Eronda prezident Ibrohim Raisiy vafotidan keyin navbatdan tashqari prezidentlik saylovi 28-iyun kuni bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda Tasnim agentligi.
Saylov sanasi bo‘yicha qaror maxsus kengash tomonidan qabul qilingan — uning tarkibiga Eron parlamenti spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibaf, mamlakat sud tizimi rahbari G‘ulom Husayn Mohseni-Ejey va birinchi vitse-prezident Muhammad Moxber kiradi.
Nomzodlarni ro‘yxatga olish 30-maydan 3-iyungacha, saylovoldi targ‘ibot ishlari esa 12-iyundan 27-iyunga qadar davom etadi.
Mamlakat konstitutsiyasiga muvofiq, Raisiyning vakolatlari vaqtincha Muhammad Moxberga o‘tgan. U Eron oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy tomonidan tasdiqlanganidan keyin 50 kun davomida ijroiya hokimiyatini egallaydi.
Bloomberg`ning yozishicha, Eronning ma’naviy rahbariyati, ehtimol, o‘ta konservativ Raisiy kabi nomzodni prezident sifatida ko‘rishni xohlaydi. Moxberning o‘zi nomzod bo‘ladimi yoki yo‘qmi, hozircha aniq emas, deya ta’kidlaydi agentlik.
- Ichida Ibrohim Raisiy bo‘lgan vertolyot 19-may kuni Eron shimoli-g‘arbidagi tog‘li hududga qulab tushgandi. U Ozarbayjon bilan chegaradagi Araks daryosi to‘g‘onining ochilish marosimidan qaytayotgan edi. Unga hamrohlik qilgan delegatsiya, jumladan, Eron tashqi ishlar vaziri Husayn Amir Abdullohiyan ham vafot etgan.
- Raisiyning dafn marosimi 23-may kuni u tug‘ilgan shahar Mashhadda bo‘lib o‘tadi. Marhum bilan vidolashuv marosimi 21-may kuni Tabrizda boshlangan. Keyin prezidentning jasadi Qum, Tehron va Birjandga ham yuboriladi. Eronda besh kunlik milliy motam e’lon qilindi.
- O‘zbekiston delegatsiyasi Tehronda Raisiy bilan vidolashuv marosimida ishtirok etadi. Unga parlament quyi palatasi spikeri Nurdinjon Ismoilov boshchilik qiladi.

Внеочередные президентские выборы в Иране после гибели президента Ибрахима Раиси состоятся 28 июня, сообщает агентство Tasnim.
Решение о дате проведения выборов принял специальный совет — в его состав вошли спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф, глава судебной власти страны Голям Хосейн Мохсени-Эджеи и первый вице-президент Мохаммад Мохбер.
Регистрация кандидатов продлится с 30 мая по 3 июня, а избирательная кампания пройдёт с 12 по 27 июня.
Согласно конституции страны, полномочия Раиси временно перешли к Мохаммаду Мохберу. Он возглавил исполнительную власть на 50 дней после одобрения Верховным лидером Ирана аятоллой Али Хаменеи.
Bloomberg пишет, что духовное верховенство Ирана, вероятно, захочет видеть президентом кандидата, похожего на ультраконсервативного Раиси. Пока неясно, будет ли баллотироваться сам Мохбер, отмечает агентство.
- Вертолёт Ибрахима Раиси потерпел крушение 19 мая в горном районе на северо-западе Ирана. Он возвращался с церемонии открытия дамбы на реке Аракс на границе с Азербайджаном. Вместе с ним погибла сопровождавшая его делегация, включая главу МИД Ирана Хосейна Амира Абдоллахияна.
- Похороны Раиси пройдут 23 мая в его родном городе Мешхеде. Церемония прощания с покойным началась 21 мая в Тебризе. Затем тело президента также направят в Кум, Тегеран и Бирдженд. В Иране объявлен пятидневный национальный траур.
- Делегация Узбекистана посетит церемонию прощания с Раиси в Тегеране. Её возглавит спикер нижней палаты парламента Нурдинжон Исмоилов.