“O‘zbekneftgaz” kompaniyasi Kaspiy dengizining Ozarbayjon shelfidagi “Shah-Deniz” gaz kondensati loyihasiga kirishi mumkin. Bu haqda Guba shahrida bo‘lib o‘tayotgan Ozarbayjon-O‘zbekiston II mintaqalararo forumi doirasida O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov jurnalistlarga ma’lum qildi, deb yozmoqda Trend.
“Biz SOCAR kompaniyasini taklif qilamiz va u bilan O‘zbekistonda neft hamda gaz qazib olish loyihalarida ishtirok etishi haqida gaplashamiz. Xuddi shunday, “O‘zbekneftgaz”ning Ozarbayjonda gaz qazib olish loyihalariga kirishi masalasi hozirda muhokama qilinmoqda va yakuniy bosqichda. Ha, Ozarbayjonning “Shah-Deniz” loyihasi nazarda tutilyapti. Birgalikdagi ishtirok muzokaralar mavzusi hisoblanadi”, — deb tushuntirdi u.
ISSV rahbari “O‘zbekneftgaz”ning “Shah-Deniz”ga kirishi bo‘yicha hujjatlarni imzolash yaqin oylarda bo‘lishiga umid bildirdi.
“Ushbu loyihadagi ishtirokimiz chet ellik maslahatchi ishtirokida jiddiy moliyaviy va huquqiy ekspertiza talab qiladi. Biz bu istiqbollarga jiddiy qaraymiz”, — dedi vazir.
O‘tgan yilning avgust oyida “O‘zbekneftgaz” va SOCAR O‘zbekiston va Ozarbayjonning neft-gaz sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olgandi. Avval xabar berganimizdek, “O‘zbekneftgaz” SOCAR bilan birgalikda 2024-yilda Ozarbayjonda uchta uglevodorod konini o‘zlashtirishni boshlashni rejalashtirmoqda.
“Shah-Deniz” loyihasi 1996-yildan beri amalga oshirilmoqda. 2013-yilda “Shah-Deniz” konini o‘zlashtirish bo‘yicha kelishuv 2046-yilgacha uzaytirildi.
Hozirda loyiha ishtirokchilari Britaniyaning BP (qazib olish operatori — 29,99%), Rossiyaning Lukoil (19,99%), Turkiyaning Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO, 19%), Rossiyaning NİKO (10%) va SGC Upstream (Ozarbayjon manfaatlarini ifodalovchi kompaniya hisoblanadi, 21,02%).
“Shah-Deniz”ning zaxiralari 1,2 trillion kub metr gaz deb baholanmoqda, hozirgacha ushbu manbaning 20 foizga yaqini qazib olindi.
“Shah-Deniz” gazi Janubiy Kavkaz quvuri orqali Gruziya, Turkiya va Yevropaga yetkaziladi.
2019-yil oktabr oyida “O‘zbekneftgaz” va SOCAR birgalikda Kaspiy dengizining Ozarbayjon qismida neft qazib olish rejalari haqida xabar berilgandi.
2023-yil mart oyida Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga tashrifi chog‘ida O‘zbekiston tomoni SOCAR bilan “neft-gaz sohasida katta loyiha” tayyorlanayotganini aytgandi. Ilgari “O‘zbekneftgaz” O‘zbekistondan tashqarida loyihalarni amalga oshirmagan. Shavkat Mirziyoyev 2018-yil yanvar oyida kompaniyaga xalqaro bozorlarga chiqish bo‘yicha ishlarni faollashtirish bo‘yicha topshiriq bergandi.

Компания «Узбекнефтегаз» может войти в газоконденсатный проект «Шах-Дениз» азербайджанского шельфа Каспийского моря. Об этом сообщил журналистам министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов в кулуарах II Межрегионального форума Азербайджан-Узбекистан в Губе, пишет Trend.
«Мы приглашаем компанию SOCAR и ведём разговор с ней на предмет её участия в проектах по добыче нефти и газа в Узбекистане. Аналогичным образом сейчас обсуждается и находится на завершающей стадии вопрос вхождения „Узбекнефтегаза“ в проекты по добыче газа в Азербайджане. Да, имеется в виду азербайджанский проект „Шах-Дениз“. Долевое участие — предмет переговоров», — пояснил он.
Глава МИПТ выразил надежду, что подписание документов о вхождении «Узбекнефтегаза» в «Шах-Дениз» состоится в ближайшие месяцы.
«Наше участие в этом проекте требует серьёзной финансовой и юридической экспертиз с участием иностранного консультанта. Мы серьёзно настроены на эти перспективы», — отметил министр.
В августе «Узбекнефтегаз» и SOCAR договорились о реализации совместных проектов в нефтегазовой сфере Узбекистана и Азербайджана. Как мы сообщали ранее, «Узбекнефтегаз» совместно с SOCAR планирует приступить к разработке трёх углеводородных месторождений в Азербайджане в 2024 году.
Проект «Шах-Дениз» реализуется с 1996 года. В 2013 году срок действия соглашения о разработке месторождения «Шах-Дениз» был продлён до 2046 года.
В настоящее время участниками проекта являются британская BP (оператор добычи — 29,99%), российский Lukoil (19,99%), турецкая Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO, 19%), российская NİKO (10%) и SGC Upstream (представляет интересы Азербайджана, 21,02%).
Запасы «Шах-Дениз» оценены в 1,2 триллиона кубометров газа, пока извлечено около 20% этого ресурса.
Газ из «Шах-Дениз» по Южно-кавказской трубопроводной магистрали поставляется в Грузию, Турцию и Европу.
В октябре 2019 года сообщалось о планах «Узбекнефтегаза» и SOCAR совместно добывать нефть в азербайджанской части Каспийского моря.
В марте 2023 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев в ходе визита в Азербайджан заявил, что узбекская сторона готовит с SOCAR «большой проект в нефтегазовой отрасли». Ранее «Узбекнефтегаз» не осуществлял проекты за пределами Узбекистана. В январе 2018 года президент Шавкат Мирзиёев поручил компании активизировать работу по выходу на международные рынки.