Rossiya O‘zbekiston ko‘llarida ikkita gidro to‘plash elektr stansiyalari (GTES) qurishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 27-may kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralar yakunlari bo‘yicha ma’lum qildi.
“Gidroenergetika sohasida hamkorlik istiqbollari mavjud. „Rusgidro“ O‘zbekistonga mamlakat energetika balansini tenglashtirish va O‘zbekistonning butun energetika tizimi uzluksiz ishlashini ta’minlashga yordam beradigan moslashuvchan ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishda ko‘maklashmoqda”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, “Kun tartibida Aydarko‘l va Qorateren ko‘llarida umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan gidro to‘plash elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha ikkita yirik loyiha bor”.
E’tiborlisi, o‘tgan yilning iyul oyida “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati rahbari Abdug‘ani Sanginov Xitoyning China Southern Power Grid kompaniyasi vakillari bilan uchrashib, ular bilan 820 MVt quvvatga ega uchta GTES qurish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolagandi va loyihalar orasida Qorateren ko‘li (500 MVt) ham bo‘lgandi.
Shuningdek, kompaniyalar o‘rtasida “Yuqori Pskem” gidro to‘plash elektr stansiyasini birgalikda qurish bo‘yicha shartnoma ham imzolangandi.
GTESlar boshqa elektr stansiyalardan olinadigan elektr energiyasini suvning potensial energiyasiga aylantirib (akkumulyatsiyalab), keyin zarur bo‘lganda uni qayta elektr energiyaga aylantirib energiya tizimi (energosistema)ga beradigan gidroelektr stansiyadir.
GTESning gidrotexnika inshootlari, asosan, baland-past joylashgan ikkita suv hovuzidan va biriktirish quvurlaridan iborat. Tarmoqlarda ortiqcha elektr energiya bor paytlarda ortiqcha energiya GTES uchun suvni pastki hovuzdan yuqoriga, akkumulyatsiyalovchi hovuzga ko‘tarishga sarflanadi. Elektr tarmoqlarida ko‘proq energiya talab qilinganda yuqori hovuzdagi suv quvurlardan GTESning turbina rejimida ishlaydigan gidroagregatlariga yuboriladi. GTESda olingan tok elektr tarmoqlarga qaytarib beriladi. Suv esa pastki hovuzga yig‘iladi.
O‘zbekiston prezidenti 2023-yil noyabr oyida umumiy quvvati 6000 MVt bo‘lgan GESlarni 2030-yilgacha kutmasdan ishga tushirish va xususiy sheriklik asosida yirik xorijiy energetika kompaniyalarini jalb etish bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish topshirig‘ini bergandi.

Россия планирует построить две гидроаккумулирующих электростанции на озёрах Узбекистана. Об этом 27 мая сообщил президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с президентом страны Шавкатом Мирзиёевым.
«Имеются хорошие перспективы для сотрудничества в гидроэнергетике. „Русгидро“ оказывает Узбекистану содействие в создании мощностей манёвренной генерации, которые помогут выравнивать энергобаланс страны и обеспечивать бесперебойную работу всей энергосистемы Узбекистана», — сказал он.
По его словам, «на повестке дня — два крупных проекта по строительству гидроаккумулирующих электростанций на озёрах Айдаркуль и Каратерен» совокупной мощностью 1 ГВт.
Примечательно, что в июле прошлого года глава «Узбекгидроэнерго» Абдугани Сангинов встречался с китайской компанией China Southern Power Grid, с которой был подписан меморандум о взаимопонимании по строительству трёх ГЭС мощностью 820 МВт, среди которых был и «Каратерен» (500 МВт).
Компании также подписали соглашение о совместном строительстве гидроаккумулирующей электростанции (ГАЭС) «Юкори Пскем». ГАЭС вырабатывает энергию, как обычная ГЭС, при помощи падения воды из верхнего бассейна в нижний. При этом ГАЭС перекачивает уже «отработавшую» воду насосами из нижнего бассейна в верхний, после чего цикл повторяется.
В ноябре 2023 года президент Узбекистана поручил разработать пятилетнюю программу ввода в эксплуатацию ГЭС общей мощностью 6000 МВт, не дожидаясь 2030 года, и привлечь крупные зарубежные энергокомпании на основе частного партнёрства