Yevropa parlamenti havo ifloslanishi bo‘yicha 2030-yilgacha bajarilishi kerak bo‘lgan qat’iy va qonuniy ravishda amal qilish majburiy bo‘lgan chegaralarni qabul qildi, deya xabar beradi Reuters.
Fevral oyi boshida Yevropa parlamenti va Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar havo sifatining yangi standartlarini Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalariga yaqinlashtirishga kelishib olgandi. Kelishuvga ko‘ra, 2030-yilgacha PM2,5 zarralarining o‘rtacha yillik konsentratsiyasi 25 mkg/m3 dan 10 mkg/m3 gacha, NO2 niki esa 40 mkg/m3 dan 20 mkg/m3 gacha pasaytiriladi.
Agar standartlar buzilsa, havo ifloslanishidan zarar ko‘rganlar sudga murojaat qilishi va sog‘lig‘iga yetkazilgan zarar uchun kompensatsiya olishi mumkin bo‘ladi.
Havo ifloslanishi Yevropada har yili 300 ming erta o‘limga sabab bo‘ladi. YeIning atrof-muhit bo‘yicha komissari Virginiyus Sinkyavichyusning aytishicha, kuchliroq standartlar kelgusi 10 yil ichida bu raqamni 70 foizga kamaytirishi mumkin.
“Bu jamoat salomatligi va fuqarolarimizning sog‘lig‘ini himoya qiladigan qonun, chunki biz toza havo hashamat emasligini bilamiz. Bu biz kafolatlashimiz kerak bo‘lgan huquqdir”, — deydi parlamentdagi Sotsialistlar va demokratlar alyansi guruhi a’zosi Xavi Lopes.
Qonunni 381 kishi yoqlab ovoz berdi, 225 kishi qarshi bo‘ldi, 17 nafari esa betaraf qoldi. Qonun kuchga kirishi uchun YeI davlatlarining roziligi talab etiladi. Odatda bu qonunlar o‘zgartirishlarsiz tasdiqlanadigan rasmiyatchilik hisoblanadi, deya qayd etdi Reuters.

Европейский парламент принял более строгие и юридически обязательные ограничения по загрязнению воздуха, которые должны быть соблюдены к 2030 году, сообщает Reuters.
Ранее в феврале Европарламент и страны-члены ЕС согласовали новые стандарты качества воздуха, чтобы приблизить их к рекомендациям Всемирной организации здравоохранения. По соглашению, к 2030 году годовые пределы содержания PM2,5 и NO2 будут снижены с 25 мкг/м3 до 10 мкг/м3 и с 40 мкг/м3 до 20 мкг/м3 соответственно.
Если стандарты будут нарушены, те, кто пострадал от загрязнения воздуха, смогут подать в суд, а за нанесённый здоровью ущерб можно будет получить компенсацию.
Ежегодно загрязнение воздуха является причиной 300 тысяч преждевременных смертей в Европе. Комиссар ЕС по вопросам окружающей среды Виргиниюс Синкявичюс заявил, что ужесточение стандартов может сократить это число на 70% в течение следующих 10 лет.
«Это закон, который защитит общественное здравоохранение и здоровье наших граждан, потому что мы знаем, что чистый воздух — это вовсе не роскошь. Это право, которое мы должны гарантировать», — отметил Хави Лопес, член группы Альянса социалистов и демократов в парламенте.
Закон одобрен большинством в 381 голос «за», 225 «против» и 17 воздержавшихся. Для вступления закона в силу требуется одобрение стран ЕС. Обычно это формальность, при которой законы утверждаются без изменений, отмечает Reuters.