Mintaqadagi birinchi kam quvvatli atom elektr stansiyasi O‘zbekistonda Rossiya texnologiyasi asosida quriladi. Bu haqdagi hujjatlar, avval xabar qilinganidek, Rossiya prezidenti Vladimir Putinning O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida 27-may kuni imzolandi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energetikasi agentligining AES qurish direksiyasi va “Atomstroyeksport” kompaniyasi (“Rosatom” injiniring bo‘limi) O‘zbekistonda kam quvvatli atom elektrostansiyasi (KQAS) qurish bo‘yicha shartnoma tuzdi. Bundan tashqari, 2018-yil 7-sentabrdagi O‘zbekiston hududida atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi bayonnoma imzolandi.
Atom energetikasi agentligi va “Rosatom” press-relizida aytilishicha, QQAS 330 MVt quvvatga ega (har biri 55 MVt quvvatga ega oltita rektor) bo‘ladi va Jizzax viloyatida quriladi. Stansiya qurilishida “Rosatom” bosh pudratchi bo‘ladi, O‘zbekiston kompaniyalari ham ishtirok etadi.
Maydonda qurilish ishlari yozda boshlanadi. “Tanlangan maydon allaqachon tekshirilgan, yaroqliligi va xavfsizligi tasdiqlangan, bu loyihani amalga oshirish vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi”, — deyiladi press-relizda.
“Prognozlarga ko‘ra, O‘zbekistonda 2050-yilga borib energiya resurslariga bo‘lgan talab qariyb ikki baravar ko‘payadi va, ko‘rinib turibdiki, energetika tizimining barqaror ishlashi va iqtisodiyotning rivojlanishi uchun mamlakatimiz o‘zini qayta tiklanadigan energiya manbalaridan tashqari, asosiy energiya manbalari bilan ham ta’minlashi kerak”, — dedi Atom energetikasi agentligi direktori Azim Axmedxadjayev.
“Biz hozir butun dunyoda ham yuqori quvvatli atom elektr stansiyalarini qurish, ham kichik modulli reaktorlar loyihalari nuqtai nazaridan yangi yadro quvvatlarini yaratishga qiziqish ortib borayotganini ko‘rmoqdamiz. „Rosatom“ bilan hamkorlikni kengaytirish esa energetika kompleksimizni atom energetikasidagi ilg‘or texnologiyalar bilan mustahkamlash imkonini beradi, deb hisoblaymiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
“Rosatom” uchun bu KQAS qurish bo‘yicha birinchi eksport shartnomasidir. “Va bu shunchaki dastlabki kelishuv emas, biz shu yozning o‘zidayoq qurilishni boshlaymiz”, — dedi “Rosatom” davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov.
Avval yozganimizdek, Shavkat Mirziyoyev kelishuvga izoh berar ekan, shunday dedi: “Dunyodagi deyarli barcha yetakchi davlatlar o‘z energetik xavfsizligi va barqaror rivojlanishini atom energetikasi hisobiga ta’minlamoqda. Agar biz O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichiga chiqish istiqbollari haqida o‘ylasak, katta miqdordagi uran zaxiralariga ega va uni uchinchi davlatlarga eksport qilayotgan mamlakatimiz uchun bu loyiha hayotiy ahamiyatga ega”.
KQAS loyihasi RITM-200N bosimli suv reaktoriga asoslanadi — bu “yerga joylashtirish uchun innovatsion kema texnologiyasini moslashtirish natijasi”, deyiladi hisobotda.
RITM-200N`ning issiqlik quvvati 190 MVt, elektr quvvati 55 MVt, xizmat muddati 60 yilgacha bo‘ladi. RITM-200N reaktori ishlab chiqilgan RITM 200 seriyali reaktorlari Arktika sharoitida Rossiya muzyorar kemalarida sinovdan o‘tkazilgan.
2012-yildan beri “Arktika”, “Sibir”, “Ural”, “Yakutiya” va “Chukotka” universal yadroviy muzyorar kemalari uchun 10 ta RITM-200 reaktorlari ishlab chiqarilgan. Birinchi uchtasi allaqachon foydalanishga topshirilgan va Arktikaning g‘arbiy mintaqasida kemalar karvonlarini kuzatib borish bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarmoqda.
Yakutiyadagi Ust-Kuyga qishlog‘ida ham RITM-200N reaktoriga asoslangan KQAS qurilmoqda. Birinchi energiya blokining ishga tushirilishi 2027-yilga, foydalanishga topshirilishi 2028-yilga rejalashtirilmoqda. Mazkur obyekt sanoat korxonalarini, jumladan, Kyuchus, Deputatskoye va Tirextyax konlarini o‘zlashtirishni elektr energiyasi bilan ta’minlaydi, deyiladi matbuot xabarida.
“RITM-200N asosidagi AES to‘liq integratsiyalashgan sxemaga ega (bu loyihaning yuqori iqtisodiy samaradorligiga erishish va stansiya xavfsizligining eng yuqori darajasini ta’minlash imkonini beradi). Qurilishi rejalashtirilgan KQAS xavfsizligi ko‘p darajali tizimlar va qobiqli to‘siqlar orqali ta’minlanadi. Faol (quvvat manbalarini talab qiladigan) va passiv (quvvat manbaisiz ishlaydigan) xavfsizlik tizimlarining kombinatsiyasi stansiya xavfsizligining eng yuqori darajasiga erishish imkonini beradi. Ushbu tizimlar avariya ehtimolining oldini oladi, stansiya dizayniga o‘rnatilgan bir necha darajadagi to‘siqlar esa radioaktiv moddalarning atrof-muhitga tarqalishini bartaraf etadi”, — deyiladi rasmiy xabarda.
Press-relizda ta’kidlanishicha, KQASlarning afzalligi qurilish muddatining yirik AESlarga nisbatan qisqaroqligida. MAGATE ma’lumotlariga ko‘ra, butun dunyo bo‘ylab 50 ga yaqin rivojlanishning turli bosqichlaridagi KQAS loyihalari va konsepsiyalari mavjud.

В Узбекистане будет построена первая в регионе атомная станция малой мощности по российской технологии. Документы об этом, как уже сообщалось, были подписаны в ходе государственного визита президента РФ Владимира Путина в Узбекистан 27 мая.
Дирекция по строительству АЭС при Агентстве по атомной энергии при Кабинете министров Узбекистана и компания «Атомстройэкспорт» (инжиниринговое подразделение «Росатома») заключили контракт на сооружение атомной электростанции малой мощности (АСММ) в Узбекистане. Помимо этого, был подписан протокол о внесении изменений в межправительственное соглашение о сотрудничестве в строительстве на территории Узбекистана атомной электростанции от 7 сентября 2018 года.
Как говорится в пресс-релизе Агентства по атомной энергии и «Росатома», АСММ будет мощностью 330 МВт (шесть реакторов мощностью 55 МВт каждый) будет построена в Джизакской области (озеро Тузкан). «Росатом» выступит генеральным подрядчиком строительства станции, к строительству также будут привлечены узбекистанские компании.
Строительные работы на площадке начнутся летом. «Выбранная площадка уже исследована, подтверждена её пригодность и безопасность, что значительно сократит сроки реализации проекта», — отмечается в пресс-релизе.
агентство по атомной энергии, асмм, аэс, малая аэс, росатом, россия
«По прогнозам, в Узбекистане спрос на энергоресурсы вырастет почти в два раза к 2050 году, и очевидно, что для стабильной работы энергосистемы и развития экономики наша страна должна обеспечить себя, помимо возобновляемых источников энергии, базовым источником энергии», — заявил директор Агентства по атомной энергии Азим Ахмедхаджаев.
«Во всем мире мы видим сейчас рост интереса к созданию новых атомных мощностей, как в части строительства АЭС большой мощности, так и в проектах малых модульных реакторов. И считаем, что расширение сотрудничества с „Росатомом“ позволит нам усилить наш энергокомплекс передовыми технологиями в атомной энергетике», — добавил он.
Для «Росатома» это первый экспортный контракт на сооружение атомной станции малой мощности. «И это не просто предварительное соглашение, мы сразу же, уже этим летом приступаем к строительству», — прокомментировал генеральный директор госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачёв.
Как мы писали, комментируя соглашение, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сказал: «Практически все ведущие государства мира обеспечивают свою энергетическую безопасность и устойчивое развитие за счёт атомной энергетики. Имея большие собственные запасы урана и экспортируя его в третьи страны, для нас этот проект является жизненно важным, если мы думаем о перспективах выхода на новый этап развития Узбекистана».
В основе проекта АСММ лежит водо-водяной реактор РИТМ-200Н — «результат адаптации инновационной технологии судового исполнения под наземное размещение», говорится в сообщении.
Тепловая мощность РИТМ-200Н — 190 МВт, электрическая — 55 МВт, срок службы — до 60 лет. Реакторы серии РИТМ 200, на базе которых был сконструирован реактор РИТМ-200Н, прошли испытания в условиях Арктики на российских ледоколах.
С 2012 года было изготовлено 10 реакторов РИТМ-200 для универсальных атомных ледоколов «Арктика», «Сибирь», «Урал», «Якутия» и «Чукотка». Первые три уже введены в эксплуатацию и выполняют свои обязательства по проводке караванов судов в западном районе Арктики.
АСММ на базе реактора РИТМ-200Н также строится в якутском посёлке Усть-Куйга. Запуск первого энергоблока ожидается в 2027 году, ввод в эксплуатацию — в 2028-м. Объект обеспечит электроэнергией промышленные предприятия, в том числе по разработке месторождений Кючус, Депутатское и Тирехтях, сообщается в пресс-релизе.
«АЭС на основе РИТМ-200Н имеет полностью интегральную компоновку (позволяет достичь высокой экономической эффективности проекта и обеспечить высочайший уровень безопасности станции). Безопасность запланированной к строительству АЭС малой мощности будет достигаться за счёт многоуровневых систем и барьеров-оболочек. Комбинация активных (для которых нужны источники энергоснабжения) и пассивных (работающих без источника энергии) систем безопасности позволяет достигать максимально высокого уровня безопасности станции. Указанные системы предотвращают возможность аварии, а несколько уровней барьеров, заложенных в конструкцию станции, исключают выброс радиоактивных веществ в окружающую среду», — подчёркивается в официальном сообщении.
К преимуществу АСММ в пресс-релизе отнесены меньшие сроки строительства по сравнению с большими АЭС. Согласно данным МАГАТЭ, в мире насчитывается примерно 50 проектов и концепций АСММ на различных стадиях разработки.