2024-yilda O‘zbekiston Rossiyaning 5 milliard dollarlik sarmoyasini o‘zlashtirishni rejalashtirmoqda. Shavkat Mirziyoyev 10-may kuni xorijiy sheriklar bilan imzolangan kelishuvlar ijrosining borishi va sarmoyaviy hamkorlik bo‘yicha kelgusi rejalar bilan tanishdi.
22−24-aprel kunlari Toshkentda o‘tkazilgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi “Rossiya Federatsiyasi bilan muvaffaqiyatli savdo-iqtisodiy hamkorlikka yorqin misoldir”. Tadbir doirasida 4 milliard dollarlik bitimlar to‘plami qabul qilindi.
2023-yil oxirida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb 10 milliard dollarga yetdi. Prezident 2030-yilgacha bu hajmni ikki baravar oshirish vazifasini qo‘ydi.
O‘zbekistonda Rossiya bilan 3 mingdan ortiq qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. 2023-yilda 700 dan ortiq yangi korxona tashkil etildi. O‘tgan yili 3 milliard dollarga yaqin Rossiya investitsiyalari o‘zlashtirildi, bu yil ko‘rsatkich 5 milliard dollar bo‘lishi kutilmoqda.
“Bugungi kunda [Rossiya bilan] qo‘shma loyihalar portfeli 44 milliard dollardan oshmoqda. Shu bilan birga, joriy yilning o‘zida kamida 5 milliard dollarlik [Rossiya] investitsiyalarini o‘zlashtirishni ta’minlash vazifasi qo‘yilgan. Bu vazifani bemalol bajarsa bo‘ladi. Barcha sohalar, barcha tarmoqlar, hududlar bo‘yicha aniq rejalar, tarmoq sxemalari, yo‘l xaritalari tayyorlandi”, — dedi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida.
ISSV rahbarining so‘zlariga ko‘ra, prezident ushbu loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish uchun “nostandart yondashuvni taqdim etish, nostandart mexanizmlarni joriy etish” bo‘yicha topshiriq bergan.
“Nafaqat vazirlik va idoralar, balki hukumat, Vazirlar Mahkamasi, Bosh prokuraturaning barcha zarur bo‘linmalari qo‘shiladi. Va bu yondashuv, nostandart yondashuv, har bir rossiyalik investor bilan, har bir sherik bilan maqsadli ishlash, albatta, o‘z natijasini beradi”, — dedi u.
2−3-may kunlari 93 davlatdan 2,5 mingdan ortiq mehmon ishtirokida Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo‘lib o‘tdi. Forum doirasidagi ishbilarmonlik tadbirlari natijasida umumiy qiymati 26,6 milliard dollarlik investitsiya shartnomalari va eksport shartnomalari paketi imzolandi.
Qurilish, yashil energiya, tog‘-kon sanoati, infratuzilmani rivojlantirish, kimyo, oziq-ovqat, to‘qimachilik va sog‘liqni saqlash sohalaridagi yirik loyihalar shular jumlasidandir.
Davlat rahbari “yo‘l xarita”larining barcha bandlari o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish, investorlar bilan doimiy muloqot qilib, ular uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish, loyihalarni amalga oshirish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarni tizimli hal etib borishni topshirdi.

В 2024 году в Узбекистане планируется освоить инвестиции на 5 млрд долларов из России. Президент Шавкат Мирзиёев 10 мая ознакомился с ходом реализации договорённостей и дальнейших планах инвестиционного сотрудничества с зарубежными партнерами.
22−24 апреля в Ташкенте прошла международная промышленная выставка «Иннопром. Центральная Азия», которая «стала ярким примером успешного торгово-экономического сотрудничества с Российской Федерацией». В рамках мероприятия был принят пакет соглашений на 4 млрд долларов.
инвестиции, иннопром, лазиз кудратов, россия, шавкат мирзиёев
По итогам 2023 года товарооборот между странами достиг почти 10 млрд долларов. Президент поставил задачу удвоить этот объём к 2030 году.
В Узбекистане функционируют свыше 3000 совместных предприятий с РФ. За 2023 год создано более 700 новых предприятий. В прошлом году освоено около 3 млрд долларов российских инвестиций, в этом году ожидается 5 млрд долларов.
«Сегодня портфель совместных проектов [с Россией] превышает 44 млрд долларов. При этом только в этом году поставлена задача обеспечить освоение не менее 5 млрд долларов [российских] инвестиций. Это задача абсолютно выполнимая. По всем направлениям, по всем отраслям, регионам подготовлены конкретные планы, сетевые графики, дорожные карты», — заявил в интервью телеканалу «Узбекистан 24» министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов.
По словам главы МИПТ, президент поручил «обеспечить нестандартный подход, внедрить нестандартные механизмы», чтобы своевременно и эффективно реализовать эти проекты.
«Будут подключены все необходимые подразделения не только министерств и ведомств, но и правительства, Кабинета министров, Генеральной прокуратуры. И такой подход, нестандартный подход, адресная работа с каждым российским инвестором, с каждым партнёром обязательно даст результат», — сказал он.
2−3 мая состоялся Ташкентский международный инвестиционный форум с участием более 2,5 тысяч гостей из 93 стран мира. По итогам деловых мероприятий в рамках форума подписан солидный пакет инвестиционных соглашений и экспортных контрактов на 26,6 млрд долларов.
В их числе крупные проекты в сферах строительства, «зелёной» энергетики, горнодобывающей отрасли, развития инфраструктуры, химической, пищевой, текстильной промышленности и здравоохранения.
Глава государства отметил необходимость обеспечить строгий контроль за своевременным и полномасштабным выполнением каждого пункта дорожных карт, постоянному диалогу и взаимодействию с инвесторами, созданию для них максимально благоприятных условий и системному решению возникающих вопросов в процессе реализации проектов.