Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov 25-aprel kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida davlat budjeti taqchilligi haqida gapirdi, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Avval xabar berganimizdek, 2023-yilda O‘zbekistonning konsolidatsiyalashgan budjeti defitsiti rekord daraja — 59 trln so‘mni tashkil etib, avvalgi yillardagi ko‘rsatkichlardan ancha yuqori bo‘ldi. O‘tgan yil oxirida hukumat xarajatlar chegarasini ushlab turolmagani sababli parlament orqali limitni oshirgandi.
Konsolidatsiyalashgan budjetga davlat budjeti, davlat maqsadli jamg‘armalarining budjetlari, budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (suveren fond) mablag‘lari kiradi.
Birinchi chorak yakuni bo‘yicha O‘zbekiston davlat budjeti taqchilligi 19,8 trillion so‘mni (1,56 milliard dollar) tashkil etdi. Bu kamida oxirgi 12 yildagi rekord ko‘rsatkichdir. budjet daromadlari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,8 foizga, xarajatlari esa 19,3 foizga o‘sdi.
“budjet taqchilligining maqbul darajadan yuqori shakllanishi pul-kredit ko‘rsatkichlarimizga, makroiqtisodiy barqarorlikka va, eng muhimi, inflyatsiyaga bevosita ta’sir qiladi… Bir narsani tushunish kerak — inflyatsiya darajasini saqlab qolish va maqsadli ko‘rsatkichga tushirish — iqtisodiy sektordagi barcha uchun asosiy vazifa. Buning uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan barcha zarur choralar ko‘rilmoqda. Bu masalalarni haftada kamida bir marta muhokama qilamiz”, — dedi u.
Markaziy bank raisining ta’kidlashicha, budjet taqchilligi an’anaviy tarzda birinchi chorakda “daromadlar va xarajatlar o‘rtasidagi kichik farq tufayli” shakllanadi. “Gazeta.uz” avvalroq 2012-yildan buyon birinchi choraklar uchun budjet ko‘rsatkichlarini o‘rganib chiqib, daromadlar va xarajatlar o‘rtasidagi tafovut faqat 2023-yildan boshlab keskin oshgani, avvalgi yillarda esa bu farq unchalik katta bo‘lmaganini aniqlagan edi.
“Ochiq tan olishim kerakki, Markaziy bankda budjet taqchilligini kamaytirish yoki har qanday xarajatlarni to‘xtatish vositalari yo‘q… Biz har oyda Iqtisodiyot va moliya vazirligiga inflyatsiya va makroiqtisodiy barqarorlik bo‘yicha o‘z xavotirlarimiz, takliflarimiz, kuzatishlarimizni taqdim etamiz”, — deydi u.
Birinchi chorakda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan 11,2 trillion so‘mlik davlat obligatsiyalari muomalaga chiqarildi, bu o‘tgan yilning birinchi choragiga (4,7 trillion) nisbatan qariyb 2,5 barobar ko‘pdir.
“Birinchi chorakda budjet xarajatlari o‘tgan yilga nisbatan ancha oshdi. Bu davlat tomonidan subsidiyalangan energiya importi hajmining oshishi bilan bog‘liq. budjet daromadlarining [keyingi yilga] o‘tkaziladigan qoldiqlari mavjud. 2023-yilda bu mablag‘lar xarajatlarni qoplashga yo‘naltirilgan bo‘lsa, joriy yilda bu mablag‘lar birmuncha kam bo‘ldi, hukumat tomonidan 11 trillion so‘m mablag‘ jalb qilindi. Bu yerda biz shunga o‘xshash narsani ko‘rmayapmiz, chunki ichki pul bozorida ham ma’lum chegaralar mavjud va hukumat bu chegaradan ortiq jalb qila olmaydi. Yilning qolgan davrlarida ham bu tendensiya davom etishini kutmaymiz”, — dedi Mamarizo Nurmuratov.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy bank 2023-yilda inflyatsiya ko‘rsatkichini 5 foizga yetkazishni rejalashtirgandi, biroq keyinchalik bu maqsadni 2024-yil oxiriga, keyin esa 2025-yil oxiriga ko‘chirgan. Aprel oyining oxirida stavkani ko‘rib chiqish bo‘yicha so‘nggi yig‘ilishda regulyator 2024-yil uchun inflyatsiya prognozini 9−11 foizgacha yomonlashtirgan.
Mamarizo Nurmuratov davlat xarajatlarining o‘sishi hisobiga inflyatsiya darajasi prognoz ko‘rsatkichlaridan yuqori bo‘layotgani, shu sababli fiskal konsolidatsiyaning (xarajat va daromadlarni optimallashtirish) roli ortib borayotganini ta’kidlagandi. U o‘rta muddatli istiqbolda narxlar barqarorligini ta’minlash uchun budjet taqchilligini belgilangan me’yorlar doirasida ushlab turishni nazarda tutuvchi pul-kredit va soliq-budjet siyosatini (Markaziy bank va Iqtisodiyot va moliya vazirligi o‘rtasida) o‘zaro kelishilgan holda amalga oshirishni ta’minlash muhimligini qayd etgan.

Председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов на пресс-конференции 25 апреля высказался о дефиците государственного бюджета, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Как мы сообщали ранее, в 2023 году дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил рекордные 59 трлн сумов (свыше 5 млрд долларов США), намного превысив показатели предыдущих лет. В конце прошлого года правительство через парламент в очередной раз повысило лимит, поскольку не уложилось в рамки госрасходов.
В консолидированный бюджет входят госбюджет, бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд).
По итогам первого квартала дефицит госбюджета Узбекистана составил 19,8 трлн сумов (1,56 млрд долларов). Это рекордный показатель минимум за последние 12 лет. Доходы бюджета по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросли на 6,8%, а расходы — на 19,3%.
«Формирование бюджетного дефицита выше приемлемого показателя оказывает непосредственное влияние на наши монетарные показатели, макроэкономическую стабильность и самое главное — на инфляцию… Нужно понять одно — удержание и снижение инфляции до таргета — это первостепенная задача всех экономических ведомств. Со стороны Министерства экономики и финансов принимаются все необходимые меры для этого. Минимум раз в неделю мы обсуждаем эти вопросы», — сказал он.
Руководитель ЦБ отметил, что в первом квартале традиционно формируется бюджетный дефицит «из-за небольшой разницы между доходами и расходами». «Газета.uz» ранее изучила показатели бюджета за первые кварталы с 2012 года и выяснила, что разрыв между доходами и расходами резко возрос только с 2023 года, а в предыдущие годы разница была незначительной.
«Я должен открыто признать, что у Центрального банка нет инструментов для снижения бюджетного дефицита, остановки каких-либо расходов… Мы каждый месяц вносим в Министерство экономики и финансов свои опасения, предложения, наблюдения касательно инфляции и макроэкономической стабильности», — заявил он.
Министерство экономики и финансов в первом квартале выпустило государственные облигации на 11,2 трлн сумов, что почти в 2,5 раза больше, чем в первом квартале прошлого года (4,7 трлн).
«В первом квартале расходы бюджета выросли намного больше, чем в прошлом году. Это связано с увеличением объёма импорта энергоносителей, которые субсидируются со стороны государства. Есть переходящие [на следующий год] остатки доходов бюджета. В 2023 году эти остатки были использованы для покрытия расходов, а в этом году их было чуть меньше, в этой связи правительством было привлечено 11 трлн сумов. Здесь мы ничего такого не видим, поскольку внутренний денежный рынок тоже имеет определённые пределы, и правительство не может привлекать больше этого предела. Мы не ожидаем продолжения этой тенденции в остальные периоды года», — заявил Мамаризо Нурмуратов.
Напомним, Центробанк планировал достичь цели по инфляции на уровне 5% в 2023 году, но позже перенёс эту цель на конец 2024 года, а затем — на конец 2025 года. На последнем заседании по рассмотрению ставки в конце апреля регулятор ухудшил прогноз по инфляции на 2024 год до 9−11%.
Мамаризо Нурмуратов отмечал, что из-за увеличения госрасходов уровень инфляции формируется выше прогнозов, в связи с чем возрастает роль бюджетной консолидации (оптимизации расходов и доходов). Он подчёркивал, что для обеспечения ценовой стабильности в среднесрочной перспективе важно обеспечить взаимосогласованную реализацию денежно-кредитной и фискальной политики (между ЦБ и Минэкономфином), которая предусматривает соблюдение бюджетного дефицита в рамках установленных параметров.