Qozog‘istonda sobiq ichki ishlar vaziri Yerlan Turgumbayev 2022-yilning yanvaridagi namoyishlar bo‘yicha jinoiy ish doirasida qo‘lga olindi, deb xabar berdi mamlakat Bosh prokuraturasi matbuot xizmati.
Ichki ishlar vazirligining sobiq rahbari 29-aprel kuni qo‘lga olingan, deya xabar berdi idora. U natijasi og‘ir oqibatlarga olib keladigan holda hokimiyat va mansab vakolatlarini suiiste’mol qilishda gumonlanmoqda (Qozog‘iston Jinoyat kodeksining 362-moddasi 4-qismi). Ushbu moddaning eng yuqori jazosi 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi.
Bosh prokuratura ishning boshqa tafsilotlarini oshkor qilmadi va unda “davlat sirlarini tashkil etuvchi ma’lumotlar bor”ligini ta’kidladi.
Mart oyida Turgumbayev huquq-tartibot idoralari xodimlariga nisbatan “yanvar voqealari paytida huquq-tartibot va xavfsizlikni ta’minlamaganlik, shuningdek, fuqarolarga nisbatan qiynoqlar qo‘llash” bilan bog‘liq ishlar bo‘yicha tergov doirasida so‘roq qilingandi.
Turgumbayev 2019-yilda Qozog‘iston Ichki ishlar vazirligi rahbari lavozimini egallagan. 2022-yilning fevralida prezident Qosim-Jomart Toqayev uni ishdan bo‘shatib, o‘zining maslahatchisi etib tayinlagandi. 2023-yilda Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi maslahatchisi bo‘lgan.
- 2022-yil 2-yanvar kuni G‘arbiy Qozog‘istonda gaz narxi oshishiga qarshi ommaviy norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi, keyinchalik bu norozilik boshqa shaharlarga, jumladan, Olmaota va Ostonaga ham tarqaldi. Namoyishchilarning talablari ijtimoiy-iqtisodiy talablardan siyosiyga o‘zgardi. Ular, jumladan, sobiq prezident Nursulton Nazarboyevning Xavfsizlik kengashi rahbari lavozimidan ketishini talab qilishdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘shanda 200 dan ortiq odam halok bo‘lgan. Keyinchalik bu voqealar qozoqchada “qonli yanvar” degan ma’noni anglatuvchi “Qandy Qantar” nomi bilan ommalashdi.
- Mamlakatdagi norozilik namoyishlari ortidan yuqori martabali xavfsizlik xodimlari, jumladan, Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasining sobiq rahbari va sobiq bosh vazir Karim Masimov hamda sobiq mudofaa vaziri Murat Bektanov iste’foga chiqqan va hibsga olingan. 2023-yil mart oyida harbiy sud Bektanovni yanvar voqealari vaqtida mansab vakolatini suiiste’mol qilganlikda ayblab, 12 yilga ozodlikdan mahrum qilgan. O‘sha yilning aprel oyida Masimov ustidan sud nihoyasiga yetdi — u davlatga xiyonat va hokimiyatni kuch bilan tortib olishda aybdor deb topildi, u 18 yil qamoq jazosiga hukm qilindi.
- O‘tgan yilning sentabrida yanvar oyidagi namoyishlar yuzasidan Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi raisining sobiq birinchi o‘rinbosari Nursulton Nazarboyevning jiyani Samat Abishga nisbatan ham ish ochilgandi. Mart oyida u shartli jazoni oldi, sud uning bolalari borligini va pushaymonligini yengillashtiruvchi holatlar sifatida tan oldi.

В Казахстане задержали бывшего министра внутренних дел Ерлана Тургумбаева по уголовному делу о январских протестах 2022 года, сообщила пресс-служба Генпрокуратуры страны.
Экс-глава МВД был задержан 29 апреля, уточнили в ведомстве. Его подозревают в превышении власти и должностных полномочий, повлёкшем тяжкие последствия (часть 4 статьи 362 Уголовного кодекса Казахстана). Максимальное наказание по этой статье предусматривает до 10 лет лишения свободы.
Другие подробности дела в Генпрокуратуре раскрывать не стали, отметив, что в нем «имеются сведения, составляющие государственные секреты».
В марте Тургумбаев был допрошен в рамках расследования дел в отношении сотрудников силовых органов, связанных «с необеспечением правопорядка и безопасности в период январских событий, а также применением пыток к гражданам».
Тургумбаев занял пост главы МВД Казахстана в 2019 году. В феврале 2022 года президент Касым-Жомарт Токаев отправил его в отставку и назначил своим советником. В 2023 году он стал советником Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС).
• 2 января на западе Казахстана вспыхнули массовые протесты из-за роста цен на газ, которые потом распространились и в другие города, включая Алматы и Астану. Требования митингующих из социально-экономических стали политическими. Среди прочего они требовали отставки экс-президента Нурсултана Назарбаева с должности главы Совета безопасности. По официальным данным, тогда погибло более 200 человек. Эти события впоследствии стали называться «Qandy Qantar», что в переводе с казахского означает «кровавый январь».
• После протестов в стране прошли отставки и задержания высокопоставленных силовиков, в том числе экс-главы Комитета национальной безопасности Казахстана и бывшего премьер-министра Карима Масимова и бывшего министра обороны Мурата Бектанова. В марте 2023 военный суд признал Бектанова в превышении власти во время январских событий и приговорил его к 12 годам лишения свободы. В апреле того же года завершился суд над Масимовым — его признали виновным в госизмене и насильственном захвате власти, он получил 18 лет тюрьмы.
• В сентябре прошлого года в связи с январскими протестами также было открыто дело против бывшего первого зампредседателя КНБ Казахстана, родного племянника Нурсултана Назарбаева Самата Абиша. В марте он получил условный срок, суд признал смягчающими обстоятельствами наличие у него детей и его раскаяние.