Markaziy bank 3-iyun uchun xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi qiymatini belgiladi.
AQSh dollari kursi kunlik savdolar yakunida yana 19,98 so‘mga arzonlashdi. Umuman olganda, dollarning so‘mga nisbatan kursi ketma-ket yettinchi savdo kunida pasayib, deyarli 125 so‘mga — 12 724,72 so‘mdan 12 599,85 so‘mga kamaydi.
16-may kuni devalvatsiya yil boshidan buyon 3 foizga yetgan bo‘lsa, so‘mning so‘nggi haftalarda mustahkamlanishi ortidan bu ko‘rsatkich deyarli 2 foizgacha tushib ketdi.
Dollar kursi oxirgi marta 27-mart kuni 12600 so‘mdan pastga tushgan edi.
Juma kuni tijorat banklarida dollar 12 540 so‘mdan 12 600 so‘mgacha bo‘lgan kursda qabul qilindi (Universalbank, Poytaxt bank, “O‘zsanoatqurilishbank”). Sotish kursi 12 630 so‘mdan (“Aloqabank”) 12 680 so‘mgacha o‘zgardi.
“Toshkent” valyuta birjasidagi so‘nggi besh kunlik (27−31-may) savdolar hajmi 433,1 million dollarni (kuniga o‘rtacha 86,6 million dollar) tashkil etdi, bu avvalgi besh kunlik — 662,3 million dollarga (o‘rtacha 123,2 million dollar) nisbatan 1,4 baravar kam. Avval xabar berganimizdek, birinchi chorak yakuniga ko‘ra valyuta ayirboshlash hajmi 2,7 foizga kamayib, 5,82 milliard dollarni tashkil etdi. Bu va o‘tgan yilning mart oyidagi ko‘rsatkichlarni solishtirganda, pasayish 6,8 foizni tashkil etdi.
Moliyachi Otabek Bakirov bunga hukumat tomonidan yevroobligatsiyalar chiqarish ko‘rinishidagi qarzlarning jalb etilishi sabab bo‘lishi mumkinligini taxmin qildi. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston 21-may kuni 1,5 milliard dollarlik yevroobligatsiyalarni, jumladan, 600 million dollar va 600 million yevroni bozorga chiqargan. Bu pullarni so‘mga aylantirish uchun birjaga chiqarish ham mumkin edi. Shu bilan birga, “Gazeta.uz"ning MBdagi manbasi yevrobond pullari O‘zbekistonga faqat 29−30-may kunlari kelib tushishini aytdi.
So‘mning mustahkamlanishi eksport hajmining oshishi (oltinsiz va oltinsiz), shuningdek, import o‘sish sur’atining sekinlashishi fonida ham sodir bo‘lmoqda.

Центральный банк Узбекистана установил новый курс иностранных валют к узбекскому суму с 3 июня.
Курс доллара США по итогам дневных торгов снизился ещё на 19,98 сума. В целом доллар слабеет к суму седьмой торговый день подряд, снизившись почти на 125 сумов — с 12724,72 до 12599,85 сума.
доллар, курс валют, курс доллара, сум, центральный банк
16 мая девальвация достигла 3% с начала года, но после укрепления сума за последние недели показатель снизился почти до 2%.
В последний раз курс доллара опускался ниже уровня 12600 сумов 27 марта.
В коммерческих банках в пятницу доллар принимался по курсу от 12540 сумов до 12600 сумов (Universalnank, Poytaxt bank, «Узпромстройбанк»). Курс продажи варьировался от 12630 («Алокабанк») до 12680 сумов.
Объём торгов на валютной бирже «Ташкент» за последние пять дней (27−31 мая) составил 433,1 млн долларов (в среднем по 86,6 млн долларов в день), что меньше в 1,4 раза объёма за предыдущие пять дней — 662,3 млн долларов (в среднем — $123,2 млн). Как мы сообщали ранее, по итогам первого квартала объём торгов на валютной бирже сократился на 2,7% — до 5,82 млрд долларов. При сравнении мартовских показателей этого и прошлого годов снижение составило 6,8%.
Финансист Отабек Бакиров предположил, что этом может быть связано с привлечением долга в виде выпуска евробондов со стороны правительства. Узбекистан, напомним, 21 мая выпустил еврооблигации на 1,5 млрд долларов, включая 600 млн долларов и 600 млн евро. Эти деньги могли быть выпущены на биржу, чтобы сконвертировать их в сумы. Однако источник «Газеты.uz» в ЦБ сообщил, что деньги от евробондов должны поступить в Узбекистан только 29−30 мая.
Укрепление сума также происходит на фоне возросшего экспорта (с учётом и без учёта золота), а также замедлением роста импорта.