21-may kuni Shavkat Mirziyoyevning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Muloqotda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari oliy darajadagi uchrashuvlar natijasida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi hamda bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlar rejasi haqida gaplashdi.
Kreml matbuot xizmati xabariga ko‘ra, davlat rahbarlari Vladimir Putinning O‘zbekistonga davlat tashrifiga tayyorgarlikning borishini ham muhokama qildi. Rossiya prezidenti, shuningdek, “Xitoy rahbariyati bilan Pekinda bo‘lib o‘tgan muzokaralar haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi”.
Eslatib o‘tamiz, 21-fevral kuni Mirziyoyev Putinni O‘zbekistonga taklif qilgandi. “Kelishib olganimizdek, ilk tashriflaringizdan biri O‘zbekistonga bo‘ladi. Men butun jamoamga bu tashrif har doimgidek barcha sohalarda tarixiy va voqealarga boy bo‘lishi kerakligini aytdim. Men juda jiddiy tayyorgarlik ko‘ryapman”, — degandi O‘zbekiston rahbari.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with Russian President Vladimir Putin on 21 May, the press service of the head of state reported.
The two parties discussed the progress in implementing agreements reached following the summit meetings, the schedule of upcoming bilateral events, the strengthening of comprehensive strategic partnership and alliance, increasing trade volume, and other issues.
The leaders also discussed the preparation for Vladimir Putin’s state visit to Uzbekistan, shared the Kremlin’s press service. The Russian president also “shared his impressions about the talks with the Chinese leadership that have just taken place in Beijing.”
On 21 February, Mirziyoyev invited Putin to visit Uzbekistan. “As you and I agreed, one of the first visits will be to Uzbekistan. I told my entire team that this visit should be, as always, historic, rich in all directions. I am preparing quite seriously,” Uzbekistan’s leader said back then.