3-may kuni Toshkent shahri Chilonzor tumanlararo xo‘jalik sudida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA)ning dunyodagi eng yirik kriptovalyuta birjasi bo‘lgan Binance`ga qarshi da’vosi bo‘yicha uchinchi sud majlisi bo‘lib o‘tdi. Kriptoaktivlar sohasi regulyatori ILMA O‘zbekiston fuqarolariga litsenziyasiz xizmatlar ko‘rsatgani uchun Binance`ga qarshi da’vo arizasi kiritgan.
Yanvar oyida tekshiruv natijalariga ko‘ra ILMA Binance`ga aniqlangan qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha bayonnoma yuborgani xabar qilingandi. Kriptobirja zarur choralarni ko‘rmagani va O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatuvchi provayder litsenziyasini olmagani uchun agentlik unga BHMning 300 baravari miqdorida jarima solgan.
Kompaniya jarimani to‘lamadi, ILMA esa fevral oyida summani sud orqali undirishga qaror qildi. ILMA sud qarorlarini rasmiy kanallar orqali kriptobirja ro‘yxatdan o‘tgan yurisdiksiyaga ijro etish uchun yuborishini ma’lum qilgandi.
Ish bo‘yicha sud majlisi 26-mart kuni boshlangan, biroq sudlanuvchi sud majlisiga kelmagan. 22-aprel kuni bo‘lib o‘tgan ikkinchi yig‘ilishda kriptobirja vakili jarayonni kechiktirishni so‘ragan. Ishni sudya Behzod Abdurahimov ko‘rmoqda.
Binance`dan jarima undirish bo‘yicha da’voga qo‘shimcha ravishda, ILMA suddan 50 dan ortiq xorijiy kompaniyalarni ham javobgar sifatida kiritishni so‘radi. Agentlik vakilining so‘zlariga ko‘ra, ILMA ayblanuvchilarni jalb qilishni so‘raydi, chunki Binance o‘zini global platforma sifatida ko‘rsatadi, lekin regulyatorga O‘zbekiston fuqarolariga xizmat ko‘rsatadigan kompaniyalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etmaydi. Shu munosabat bilan agentlik suddan Binance bilan u yoki bu tarzda bog‘liq bo‘lgan barcha yuridik shaxslarni ham javobgar sifatida kiritishni so‘radi.
“Jarimani qaysi kompaniya to‘lashi kerakligi Binance`ning o‘ziga havola”, — deb tushuntirdi ILMA “Gazeta.uz”ga.
Binance vakili sudyadan sudlanuvchilarning ishtiroki haqidagi qo‘shimcha bilan tanishish uchun vaqt berishni so‘radi, shuningdek, keyingi sud majlisida kompaniyaning pozitsiyasini yozma ravishda sudga taqdim etishga va’da berdi.
ILMA xodimi Binance vakilidan u kriptobirjaning yoki barcha 50 ta xorijiy kompaniyalarning vakili ekani haqida so‘radi. Ayblanuvchining vakili u Britaniyaning Virjiniya orollarida ro‘yxatdan o‘tgan Binance Capital Management kompaniyasi advokati ekanini, lekin aynan kriptobirjaning vakili emasligini aytdi. Undan kompaniyasining kriptobirjaga munosabati haqida so‘ralganda vakil 17-mayga rejalashtirilgan navbatdagi yig‘ilishgacha javob berishga va’da berdi.
O‘zbekistonda 2022-yil avgust oyida sakkizta kriptobirja, jumladan, eng mashhur — Binance, Kraken, FTX va Huobi Global veb-saytlariga kirish bloklangan.
Mamlakatda kriptovalyuta sotish faqat ILMA litsenziyasiga ega ixtisoslashtirilgan kriptobirjalar orqali amalga oshirilishi mumkin. Shu bilan birga, kriptovalyuta almashinuvining elektron tizimlari mamlakat ichidagi serverlarda joylashtirilishi kerak. 2023-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda fuqarolar va yuridik shaxslar kriptoaktivlarni sotib olish, sotish va almashish bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali amalga oshirishlari mumkin.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda AQSh sudi Binance asoschisi Chanpen Chjaoni to‘rt oylik qamoq jazosiga hukm qilgandi. U AQShning pul yuvishga qarshi qonunlarini buzganlikda aybdor deb topilgan.

В Чиланзарском межрайонном экономическом суде Ташкента 3 мая прошло третье заседание по иску Национального агентства перспективных проектов (НАПП) против крупнейшей в мире криптобиржи Binance. НАПП, регулятор в сфере оборота криптоактивов, подало в суд на Binance в связи с оказанием услуг гражданам Узбекистана, не имея лицензии.
В январе сообщалось, что НАПП по итогам изучения направило Binance акт для устранения выявленных нарушений. Поскольку криптобиржа не предприняла требуемых мер и не получила лицензию провайдера услуг на территории Узбекистана, агентство наложило на неё штраф в размере 300 базовых расчётных величин.
Компания не уплатила штраф, и в феврале НАПП приняло решение взыскать сумму через суд. НАПП сообщало, что по официальным каналам направит решение суда для исполнения в юрисдикцию, где зарегистрирована криптобиржа.
Рассмотрение дела началось 26 марта, однако сторона ответчика не явилась на заседание. На втором заседании 22 апреля представитель криптобиржи попросил перенести процесс. Дело рассматривает судья Бехзод Абдурахимов.
Помимо иска о взыскании штрафа с Binance, НАПП попросило суд привлечь в качестве соответчиков более 50 иностранных компаний. По словам представителя агентства, НАПП просит привлечь соответчиков, поскольку Binance позиционирует себя как глобальную платформу, однако не предоставляет регулятору данные о компаниях, через которые оказывает услуги гражданам Узбекистана. В связи с этим агентство попросило суд привлечь в качестве соответчиков все юридические лица, так или иначе имеющие отношение к Binance.
«Какая компания в итоге должна уплатить штраф — внутренний вопрос самой Binance», — объяснили «Газете.uz» в НАПП.
Представитель Binance попросил судью дать время для ознакомления с дополнением о привлечении соответчиков, а также пообещал к следующему заседанию представить суду позицию компании в письменном виде.
Сотрудник НАПП уточнил у стороны Binance, является ли он представителем криптобиржи либо представителем всех 50 иностранных компаний. Представитель ответчика заявил, что является адвокатом компании Binance Capital Management, зарегистрированной на Британских Виргинских Островах, но не представляет саму криптобиржу. На вопрос об отношении его компании к криптобирже представитель обещал ответить к следующему заседанию, которое назначено на 17 мая.
В Узбекистане в августе 2022 года был заблокирован доступ к сайтам восьми криптобирж, в том числе наиболее популярным — Binance, Kraken, FTX и Huobi Global.
Продажа криптовалюты в стране может осуществляться только через специализированные криптобиржи, которые лицензирует НАПП. При этом электронные системы биржевых торгов криптовалютой должны быть размещены на серверах внутри страны. С 1 января 2023 года граждане и юридические лица в Узбекистане могут осуществлять операции по покупке, продаже и обмену криптоактивов исключительно через национальных провайдеров услуг.
Напомним, на днях суд в США приговорил основателя Binance Чанпэна Чжао к четырём месяцам тюрьмы. Его признали виновным в нарушении законодательства США о борьбе с отмыванием денег