Shavkat Mirziyoyev 3-iyun kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mas’ul shaxslarga qo‘shni davlatlardagi hamkasblari bilan chegarani kesib o‘tish jarayonini osonlashtirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazish topshirig‘ini berdi, deb xabar qildi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Davlat rahbari mamlakatda o‘tkaziladigan festivallar kalendar-rejasini takomillashtirish, chet ellik mashhur ijrochilar konsertini o‘tkazishga talablarni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ham ta’kidladi.
Matbuot xizmatiga ko‘ra, sayyohlar mahalliy reyslarga samolyot va poyezd uchun ikki oy uyoqda tursin, yarim yil oldin chipta olishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Mutasaddilarga barcha qatnovlar haqida ma’lumot va chipta olish imkonini beradigan yagona onlayn platformani ishga tushirish topshirildi. Bunda chiptalarni tabaqalashgan narxda kamida olti oy oldin savdoga chiqarish tizimi joriy qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonni 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasida havo transporti hajmini 4 barobar oshirish ko‘zda tutilgan. Bu maqsadni amalga oshirish uchun sohada yillik o‘sish sur’ati kamida 20 foizni tashkil etishi kerak, deyiladi fevral oyida bo‘lib o‘tgan taqdimotda. O‘shanda Shavkat Mirziyoyev aviachiptalarning yuqori narxlari, mavjud talabni qondirish uchun ichki va xalqaro reyslar yetarli emasligini ta’kidlagandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 3 июня поручил ответственным лицам провести переговоры с коллегами в соседних странах, чтобы облегчить процесс пересечения границы, сообщает его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Глава государства также указал на необходимость усовершенствования календарного плана фестивалей, проводимых в стране и пересмотра требований к проведению концертов известных зарубежных исполнителей.
По данным пресс-службы, туристы сталкиваются с трудностями при приобретении билетов на внутренние авиа- и железнодорожные рейсы за полгода, не говоря уже о двухмесячном периоде.
Должностным лицам поручено запустить единую онлайн-платформу, которая будет предоставлять информацию о всех рейсах и возможность покупки билетов. При этом будет введена система продажи билетов по дифференцированной цене минимум за шесть месяцев до поездки.
Напомним, Стратегией развития Узбекистана до 2030 года запланировано увеличить объёмы авиаперевозок в 4 раза. Для достижения этой цели годовые темпы роста в отрасли должны составлять не менее 20%, отмечалось на презентации в феврале. Шавкат Мирзиёев тогда указывал на высокие цены на авиабилеты и недостаточное количество внутренних и международных рейсов для удовлетворения имеющегося спроса.