O‘zbekiston va Rossiya respublikada kam quvvatli atom elektr stansiyasi (KQAES) qurish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha “muhim kelishuv”ni imzolaydi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan kengaytirilgan muzokaralar chog‘ida ma’lum qildi.
“Bugun biz O‘zbekistonda kam quvvatli atom elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan muhim shartnomani imzolaymiz. Biz uning shartlari va texnik jihatlarini uzoq vaqtdan beri ekspertlar darajasida muhokama qilmoqdamiz. Ushbu strategik loyihani amalga oshirishni tezlashtirish uchun o‘zaro hamjihatlik va hozirlik bor”, — deya Shavkat Mirziyoyevning so‘zlaridan iqtibos keltirmoqda “TASS”.
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston va Rossiya nafaqat yuqori quvvatli AESni, balki kam quvvatli AESlarni (har biri 55 MVt quvvatga ega 6 tagacha energiya bloki) qurishda ham hamkorlik qilishi mumkin. Rossiya hukumati “Rosatom”ga 2018-yildagi hukumatlararo kelishuvga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha protokol imzolashni topshirdi.
O‘zbekiston prezidentining farmoni bilan Atom energetikasini rivojlantirish agentligi negizida Atom energiyasi agentligi tashkil etilib, u Energetika vazirligi tizimidan Vazirlar Mahkamasi tasarrufiga o‘tkazildi. Agentlik kompaniyalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzish, tadbirkorlik subyektlarini tashkil etish, iqtisodiyotdagi loyihalarni moliyalashtirish huquqini oldi.
Bundan tashqari, Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi tashkil etilmoqda, u yadro energetikasi va yadro texnologiyalari obyektlari, shuningdek, xavfli ishlab chiqarish obyektlarida xavfsizlik siyosati uchun mas’ul bo‘ladi.

Узбекистан и Россия подпишут «важное соглашение» о реализации проектов строительства атомной электростанции малой мощности (АСММ) в республике. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев во время переговоров в расширенном составе с президентом РФ Владимиром Путиным.
«Сегодня подпишем важное соглашение о реализации проектов строительства атомных электростанций малой мощности в Узбекистане. Мы уже давно обсуждаем его условия и технические аспекты на уровне экспертов. Есть взаимное понимание и готовность ускорить реализацию этого стратегического проекта», — цитирует Шавката Мирзиёева ТАСС.
Как сообщает пресс-служба Кремля, по итогам переговоров глав государств стороны подписали контракт на проектирование, поставку и строительство атомной станции малой мощности в Узбекистан.
Как сообщалось ранее, Узбекистан и Россия могут сотрудничать не только в строительстве атомной электростанции большой мощности, но и АЭС малой мощности (до 6 энергоблоков на 55 МВт каждый). Правительство РФ поручило «Росатому» подписать протокол о поправках в межправсоглашение от 2018 года. Мирзиёев и Путин также подписали этот протокол.
Указом президента Узбекистана на базе Агентства по развитию атомной энергетики создаётся Агентство по атомной энергии, которое переходит из структуры Минэнерго в Кабинет министров. Агентство получило право заключать прямые договора с компаниями, создавать хозяйственные общества, финансировать проекты в экономике.