Prokuror bayonotida aytilishicha, HAMASning uch yetakchisi 2023-yil 7-oktabrdan beri Isroil va G‘azo sektorida sodir etilgan harbiy jinoyatlar va insoniyatga qarshi jinoyatlar uchun jinoiy javobgarlikka tortiladi. Sinvar, Deif va Haniyaga qarshi qo‘yilgan ayblovlar qatorida qirg‘in qilish, qotillik, garovga olish, zo‘rlash va boshqa jinsiy zo‘ravonlik, qiynoqqa solish hamda mahbuslarga qo‘pol muomala qilish o‘rin olgan.
Bayonotda aytilishicha, HAMASning uch nafar yetakchisi ham 2023-yil 7-oktabrda guruh tomonidan uyushtirilgan hujumlarda yuzlab Isroil fuqarolarining o‘limi va kamida 245 nafar asirning garovga olinishi uchun javobgardir.
Karim Xonning qayd etishicha, tergov doirasida u va uning jamoasi Isroildagi hujumlarning asosiy joylariga tashrif buyurgan, qurbonlar va tirik qolganlar, jumladan, sobiq garovga olinganlar hamda guvohlar bilan suhbatlashgan. Bundan tashqari, videokuzatuv kameralari tasvirlari, audio, foto va video materiallar, HAMAS a’zolarining bayonotlari, ekspert xulosalari dalil sifatida ishlatilgan.
Netanyaxu va Galant, prokurorning bayonotida aytilishicha, G‘azo sektorida kamida 2023-yil 8-oktabrdan beri sodir etilgan urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar uchun jinoiy javobgardir. Ular orasida ochlik, qasddan katta azob-uqubatlar keltirish, qotillik, tinch aholiga hujum qilish, qirg‘in va ta’qib qilish kiradi.
Xonning ta’kidlashicha, to‘plangan dalillar, jumladan, tirik qolganlar va guvohlar bilan suhbatlar, video, foto va audio materiallar, sun’iy yo‘ldoshdan olingan suratlar hamda Netanyaxu va Galantning o‘zlari bergan bayonotlar Isroil “G‘azoning barcha qismlarida tinch aholini ataylab va tizimli ravishda inson omon qolishi uchun zarur obyektlardan mahrum qilayotganini” ko‘rsatmoqda.
“Isroil, barcha davlatlar singari, o‘z aholisini himoya qilish uchun choralar ko‘rish huquqiga ega. Biroq, bu huquq Isroil yoki boshqa davlatni xalqaro gumanitar huquqni hurmat qilish majburiyatidan ozod qilmaydi. Har qanday harbiy maqsadlardan qat’i nazar, Isroil G‘azoda ushbu maqsadlarga erishish uchun tanlagan vositalar, ya’ni qasddan o‘ldirish, ocharchilik, og‘ir azob-uqubatlar va tinch aholining sog‘lig‘iga jiddiy shikast yetkazish jinoyat hisoblanadi”, — deyiladi bayonotda.
Endi XJS sudyalari guruhi Xonning hibsga olish uchun order berish haqidagi arizasini ko‘rib chiqadi va qaror qabul qiladi.
Avvalroq “Gazeta.uz” Gaaga sudi G‘azodagi mojaro bilan bog‘liq ayblovlar bo‘yicha HAMAS yetakchilari va Isroil rahbariyatini hibsga olish uchun order berish masalasini ko‘rib chiqayotgani haqida yozgan edi. Netanyaxuning ta’kidlashicha, Isroil “Xalqaro jinoyat sudining o‘zini himoya qilish huquqini buzishga urinishiga yo‘l qo‘ymaydi” va hibsga olish orderi hukumat qarorlariga ta’sir qilmaydi.
- 2023-yil 7-oktabrda HAMAS Isroilga hujum qilib, kamida 1200 isroillikni o‘ldirdi va 200 dan ortiqni garovga oldi.
- Bunga javoban Isroil G‘azo sektorini nazorat qilayotgan HAMASga qarshi urush e’lon qildi, anklavga intensiv havo hujumlari uyushtirdi va u yerga qo‘shin yubordi.
- G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mojarolar davomida mintaqada 30 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.
- Isroilning G‘azodagi harbiy kampaniyasi tinch aholi orasida qurbonlar sonining ko‘pligi sababli salbiy xalqaro reaksiyaga sabab bo‘ldi. Yanvar oyida Janubiy Afrika G‘azo sektoridagi genotsid konvensiyasini buzganlikda ayblanib, Xalqaro sudga (XJS emas) Isroilga qarshi da’vo arizasi bilan chiqdi.

Прокурор Международного уголовного суда (МУС) в Гааге Карим Хан потребовал выдачи ордера на арест трёх лидеров движения ХАМАС Яхьи Синвара, Мухаммада Дейфа и Исмаила Хании, а также премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и министра обороны Израиля Йоава Галанта.
В заявлении прокурора говорится, что трое лидеров ХАМАС несут уголовную ответственность за военные преступления и преступления против человечности, совершенные на территории Израиля и в секторе Газа с 7 октября 2023 года. В число обвинений, выдвинутых против Синвара, Дейфа и Хании, входят истребление, убийство, захват заложников, изнасилование и другие акты сексуального насилия, пытки и жестокое обращение с пленными.
Все трое лидеров ХАМАС, утверждается в заявлении, несут ответственность за убийства сотен израильских граждан в результате нападений, совершенных группировкой 7 октября 2023 года, и захват не менее 245 заложников.
Карим Хан отметил, что в рамках расследования он и его команда посетили главные места нападений в Израиле, опросили жертв и выживших, в том числе бывших заложников и очевидцев. Кроме того, в качестве доказательств использовались записи с камер видеонаблюдения, аудио-, фото- и видеоматериалы, заявления членов ХАМАС, а также заключения экспертов.
Нетаньяху и Галант, сказано в заявлении прокурора, несут уголовную ответственность за военные преступления и преступления против человечности, совершенные в секторе Газа по крайней мере с 8 октября 2023 года. В их числе — голод, умышленное причинение сильных страданий, убийство, нападение на мирное население, истребление и преследование.
Хан утверждает, что собранные доказательства, включая интервью с выжившими и очевидцами, видео-, фото- и аудиоматериалы, спутниковые снимки и заявления самих Нетаньяху и Галант, показывают, что Израиль «намеренно и систематически лишает гражданское население во всех частях Газа объектов, необходимых для выживания человечества».
«Израиль, как и все государства, имеет право принимать меры для защиты своего населения. Однако это право не освобождает Израиль или любое другое государство от обязанности соблюдать международное гуманитарное право. Независимо от каких бы то ни было военных целей, средства, которые Израиль выбрал для их достижения в Газе, а именно преднамеренное причинение смерти, голода, глубоких страданий и серьёзных телесных повреждений или причинения вреда здоровью гражданского населения, являются преступными», — подчёркивается в заявлении.
Коллегия судей МУС теперь рассмотрит заявление Хана на выдачу ордера на арест и примет решение.
Ранее «Газета.uz» писала, что суд в Гааге рассматривает выдачу ордеров на арест лидеров ХАМАС и руководства Израиля по обвинениям, связанным с конфликтом в Газе. Нетаньяху заявлял, что Израиль «не допустит попыток МУС подорвать его право на самооборону» и ордер на арест не повлияет на решения правительства.
• 7 октября 2023 года ХАМАС совершил нападение на Израиль, убив по меньшей мере 1200 израильтян и взяв более 200 в заложники.
• В ответ Израиль объявил войну ХАМАС, под чьим контролем находится сектор Газа, начал наносить по анклаву интенсивные воздушные удары и направил туда войска.
• По данным Минздрава Газы, в регионе за время конфликта погибли свыше 30 тысяч палестинцев.
• Военная кампания Израиля в Газе привела к негативной международной реакции из-за большого количества жертв среди мирного населения. В январе ЮАР подала в Международный суд ООН (не МУС) иск против Израиля в связи с предполагаемыми нарушениями конвенции о геноциде в секторе Газа.