2024-yilning birinchi choragida O‘zbekiston davlat budjeti daromadlari 52,6 trillion so‘mni tashkil etdi, deya xabar bermoqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi.
2024-yilги davlat budjeti, davlat budjeti, davlat budjeti daromadlari, иқтисодиёт va moliya vazirligi
Bu ko‘rsatkich 2023-yilning yanvar-mart oylariga nisbatan 5,3 trillion so‘mga oshgan. 2022-yilning birinchi choragida daromadlar 23,5 foizga oshgan bo‘lsa, 2023-yilning shu davrida ular 12,8 foizga, joriy yilning birinchi choragida esa 11,3 foizga o‘sgan. Shunday qilib, daromad o‘sishi ketma-ket ikkinchi yil sekinlashdi.
Jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i (JSHODS) bo‘yicha tushumlar 17 foizga — 6,6 trillion so‘mdan 7,7 trillion so‘mgacha, mol-mulk solig‘i — 1,3 trillion so‘mdan 1,7 trillion so‘mgacha (+30,5 foiz), yer solig‘i — 1,4 trilliondan 1,9 trillion so‘mgacha (+30 foiz), bojxona to‘lovlari — 2,2 trillion so‘mgacha (+27,6%) o‘sdi.
Davlat budjetiga daromad solig‘idan 12,3 trillion so‘m tushdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,6 foizga ko‘p (2023-yilda o‘sish 2,6 foiz, 2022-yilda 8,7 foiz). Daromadlarning o‘sishi asosan metallurgiya zavodlarining oltin sotishdan olgan foydasi bilan bog‘liq bo‘lib, uning narxi jahon bozorlarida yangi rekordlarni o‘rnatgan.
QQS tushumlari 13,22 trillion so‘mdan 12,27 trillion so‘mgacha (-7,2 foiz) qisqardi, 2023-yilning birinchi choragida 12,1 foizga o‘sish kuzatildi. Vazirlikning ta’kidlashicha, qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha yalpi tushumlar (qaytariladigan summa bilan birga) 19,3 trln so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 8,5 foizga oshgan. O‘tgan yilning shu davrida tadbirkorlarga 4,6 trillion so‘m qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytarilgan bo‘lsa, bu joriy yilda 7 trillion so‘mni tashkil etdi.
Jami aksiz tushumlari 3,7 trillion so‘mga (+7 foiz) o‘sdi, biroq alkogol mahsulotlarida — 492,7 milliard so‘mdan 391,7 milliard so‘mgacha (-20,5 foiz), gazda — 1,36 trillion so‘mdan 1,08 trillion so‘mgacha (-20,6 foiz), polietilen granulalarda esa 63,8 mlrd so‘mgacha (-3,8%) pasayish kuzatildi.
Imtiyozlarning bekor qilinishi munosabati bilan Ai-80 benzinidan olingan aksiz tushumlari 450 milliard so‘mga oshdi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirishdan mahalliy budjetlarga 91 milliard so‘m tushdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 50,2 milliard so‘mga yoki 35,5 foizga kamdir.
Davlat bojlari tushumlari 702,1 mlrd so‘mga (+16,3%), jarimalar 508,2 mlrd so‘mga (+16,2%) o‘sdi, lekin yig‘imlar bo‘yicha tushumlar 275,9 mlrd so‘mga (-24,6%) kamaydi.
2024-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning davlat qarzi 34,9 milliard dollarni tashkil etib, bir yil davomida 5,7 milliard dollarga oshgani haqida xabar bergandik (rejadagi 2,9 milliard dollar o‘rniga). Olti yil ichida qarz 3 barobarga oshgan. O‘tgan yili davlat qarziga xizmat ko‘rsatish xarajatlari keskin oshdi.

Доходы государственного бюджета Узбекистана составили 52,6 трлн сумов за первый квартал 2024 года, следует из отчёта Министерства экономики и финансов.
Показатель вырос на 5,3 трлн сумов по сравнению с январём-мартом 2023 года. Если в первом квартале 2022 года доходы увеличились на 23,5%, то за этот же период 2023 года они выросли на 12,8%, а за первый квартал текущего года — на 11,3%. Таким образом, рост доходов замедляется второй год подряд.
Поступления от налога на доходы физических лиц (НДФЛ) выросли на 17% — с 6,6 трлн до 7,7 трлн сумов, налога на имущество — с 1,3 трлн до 1,7 трлн сумов (+30,5%), налога на землю — с 1,4 трлн до 1,9 трлн сумов (+30,1%), таможенных платежей — до 2,2 трлн сумов (+27,6%).
Госбюджет получил с налогов на прибыль 12,3 трлн сумов, что на 9,6% больше аналогичного периода прошлого года (в 2023 году рост был 2,6%, в 2022 году — 8,7%). Рост поступлений в основном связан с прибылью металлургических заводов от продажи золота, цена которого на мировых рынках обновила рекорды.
Поступления от НДС упали с 13,22 трлн до 12,27 трлн сумов (-7,2%), за первый квартал 2023 года был рост на 12,1%. Министерство отмечает, что валовые поступления НДС (вместе с возвращаемой суммой) составили 19,3 трлн сумов, увеличившись по сравнению с соответствующим периодом прошлого года на 8,5%. Если за этот период прошлого года предпринимателям вернули 4,6 трлн сумов НДС, то в этом году — 7 трлн сумов.
Общие акцизные поступления выросли до 3,7 трлн сумов (+7%), но наблюдается снижение в части алкогольной продукции — с 492,7 млрд до 391,7 млрд сумов (-20,5%), газа — с 1,36 трлн до 1,08 трлн сумов (-20,6%), и полиэтиленовых гранул — до 63,8 млрд сумов (-3,8%).
За счёт отмены льгот акцизные поступления от бензина Аи-80 выросли на 450 млрд сумов.
Местные бюджеты получили 91 млрд сумов от приватизации государственных активов, что на 50,2 млрд сумов, или на 35,5% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Поступления от государственных пошлин выросли до 702,1 млрд сумов (+16,3%), штрафов — до 508,2 млрд сумов (+16,2%), а вот от сборов уменьшились до 275,9 млрд сумов (-24,6%).
Ранее мы сообщали, что на 1 января 2024 года госдолг Узбекистана достиг 34,9 млрд долларов, увеличившись на 5,7 млрд долларов за год (вместо запланированного показателя в $2,9 млрд). За шесть лет долг вырос в 3 раза. В прошлом году резко выросли расходы на обслуживание госдолга.