вопросах энергоэффективности.