21-may kuni Shavkat Mirziyoyevning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Muloqotda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari oliy darajadagi uchrashuvlar natijasida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi hamda bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlar rejasi haqida gaplashdi.
Kreml matbuot xizmati xabariga ko‘ra, davlat rahbarlari Vladimir Putinning O‘zbekistonga davlat tashrifiga tayyorgarlikning borishini ham muhokama qildi. Rossiya prezidenti, shuningdek, “Xitoy rahbariyati bilan Pekinda bo‘lib o‘tgan muzokaralar haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi”.
Eslatib o‘tamiz, 21-fevral kuni Mirziyoyev Putinni O‘zbekistonga taklif qilgandi. “Kelishib olganimizdek, ilk tashriflaringizdan biri O‘zbekistonga bo‘ladi. Men butun jamoamga bu tashrif har doimgidek barcha sohalarda tarixiy va voqealarga boy bo‘lishi kerakligini aytdim. Men juda jiddiy tayyorgarlik ko‘ryapman”, — degandi O‘zbekiston rahbari.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 мая провёл телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, сообщила пресс-служба главы государства.
Стороны обсудили ход реализации договорённостей, достигнутых по итогам встреч на высшем уровне, график предстоящих двусторонних мероприятий, а также обсудили укрепление отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества и наращивание объёмов товарооборота и другие вопросы.
По данным пресс-службы Кремля, лидеры стран также обсудили ход подготовки государственного визита Владимира Путина в Узбекистан. Президент РФ также «поделился впечатлениями о только что состоявшихся переговорах в Пекине с китайским руководством».
21 февраля Мирзиёев приглашал Путина посетить Узбекистан. «Как мы с вами и договаривались, один из первых визитов будет в Узбекистан. Я всей команде своей сказал, что этот визит должен быть, как всегда, историческим, насыщенным по всем направлениям. Я очень серьёзно готовлюсь», — говорил тогда глава Узбекистана.