Bosh vazir hukumat yig‘ilishi bo‘lib o‘tayotgan binodan chiqib, mahalliy aholiga yaqinlashganda noma’lum shaxs unga qarata o‘q uzgan. Voqea joyida bo‘lgan jurnalistlar bir nechta o‘q ovozini eshitgan.
Otishma sodir etganlikda gumonlangan shaxs voqea joyida qo‘lga olindi.
Tarqalgan videolavhalarda qo‘riqchilar bosh vazirni yerdan ko‘tarib, mashinaga olib borganini ko‘rish mumkin.
“Bugun Robert Fitso hujumga uchradi. Unga bir necha marta o‘q uzildi, hozir uning hayoti xavf ostida. U vertolyotda Banska-Bistritsa shahriga olib ketilmoqda… Keyingi bir necha soat hal qiluvchi bo‘ladi”, — deyiladi Fitsoning Facebook`dagi sahifasida.
Plus Jeden Den manbalarga tayanib, Fitso qo‘li va oshqozonidan yaralanganini yozmoqda.
- Robert Fitso o‘tgan yilning kuzida bo‘lib o‘tgan parlament saylovlarida o‘zining “Kurs — sotsial-demokratiya” partiyasi g‘alaba qozongach, Slovakiya bosh vaziri lavozimini egallagandi. U 2006-yildan 2010-yilgacha, shuningdek, 2012-yildan 2018-yilgacha ham Slovakiya hukumatini boshqargan.

Премьер-министр Словакии Роберт Фицо получил ранение в результате стрельбе в городе Гандлова, сообщает BBC со ссылкой на местную прессу.
Неизвестный выстрелил в премьера, когда тот вышел из здания, где проходило выездное заседание правительства страны, и подошёл к местным жителям. Присутствовавшие на месте журналисты слышали несколько выстрелов.
Предполагаемый стрелявший был задержан на месте.
На распространившихся видеокадрах можно увидеть, как охранники поднимают премьера с земли и грузят в машину.
«Сегодня на Роберта Фицо было совершено нападение. В него несколько раз стреляли, и в настоящее время он находится в опасном для жизни состоянии. Его везут на вертолёте в Банска-Бистрицу… Следующие несколько часов будут решающими», — говорится в сообщении на Facebook-странице Фицо.
Издание Plus Jeden Den со ссылкой на источники пишет, что Фицо ранен в руку и живот.
• Роберт Фицо занял пост премьер-министра Словакии после победы его партии «Курс — социальная демократия» на парламентских выборах осенью прошлого года. Он уже возглавлял правительство Словакии с 2006 по 2010 годы, а также с 2012 по 2018 годы.