Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 30-may kuni prezident bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida 1-maydan tariflar oshirilganidan keyin O‘zbekistonda elektr va gaz iste’moli qanday o‘zgargani haqida gapirib berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 1−29-may kunlari elektr energiyasi iste’moli ўтган yilning shu davriga nisbatan 324 million kVt/soatga kamaygan, ya’ni “bu hajm tejalgan”.
“Aytib o‘tish kerakki, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan aholi orasida abonentlar soni 160 mingdan ortiqqa oshgan, yuridik iste’molchilar, ya’ni ishlab chiqarish korxonalari soni ham ortgan. Ya’ni, iste’molchilar ortdi, iqtisodiyot, sanoatning o‘sishi bilan birga, umumiy iste’mol tushgani energiya tejamkorlik ta’minlanayotganining isboti deb ko‘rsa bo‘ladi”, — dedi vazir.
Energetika vazirligi rahbarining aytishicha, quyosh va shamol elektr stansiyalarida 970 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 700 million kVt/soatga ko‘pdir.
“Shu bilan birgalikda, biz import qilgan elektr energiyamiz hajmi kamaydi hamda elektr energiyasini ichki iste’molchilarni to‘liq ta’minlagan holda eksport qilish imkoniyatiga ega bo‘ldik. Xuddi shu tendensiyani gazda ham ko‘rsa bo‘ladi. Umumiy abonentlar sonining oshishi bilan bir qatorda may oyining 29 kunida iste’mol 125 million kub metrga kamaydi. Kunlik iste’molga qaralsa, issiqlik elektr stansiyalarida rejadagidan ko‘ra 5−6 million kub metr gaz, shuningdek, 2 barobar kam ko‘mir yoqilyapti”, — dedi u.
“Gazeta.uz” yangi tariflar joriy etilishi bilan aholi xarajatlari qanchaga oshishini batafsil va misollar bilan tahlil qilgandi. Energetika vaziri yangi tariflarni belgilashda xarajatlarning bir qismini qoplash, shuningdek, tabiiy gazni import qilish xarajatlari hisobga olinganini qayd etgan. Ijtimoiy me’yorlarni qayta ko‘rib chiqish hali rejalashtirilmagan.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» после совещания у президента 30 мая рассказал, как в Узбекистане изменилось потребление электроэнергии и газа после повышения с 1 мая тарифов.
По его словам, за 1−29 мая потребление электроэнергии по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизилось на 324 млн кВт·ч, т. е. «такой объём сэкономлен».
«Стоит отметить, что по сравнению с таким же периодом прошлого года число абонентов среди населения увеличилось на 160 тысяч, также выросло число абонентов среди юридических лиц, то есть производственных предприятий. Значит, снижение общего потребления при росте абонентов, экономики и промышленности является одним из доказательств обеспечения энергосбережения», — сказал министр.
Глава Минэнерго сообщил, что солнечные и ветряные электростанции произвели 970 млн кВт·ч электроэнергии, что на 700 млн кВт·ч больше аналогичного периода прошлого года.
«Вместе с тем, у нас снизился объём импорта электроэнергии и появилась возможность для экспорта при полном обеспечении населения электроэнергией. Такую же тенденцию можно увидеть и с газом. Вместе с увеличением общего числа абонентов потребление за 29 дней мая снизилось на 125 млн кубометров. Если посмотреть на суточное потребление, то на тепловых электростанциях сжигается на 5−6 млн кубометров газа меньше, чем запланировано, а также в 2 раза меньше угля», — заявил он.
«Газета.uz» подробно и с примерами разбирала, насколько увеличатся расходы населения с введением новых тарифов. Министр энергетики отмечал, что при определении новых тарифов была учтена компенсация части расходов, а также затраты по импорту природного газа. Социальные нормы пересматривать пока не планируется.