28−29-may kunlari Toshkentda O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya va Turkiya temiryo‘l administratsiyalari vakillarining CASCA+ transport yo‘lagi bo‘ylab yuk tashishni rivojlantirish bo‘yicha uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda “O‘zbekiston temir yo‘llari” matbuot xizmati xabar berdi.
Tomonlar CASCA+ transport yo‘lagini rivojlantirish maqsadida amalga oshirilishi kerak bo‘lgan loyihalarni muhokama qildi. Muhokama davomida mazkur transport yo‘lagi faoliyatini muvofiqlashtirish uchun “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi tomonidan konsorsium tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Bundan tashqari, tashkilot yo‘lak bo‘yicha tez buziluvchi (meva-sabzavotlar) yuklarni refrijerator (muzlatkichli) konteynerlarda tashishni yo‘lga qo‘yish hamda yo‘lakning sayt faoliyatini rivojlantirgan holda yo‘lak bo‘ylab harakatlanuvchi vagon va konteynerlar joylashuvini (dislokatsiyasini) onlayn tarzda kuzatish tizimini yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Ma’lumot uchun, CASCA+ Ozarbayjon, Gruziya, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Turkiya va O‘zbekiston davlat temir yo‘llari qo‘shma tashabbusi hisoblanadi. Hozirda bu yo‘nalish uchta mintaqa — Markaziy Osiyo (Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkmaniston), Janubiy Kavkaz (Ozarbayjon va Gruziya), Anadolu (Turkiya)ni qamrab olgan.
Yo‘nalish nomidagi “+” belgisi marshrut bo‘ylab tashishdan manfaatdor bo‘lgan yangi potensial ishtirokchilarni qabul qilishga tayyorligini bildiradi, uning yakuniy maqsadi Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari, xususan, Xitoyni Yevropa bilan bog‘lashdir.

В Ташкенте 28−29 мая прошла встреча представителей железнодорожных администраций Узбекистана, Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии и Турции по развитию грузоперевозок по транспортному коридору CASCA+. Об этом сообщила пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
Стороны обсудили проекты, которые должны быть реализованы с целью развития транспортного коридора CASCA+. В ходе обсуждения представители «Узбекистон темир йуллари» выдвинули предложение о создании консорциума для координации деятельности транспортного коридора CASCA+.
Кроме того, предложено наладить перевозки скоропортящихся (фруктов и овощей) грузов в рефрижераторных контейнерах по коридору CASCA+ и создать систему онлайн-мониторинга местонахождения (дислокации) вагонов и контейнеров, перемещающихся по коридору.
Во встрече также приняли участие представители крупных предприятий-экспортёров, в частности, «Узкимёимпэкс», Алмалыкского горно-металлургического комбината, «Узавтосаноат», Ташкентского трубного завода и других.
CASCA+ — совместная инициатива государственных железных дорог Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана, Турции и Узбекистана. Сейчас этот маршрут охватывает три региона — Центральная Азия (Кыргызстан, Узбекистан, Туркменистан), Южный Кавказ (Азербайджан и Грузия), а также Анатолия (Турция). Знак «+» в названии маршрута обозначает готовность принять новых потенциальных участников, заинтересованных в перевозках по трассе, конечной целью которой является связать государства юго-восточной Азии, в частности Китай, с Европой.