O‘zbekistonda Ikkinchi jahon urushining har bir ishtirokchisi va nogironiga 20 million so‘m miqdorida bir martalik pul mukofoti beriladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Farmon O‘zbekistonda 9-may — Xotira va qadrlash kuni hamda 1941−1945-yillardagi urushda fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 79 yilligiga bag‘ishlangan.
O‘tgan yili urush qatnashchilari va nogironlariga to‘lanadigan pul miqdori 18 million so‘mni tashkil etgandi. Summa 2022-yilda — 15 million so‘m, 2021-yilda — 12 million so‘m, 2020-yilda — 10 million so‘m, 2019-yilda — 7,5 million so‘m, 2018-yilda — 5 million so‘m va 2017-yilda — 2 million so‘m bo‘lgan.

Каждый участник и инвалид Второй мировой войны в Узбекистане получит единовременное денежное вознаграждение в размере 20 млн сумов. Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева, подписанным 16 апреля и обнародованным сейчас.
Указ приурочен ко Дню памяти и почестей, который в Узбекистане отмечается 9 мая, а также 79-й годовщине Победы над фашизмом в войне 1941−1945 годов.
В прошлом году сумма вознаграждения участникам и инвалидам войны составляла 18 млн сумов. В 2022 году — 15 млн сумов,в 2021 году — 12 млн сумов, в 2020 году — 10 млн сумов, в 2019 году — 7,5 млн сумов, в 2018 году — 5 млн сумов и в 2017 году — 2 млн сумов.