Bu 2017-yil dekabridan beri rekord oylik ko‘rsatkichdir (4,1%). Yillik inflyatsiya (2023-yil mayiga kelib) 10,55 foizni tashkil etdi.
May oyida oziq-ovqat narxlari o‘rtacha 2% ga kamaydi (so‘nggi besh yil ichida minimal). Nooziq-ovqat mahsulotlari 0,3 foizga qimmatlashdi, pulli xizmatlar narxi birdaniga 15,2 foizga (may oyi uchun kamida besh yil davomidagi rekord ko‘rsatkich), yillik ko‘rsatkichda esa 27 foizga oshdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, tuxum o‘rtacha 15,6 foizga (aprelda — 11,3 foiz, yil davomida — 11 foiz), sut — 2 foizga, un — 0,5 foizga arzonlashdi.
Guruch esa 0,8 foizga (yil davomida 9,5 foizga), mol go‘shti 0,7 foizga (5,1 foizga), qo‘y go‘shti 0,8 foizga (5,2 foizga), kungaboqar yog‘i 0,8 foizga (-11,1 foizga), shakar — 1,1% (-0,9%)ga qimmatlashdi.
Aprel oyida meva va sabzavotlar orasida lavlagi 5,8 foizga, olma 4,5 foizga, sabzi 2,6 foizga, kartoshka 2 foizga qimmatlashdi.
Banan 5,5 foizga, limon 6,8 foizga, piyoz 14,6 foizga, pomidor 34,3 foizga, bodring 59,4 foizga, baqlajon 35 foizga arzonlashdi.
inflyatsiya, статистика, статистика agentligi, энергия tarifлари
Yillik hisobda limon narxi 43,7 foizga, sarimsoq 35 foizga, olma 27,3 foizga oshgan. Yil davomida piyoz 56,9 foizga, kartoshka 7,2 foizga, sabzi 28,8 foizga, karam 43,9 foizga arzonlashgan.
Uy-joy ijarasi oyiga 1,2% va yiliga 9% gacha ko‘tarildi.
Gaz narxi o‘rtacha 29 foizga, elektr energiyasi 67 foizga, suyultirilgan gaz 42,9 foiz, ko‘p qavatli uylarda xizmat to‘lovlari (“kvartplata”larning minimal miqdori joriy etilishi) 17,3 foizga o‘sdi. Shu bilan birga, ijara haqining oshishi asosan uning miqdori belgilangan minimaldan past bo‘lgan boshqaruv kompaniyalariga ta’sir ko‘rsatdi, deya ta’kidladi agentlik.
Dori vositalari narxlari o‘sishda davom etdi (QQS bo‘yicha imtiyozlar bekor qilingandan keyin) va may oyida 1,3 foizga o‘sdi (yil boshidan buyon 15,5 foiz).
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, benzin 0,8 foizga (yillik +27,9 foiz), propan 0,5 foizga (yillik +15,9 foiz) arzonlashdi.
May oyida shaharlararo poyezdlarga chiptalar narxi respublika bo‘yicha o‘rtacha 2,7 foizga oshishi hisobiga temiryo‘l transporti xizmatlari narxi oshdi. Nazorat qilinadigan xalqaro yo‘nalishlarga havo qatnovi milliy valyuta kursining o‘zgaruvchanligi tufayli oyiga o‘rtacha 1,8 foizga, ichki yo‘nalish esa 1,1 foizga qimmatlashdi.
Ta’lim sohasida may oyida Toshkent shahri va Jizzax viloyatidagi xususiy maktabgacha ta’lim tashkilotlari xizmatlari (respublika bo‘yicha o‘rtacha 1,1 foizga), Qashqadaryo va Xorazm viloyatlaridagi repetitorlar, Xorazm viloyati va Qoraqalpog‘istonda til o‘rganish va shunga o‘xshash kurslar narxlari oshgani qayd etildi.
Moliya sohasida narxlarning tebranishlari faqat oy davomida inflyatsiya 3,2 foizni tashkil etgan bank xizmatlari va pul o‘tkazmalari xizmatlari (+0,4 foiz) bo‘yicha qayd etildi. Milliy valyuta kursining o‘zgaruvchanligi va bir qator banklarning Humo plastik kartochkalari muomalasi bo‘yicha tarif siyosatidagi o‘zgarishlar asosiy omillar bo‘ldi, deyiladi xabarda.

В мае 2024 года уровень инфляции в Узбекистане составил 2,8%, сообщило Агентство статистики при президенте.
Это рекордный месячный показатель с декабря 2017 года (4,1%). Годовая инфляция (к маю 2023 года) составила 10,55%.
Цены на продовольственные товары в мае снизились в среднем на 2% (минимум за последние пять лет). Непродовольственные товары подорожали на 0,3%, стоимость платных услуг выросла сразу на 15,2% (рекордный показатель в мае за последние минимум пять лет), а в годовом выражении — на 27%.
По данным Статагентства, яйца подешевели в среднем ещё на 15,6% (в апреле — 11,3%, за год — 11%), молоко — на 2%, мука — на 0,5%.
Рис подорожал ещё на 0,8% (за год — на 9,5%%), говядина — на 0,7% (5,1%), баранина — на 0,8% (5,2%), подсолнечное масло — на 0,8% (-11,1%), сахар — на 1,1% (-0,9%).
В апреле среди плодоовощей свёкла стала дороже на 5,8%, яблоки — на 4,5%, морковь — на 2,6%, картофель — на 2%.
Бананы подешевели на 5,5%, лимоны — на 6,8%, лук — на 14,6%, помидоры — на 34,3%, огурцы — на 59,4%, баклажаны — на 35%.
В годовом выражении цены на лимоны выросли на 43,7%, чеснок — на 35%, яблоки — на 27,3%. За год лук упал в цене на 56,9%, картофель — на 7,2%, морковь — на 28,8%, капуста — на 43,9%.
Арендная плата за жильё подорожала до 1,2% за месяц и на 9% за год.
Цены на газ в среднем выросли на 29%, на электроэнергию — на 67%, сжиженный газ — на 42,9%, плата за обслуживание в многоквартирных домах (введение минимальных квартплат) — на 17,3%. При этом повышение платы за квартплату в основном затронуло те управляющие компании, где её размер был ниже установленного минимума, отметили в агентстве.
Цены на лекарства продолжили рост (после отмены льгот по НДС) и за май выросли на 1,3% (15,5% с начала года).
По данным Статагентства, бензин стал дешевле на 0,8% (+27,9% за год), пропан — на 0,5% (+15,9% за год).
Стоимость услуг железнодорожного транспорта повысилась в мае в связи с увеличением цен билетов на поезда дальнего следования в среднем по республике на 2,7%. Авиаперелеты по отслеживаемым международным направлениям в среднем за месяц стали дороже на 1,8%, внутренним — на 1,1%, что обусловлено волатильностью национальной валюты.
В области образования повышение цен в мае было отмечено на услуги частных дошкольных организаций в Ташкенте и Джизакской области (на 1,1% в среднем по республике), репетиторов — в Кашкадарьинской и Хорезмской областях, языковых и аналогичных курсов — в Хорезмской области и Каракалпакстане.
В сфере финансов ценовые колебания были зафиксированы лишь на услуги банковских учреждений, где инфляция за месяц составила 3,2%, и на услуги по денежным переводам (+0,4%). Ключевыми факторами выступили волатильность национальной валюты и изменение тарифной политики ряда банков в отношении эмиссии пластиковых карт Humo, говорится в докладе.
В конце апреля Центробанк повысил прогноз общей инфляции по основному сценарию в 2024 году c 8−9% до 9−11%.