Shavkat Mirziyoyev 3-iyun kuni hududlarda turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy sayyohlar oqimini ko‘paytirish chora-tadbirlariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dunyoda iqtisodiy vaziyat qiyinlashgan hozirgi sharoitda ko‘proq ish o‘rni yaratadigan, investitsiya va eksportni ko‘paytiradigan sohalarni qo‘llab-quvvatlash zarur. Bu sohaga yo‘naltiriladigan har bir dollar kelgusida 3−4 barobar daromad keltiradi, har bir yangi ish o‘rni boshqa tarmoqlarda yana 2 ta ish joyi hosil qiladi, dedi u.
O‘tgan yilning oktabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Butunjahon turizm tashkiloti forumi doirasida 2 milliard 300 million dollarlik investitsiyaviy kelishuvlarga erishilgan bo‘lsa-da, 15 ta loyiha bo‘yicha hech qanday taraqqiyot yo‘q, dedi prezident.
Davlat rahbari Shahrisabz tumanidagi G‘elon va Sarchashma qishloqlari oralig‘idagi 3 ming gektar maydonda xorijiy investorlar tomonidan tog‘-chang‘i majmuasi qurilishi boshlanganini ta’kidladi. Miraki qishlog‘ining master rejasi ham ishlab chiqilmoqda.
Dam olish maskani qurilishi 2023-yil dekabr oyida Qashqadaryo hokimi Murotjon Azimovning Rossiyaning “Kazanskiye kanatnыye dorogi” kompaniyasi va “Gordeyev” arxitektura byurosi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvidan so‘ng ma’lum bo‘lgandi. Qiymati 300 million dollarga teng bo‘lgan majmua 8,6 km uzunlikdagi uchta dor yo‘l, uch va besh yulduzli mehmonxonalar va boshqa obyektlarni o‘z ichiga oladi. Loyihaning birinchi bosqichi 2026-yil oxirida yakunlanishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Shahrisabz shahri Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti tomonidan 2024-yilgi turizm poytaxti deb e’lon qilingan.
Turizm qo‘mitasi rahbari Umid Shadiyev va ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov.
Prezident hududda turizmni rivojlantirish bo‘yicha qator chora-tadbirlarni belgilab berdi. Birinchi navbatda Shahrisabz shahri va Shahrisabz tumanida turizm klasterini tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. 33 km uzunlikdagi Hisorak-G‘elon va Hisorak-Sarchashma yo‘lini ikki qatorga kengaytirish, shuningdek, Samarqanddan Shahrisabzgacha bo‘lgan qatnov vaqtini bir soatga qisqartiradigan Chiroqchi-Sho‘rquduq yo‘lining 30 kilometrini ta’mirlash rejalashtirilgan.
Mazkur yo‘llarni ta’mirlash uchun 240 milliard so‘m, G‘elon qishlog‘ida kurort infratuzilmasini yaratish uchun 115 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Prezident o‘zining iqtisodiy rivojlanish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Ravshan Gulyamovga Qashqadaryo viloyati hokimligi bilan shartnoma tuzish va budjetdan 3 yil muddatga 30 million dollar kredit ajratish bo‘yicha topshiriq berdi.
Qashqadaryo hokimi Murotjon Azimovga ertadan boshlab bu ishga kirishish, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi rahbari Shuhrat Vafayevga esa viloyatga borib, loyihaga yordam berish topshirildi.
G‘elondan o‘tuvchi Oqsu daryosida quvvati 24 MVt bo‘lgan uchta gidroelektr stansiyasini ishga tushirish rejalashtirilgan. Natijada turizm klasterida elektr energiyasi bilan bog‘liq muammolar bo‘lmaydi, deyiladi xabarda. Shahrisabz turizm texnikumida Shveysariya dasturi asosida yiliga 100 nafar mutaxassis tayyorlash rejalashtirilgan.
Bunday ishlarni Ohangaron, Urgut, Nurota, Yangiqo‘rg‘on, Pop, Chortoq, Boysun, Sariosiyo, Baxmal, Farg‘ona kabi turizm salohiyati yuqori 20 ta tumanda ham qilish mumkinligi ta’kidlandi. Mutasaddilarga xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda bu borada master reja ishlab chiqish topshirildi.
Shavkat Mirziyoyev 28-noyabr kuni Qashqadaryo viloyatida ikkita turistik zona tashkil etish tashabbuslarini ma’qullagandi. Ulardan biri shu nomdagi shahar yaqinidagi “Shahrisabz” sayyohlik markazi bo‘ladi. 240 gektar maydonda mehmonxonalar, mehmon uylari, sog‘lomlashtirish va savdo-ko‘ngilochar muassasalari, xizmat ko‘rsatish majmualari qurilishi rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 июня провёл совещание по мерам улучшения туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов, сообщила пресс-служба глава государства.
По его словам, в условиях сложной экономической ситуации в мире необходимо поддерживать отрасли, которые создают больше рабочих мест, увеличивают инвестиции, экспорт и приток валюты. Каждый доллар, инвестированный в этот сектор, в будущем приносит 3−4-кратный доход, каждое новое рабочее место создаёт ещё 2 рабочих места в других отраслях, сказал он.
В октябре прошлого года в Самарканде в рамках форума Всемирной туристической организации были достигнуты инвестиционные соглашения на сумму 2,3 млрд долларов, но «по 15 проектам вообще нет продвижений».
Глава государства сообщил, что иностранные инвесторы начали строительство горнолыжного комплекса на площади 3000 гектаров между сёлами Гелон и Сарчашма в Шахрисабзском районе. Также разрабатывается мастер-план для села Мираки.
О строительстве курорта стало известно по итогам встречи хокима Кашкадарьи Муротжона Азимова с представителями российской компании «Казанские канатные дороги» и архитектурного бюро «Гордеев» в декабре 2023 года. Комплекс стоимостью 300 млн долларов будет включать три канатные дороги протяжённостью 8,6 км, трёх- и пятизвёздочные отели и другие сооружения. Первый этап проекта планируется завершить в конце 2026 года.
Кроме того, город Шахрисабз был объявлен туристической столицей 2024 года Организацией экономического сотрудничества.
Для развития туризма в этом районе президент определил ряд мер. В первую очередь, в городе Шахрисабзе и Шахрисабзском районе поручено создать туристический кластер. Планируется расширить до двух полос и отремонтировать дорогу Хисорак-Гелон и Хисорак-Сарчашма протяжённостью 33 км, а также 30 км дороги Чиракчи-Шуркудук, что сократит время пути от Самарканда до Шахрисабза на один час.
Для ремонта этих дорог планируется выделить 240 млрд сумов, для создания инфраструктуры курорта в селе Гелон — 115 млрд сумов.
Президент поручил своему советнику по вопросам экономического развития Равшану Гулямову заключить с хокимиятом Кашкадарьинской области соглашение и выделить ссуду из бюджета на 30 млн долларов сроком на 3 года.
Хокиму Кашкадарьи Муротжону Азимову поручено «приступить к этой работе с завтрашнего дня», а главе Фонда реконструкции и развития Узбекистана Шухрату Вафаеву отправиться в регион и помочь с проектом.
На реке Оксу, проходящей через Гелон, планируется запустить три гидроэлектростанции мощностью 24 МВт. В результате в туристическом кластере не будет проблем с электричеством, говорится в сообщении. В Шахрисабзском туристическом техникуме по швейцарской программе намечено наладить подготовку 100 специалистов в год.
Отмечено, что подобную работу можно организовать и в 20 других районах с высоким туристическим потенциалом, таких как Ахангаран, Ургут, Нурата, Янгикурган, Пап, Чартак, Байсун, Сарыасия, Бахмал, Фергана. Ответственным лицам поручено разработать мастер-план с привлечением иностранных консультантов.
Шавкат Мирзиёев 28 ноября утвердил инициативы по созданию двух туристических зон в Кашкадарьинской области. Одной из них станет туристский центр «Шахрисабз» под одноимённым городом. На территории 240 га планируется создать гостиницы, гостевые дома, оздоровительные и торгово-развлекательные учреждения, а также сервисные комплексы.