Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi xodimlari Toshkent shahrining Uchtepa tumanida fuqarolarni AQShga jo‘natishni va’da qilgan shaxslarni qo‘lga oldi.
Departament matbuot xizmati xabariga ko‘ra, G. A. uch nafar fuqaroga tanishlari yordamida AQShga yuborishni hamda viza hujjatlarini rasmiylashtirib berishini aytgan. U buning uchun 42 ming dollar talab qilgan, 28,8 ming dollar olayotgan paytda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Yana bir holatda F.A. fuqaro M.Ya.ga tanishlari yordamida ASHQga borish uchun hujjatlarni rasmiylashtirib, viza olib berishni va’da qilgan. U ham 17 ming dollar olayotgan vaqtda qo‘lga olingan.
Holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) va 211-moddasi 28-moddasi (Pora berishda ishtirok etish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilning noyabr oyi oxirida AQShning Toshkentdagi elchixonasi AQShga Meksika orqali noqonuniy kirmoqchi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari endilikda mamlakatga qo‘yib yuborilmasligi va immigratsiya ishi hal bo‘lgunicha hibsda saqlanishini bildirgandi.
2024-yilning iyun oyi boshida AQSh prezidenti Jo Bayden Meksikadan chegarani noqonuniy kesib o‘tgan muhojirlarga boshpana berishni vaqtincha taqiqladi. Bu choralar ularni deportatsiya qilishni osonlashtiradi, dedi Oq uy. Taqiq AQSh janubiy chegarasidagi tirbandlik yuzaga kelgan davrda ham amal qiladi.
Ma’lumot uchun, 2021-yildan 2023-yilgacha AQSh hukumati tomonidan “alohida qiziqish uyg‘otuvchi shaxslar” sifatida tasniflangan o‘n minglab muhojirlar Meksika orqali AQShga noqonuniy kirishga harakat qilishgan. Qo‘lga olinganlarning 13 mingdan ortig‘i O‘zbekiston fuqarolaridir.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступления при Генеральной прокуратуре, СГБ и МВД задержали в Учтепинском районе Ташкента граждан, которые обещали отправить местных жителей в США. Об этом сообщила пресс-служба департамента.
В частности, Г. А. пообещал предоставить визовые документы трём гражданам и отправить их на работу в США через своих знакомых. За свои услуги он потребовал 42 тысячи долларов. При получении аванса в размере 28,8 тысячи долларов он был задержан.
В другом случае, Ф. А. пообещал М. Я. при помощи знакомых отправить его в США и помочь с оформлением визовых документов. При получении 17 тысяч долларов в обмен на получение визы он был задержан.
Возбуждены уголовные дела по статьям по статьям 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.
В конце ноября 2023 года посольство США в Ташкенте сообщило, что Соединённые Штаты больше не будут впускать граждан Узбекистана, незаконно въезжающих в страну через границу с Мексикой. Вместо этого они будут содержаться под стражей до разрешения их иммиграционного дела.
В начале июня нынешнего года президент США Джо Байден подписал указ, который запрещает предоставлять убежище мигрантам, нелегальным образом пересёкшим границу Соединённых Штатов с Мексикой. Эти меры облегчат высылку тех, у кого нет законных оснований для пребывания в США, отметили в пресс-службе Белого дома. Запрет будет действовать в периоды перегрузки на южной границе США.
До этого стало известно, что с октября 2021 года по октябрь 2023 года в США при попытке незаконно пересечь границу были задержаны более 13 тысяч граждан Узбекистана.