Xorazm viloyatining beshta tuman va shahrida “shikoyatchilar” ro‘yxatlari tuzilib, ularga 44 nafar fuqaro kiritildi. Bu haqda hudud aholisiga tayanib Kun.uz xabar berdi.
Bu ro‘yxatni qaysi tashkilot tuzgani va qayerga taqdim etgani hozircha noma’lum. Fuqarolar ushbu ro‘yxatni viloyatda sektor rahbarlari ishtirokida o‘tkazilgan sayyor qabulda ko‘rib qolgan.
Ro‘yxatda “norozi kayfiyatni kuchaytirishga harakat qiladiganlar, ariza tashkillashtirishni odat qilib olgan 44 nafar fuqaro” haqida ma’lumotlar bor. Jumladan, ro‘yxatga Qo‘shko‘pir tumanida yashovchi to‘rt nafar fuqaro kiritilgan.
Masalan, fuqaro M.N. “o‘zi bilan bog‘liq bo‘lmasa-da, o‘z manfaati yo‘lida yashash hududidagi ijtimoiy-iqtisodiy va maishiy muammolarni internet orqali ko‘tarib chiqadi”. Yana bir fuqaro X.N. esa shunchaki “minnatdorchilik bildirgani” uchun ro‘yxatga kiritilgan.
Jadvalning yonma-yon joylashgan ustunlarida profilaktika inspektorlari, tergovchi va imom-xatiblarning nomlari ko‘rsatilgan.
Kun.uz bunday ro‘yxat “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida"gi qonunga zid ekaniga e’tibor qaratdi. Qonunning 20-moddasiga ko‘ra, jismoniy shaxsni, uning vakilini, ularning oila a’zolarini, yuridik shaxsni, uning vakilini va yuridik shaxs vakilining oila a’zolarini ular o‘z huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ro‘yobga chiqarish yoki himoya qilish maqsadida davlat organlariga, tashkilotlarga va ularning mansabdor shaxslariga murojaat etgani, shuningdek, murojaatlarda o‘z fikrini bildirgani va tanqid qilgani munosabati bilan ta’qib qilish man etiladi.
Bu kabi harakatlar sodir etganlar Jinoyat kodeksining 144-moddasi 2-qismiga asosan BMHning 25 baravaridan 50 baravarigacha miqdorda jarima yoki 300 soatdan 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 2 yildan 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

В пяти районах и городах Хорезмской области созданы списки «жалобщиков», куда включены 44 гражданина. Об этом сообщил Kun.uz со ссылкой на жителя.
Пока неизвестно, какая именно организация составила этот список и куда она его предоставила. Граждане заметили его на выездном приёме, состоявшемся в области с участием руководителей секторов.
В списке указана информация о «44 гражданах, имеющих привычку составлять заявления и пытающихся усилить настроение недовольства». В частности, в перечень включены четверо жителей Кошкупырского района.
Например, гражданин М. Н. был включён в список за то, что «в районе своего проживания в своих интересах поднимает через интернет социально-экономические и бытовые проблемы, хотя они и не связаны с ним». Другой гражданин Х. Н. оказался в списке просто потому, что «выражал благодарность».
В соседних столбцах таблицы указаны имена инспекторов профилактики, оперуполномоченных и имам-хатибов.
Kun.uz обратил внимание, что такой список противоречит закону «Об обращениях физических и юридических лиц». Согласно статье 20 закона, запрещается преследование физического лица, его представителя, членов их семей, юридического лица, его представителя и членов семьи представителя юридического лица в связи с их обращениями в госорганы, организации и их должностным лицам в целях реализации или защиты своих прав, свобод и законных интересов, а также выражением своего мнения и критики в обращениях.
За это в части 2 статьи 144 Уголовного кодекса предусмотрен штраф от 25 до 50 базовых расчётных величин или обязательные общественные работы от 300 до 360 часов или исправительными работами от 2 до 3 лет либо ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.