O‘zbekistonda 2026-yil 1-iyuldan davlat xaridlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilarga, shuningdek, mahalliy elektr jihozlarini ishlab chiqaruvchilarga beriladigan imtiyozlar qisman bekor qilinadi. Bu prezidentning 3-iyundagi bozor islohotlarini jadallashtirish va milliy qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti (JST) bitimlariga muvofiqlashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha farmonida nazarda tutilgan.
Gap “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi qonun bilan tartibga solinadigan korporativ buyurtmachilar (masalan, NKMK, OKMK, “O‘zbekneftgaz” va boshqa yirik davlat korxonalari) tomonidan amalga oshiriladigan xaridlarda mahalliy ishlab chiqaruvchilarga taqdim etilgan imtiyozlar va preferensiyalar, shu jumladan, mahalliy ishlab chiqarilgan tovarlarga nisbatan import tovarlarining DDP (O‘zbekiston) narxidan 15 foizdan ko‘p bo‘lmagan miqdordagi preferensiya haqida ketmoqda.
Shuningdek, mamlakatda ishlab chiqarilgan elektrotexnika va maishiy mahsulotlarga nisbatan 20 foizgacha bo‘lgan narx preferensiyasini bekor qilish ko‘zda tutilgan.
Biroq rejalashtirilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, mazkur imtiyoz va preferensiyalar faqat korporativ buyurtmachilar tomonidan tovarlarni tijorat maqsadlarida qayta sotish yoki ishlab chiqarishda ushbu maqsadlarda foydalanish uchun davlat xaridlari uchun bekor qilinadi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab davlat xaridlarida “sog‘lom raqobat muhitini ta’minlash” maqsadida budjet buyurtmachilari tomonidan, shu jumladan, budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan tuziladigan shartnomalar bo‘yicha to‘lovlar G‘aznachilik xizmati bo‘linmalarida ro‘yxatdan o‘tkazilgandan (hisobga olingandan) keyin amalga oshiriladi.
Davlat buyurtmachilari bo‘lgan davlat boshqaruvi organlari va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari zimmasiga davlat xaridlarini amalga oshirishda sohaga oid qonunchilik hujjatlariga qat’iy rioya etilishi, shuningdek, davlat xaridlarining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash uchun shaxsiy javobgarlik yuklanadi.
Tasdiqlangan loyiha hujjatlari (ishchi loyiha, ish hujjatlari, loyiha-smeta hujjatlari) mavjud bo‘lmaganda yoki loyiha hujjatlarini tayyorlash qurilish-montaj ishlari bilan parallel ravishda olib borilganda, konsolidatsiyalashgan budjet mablag‘lari va boshqa markazlashgan manbalar, shuningdek, davlat banklari va davlat ishtirokidagi korxonalar hisobidan xarajatlarni amalga oshirish va ishlarni bajarish taqiqlanadi.
2019-yil 1-iyuldan elektrotexnika va maishiy mahsulotlarni davlat xaridida mahalliy korxonalarga 20 foizgacha bo‘lgan narx preferensiyalari qo‘llab kelinadi.
Avval xabar berganimizdek, prezident qarori bilan O‘zbekistonda elektrotexnika ishlab chiqaruvchilarga yillik 7 foiz stavkada imtiyozli kreditlar va 2027-yilgacha soliq imtiyozlari berilgan, davlat xaridlarida imtiyozlar berish va ularda xorijiy tovarlarning ishtirokini cheklashni kuchaytirish, marketing tadqiqotlari xarajatlarining bir qismini qoplash va boshqalar nazarda tutilgan.
Investitsiyalar, sanoat va savdo bo‘yicha Hukumat komissiyasi 2027-yilgacha O‘zbekiston elektrotexnika sanoati korxonalarini qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rish va ularni amalga oshirish uchun budjetdan mablag‘ olish huquqiga ega bo‘lgan.
Bundan tashqari, 1-fevraldan muzlatkich, radiator, changyutkich, kir yuvish mashinasi, televizor, radiator, qozonxona, suv isitkichlari va boshqa mahsulotlarni (jami 13 turdagi) import qilishda ishlab chiqaruvchining vakolatli vakillari yoki rasmiy dilerlari bo‘lishi talab qilinmoqda. Shu bilan birga, ular servis bilan ham shug‘ullanishi kerak. Adliya vazirligi ushbu ro‘yxat hujjatni ekspertizadan o‘tkazishda mavjud bo‘lmaganini ma’lum qilgandi.

С 1 июля 2026 года в Узбекистане будут частично отменены льготы для отечественных производителей при государственных закупках, а также преференции для местных производителей электротехники. Это предусмотрено указом президента от 3 июня о мерах по ускорению рыночных реформ и гармонизации национального законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации (ВТО).
Речь идёт об отмене льгот и преференций, предоставленных отечественным производителям при закупках корпоративными заказчиками (например, НГМК, АГМК, «Узбекнефтегаз» и другими крупными госкомпаниями) и регулируемых законом «О государственных закупках», включая преференции в отношении произведённых отечественных товаров в размере, не превышающем 15% DDP (поставка с оплатой пошлин, Узбекистан) цены импортных товаров.
Также планируется отменить ценовые преференции в размере до 20% в отношении произведённой отечественной электротехнической и электробытовой продукции.
Однако, согласно планируемым изменениям, эти льготы и преференции будут отменены только при госзакупках корпоративными заказчиками для перепродажи товаров в коммерческих целях или использования их в данных целях в производстве.
С 1 января 2025 года для «обеспечения здоровой конкурентной среды» при госзакупках платежи по договорам, заключаемым бюджетными заказчиками, в том числе за счёт внебюджетных средств, будут проходить после регистрации (учёта) в подразделениях казначейской службы.
При госзакупках на руководителей органов государственного управления и хозяйственных объединений, являющихся госзаказчиками, возлагается персональная ответственность за строгое соблюдение законодательства, а также обеспечение открытости и прозрачности госзакупок.
При отсутствии утверждённой проектной документации (рабочего проекта, рабочей документации, проектно-сметной документации) либо при параллельной разработке проектной документации и строительно-монтажных работ запрещается финансирование расходов и выполнение работ за счёт консолидированных бюджетных средств и иных централизованных источников, а также госбанков и предприятий с участием государства.
С 1 июля 2019 года при госзакупках электротехнической и электробытовой продукции по отношению к отечественным предприятиям применяется ценовая преференция до 20%.
Как мы сообщали ранее, по постановлению президента производители электротехники в Узбекистане получат льготные кредиты по ставке 7% годовых и налоговые льготы до 2027 года, преференции в госзакупках и ужесточение ограничений на участие иностранных товаров в них, покрытие части расходов на маркетинговые исследования и другое.
Правительственная комиссия по инвестициям, промышленности и торговле получила право до 2027 года принимать меры дополнительной поддержки предприятий электротехнической отрасли Узбекистана и получать деньги из бюджета на их реализацию.
Более того, с 1 февраля при ввозе холодильников, радиаторов, пылесосов, стиральных машин, телевизоров, радиаторов, котлов, водонагревателей и другой продукции (всего 13 видов), требуется наличие полномочных представителей или официальных дилеров производителя. При этом они должны также предоставлять сервисные услуги. В Министерстве юстиции заявляли, что при экспертизе документа этого перечня не было.