O‘zbekiston va Tojikiston tranzit yuk tashishni soddalashtirishni rejalashtirmoqda, deya xabar berdi Tojikiston Transport vazirligi matbuot xizmati.
Shavkat Mirziyoyevning 18−19-aprel kunlari Tojikistonga tashrifi doirasida ikki davlat transport vazirlari 2018-yil 8-martdagi Xalqaro avtomobil tashuvlari to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi bayonnomani imzoladi.
Rejalashtirilgan o‘zgarishlarga ko‘ra, yuk avtomashinalari uchun tranzit paytida ruxsatnoma blankalari (ruxsatnomalar)ga bo‘lgan talab bekor qilinadi.
Tojikiston Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘zgartirishlar protokol ikki davlat tomonidan ratifikatsiya qilinganidan keyin kuchga kiradi.
Ayni paytda Tojikiston va Markaziy Osiyoning ayrim davlatlari hamda Rossiya o‘rtasida yuk tashish, jumladan, ularning hududi orqali tranzit ruxsatsiz amalga oshirilmoqda, bu esa tashish vaqtini va yukning shikastlanish xavfini sezilarli darajada qisqartirishi mumkin.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Tojikiston hududi bo‘ylab har yili 1200 ta tranzit yuk tashish amalga oshirilmoqda.
Fevral oyida Tojikiston va O‘zbekiston chegarasida (“Fotexobod — Oybek” nazorat-o‘tkazish punkti) ko‘p sonli yuk mashinalari to‘planib qolgandi. Haydovchilarning so‘zlariga ko‘ra, asosiy sabab yuk mashinalari uchun chegaradan o‘tish uchun ruxsatnomaning qimmatlashgani bo‘lgan.

Узбекистан и Таджикистан планируют упростить транзитные грузовые перевозки, сообщает пресс-служба таджикистанского Министерства транспорта.
В рамках визита президента Шавката Мирзиёева в Таджикистан 18−19 апреля министры транспорта двух стран подписали протокол о внесении поправок в межправительственное соглашение о международном автомобильном сообщении от 8 марта 2018 года.
Согласно планируемым изменениям, при транзите для грузовых автомобилей будет отменено требование о наличии бланков разрешений (дозволов).
По данным Минтранса Таджикистана, изменения вступят в силу после ратификации протокола обеими странами.
Сейчас грузоперевозки между Таджикистаном и некоторыми странами Центральной Азии и Россией, в том числе транзитом через их территорию, осуществляются без разрешения, что позволяет существенно сократить время перевозки и риск порчи груза.
На сегодняшний день по территории Узбекистана и Таджикистана ежегодно осуществляется 1200 транзитных грузоперевозок.
В феврале на границе Таджикистана и Узбекистана (КПП «Фотехобод — Ойбек») простаивало большое количество грузовых автомобилей. По словам водителей, основной причиной было подорожание лицензии на пресечение границы для грузовых автомашин.