O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2023-yilda 11 foizga o‘sib, 5,13 milliard yevroga yetdi. Jumladan, Yevropa Ittifoqidan O‘zbekistonga eksport 4,35 milliard yevroni, O‘zbekistondan YeIga import 780 million yevroni tashkil etdi.
Bu raqamlarni Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian 5-iyun kuni mamlakat va YeI o‘rtasidagi diplomatik va iqtisodiy munosabatlarga bag‘ishlangan kechada so‘zlagan nutqida ma’lum qildi. Delegatsiya hamda Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik uyushmasi EUROUZ tomonidan o‘tkazilgan tadbirda tashkilot a’zolari, Yevropa Ittifoqi diplomatik vakolatxonalari hamda O‘zbekistonning davlat va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Elchi, shuningdek, 2022-yilda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistonga eksporti 3,77 milliard yevroga yetganini, 63,9 foizga o‘sganini, O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqiga importi esa 845 million yevroni (o‘sish 77,1 foiz) tashkil etganini, o‘sha yilda tovar aylanmasining umumiy o‘sishi 70% dan oshganini eslatdi.
“Ushbu raqamlar ortida bizning biznesimiz O‘zbekistonga sarmoya kiritish bo‘yicha qanday dadil qarorlar qabul qilgani haqida so‘zlaydi”, — dedi diplomatik missiya rahbari.
Bu yil O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘ldi. Sharlotta Adrian bu haqda gapirar ekan, Yevropa Ittifoqi “O‘zbekiston boshlagan ulkan islohotlar yo‘lini” qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
“Biz O‘zbekistonga o‘z ixtiyorimizdagi barcha vositalardan foydalangan holda yordam ko‘rsatishda davom etamiz, ulardan biri GSP+ va O‘zbekistonning Jahon savdo tashkiloti yoki EPCA (Yevropa neft-kimyo assotsiatsiyasi — tahr.)ga a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz, bu hamkorligimizning yangi sahifasini ochadi”, — dedi Yevropa Ittifoqi elchisi.
“Islohotlar yo‘lidan borish teng sharoit yaratilishiga olib keladi va umid qilamizki, Yevropa kompaniyalarini O‘zbekistonga ko‘proq e’tibor qaratishga undaydi”, — dedi Sharlotta Adrian.
EUROUZ bosh kotibi Oybek Shayxov va boshqaruv kengashi a’zosi Lui Skayner ko‘proq imkoniyatlarni real sarmoyaga aylantirish va Yevropa davlatlari bilan hamkorlikni yaxshilash uchun xorijiy investorlar, mahalliy biznes vakillari va O‘zbekiston hukumati o‘rtasida samarali muloqot uchun platforma yaratish muhimligini ta’kidladi. Bu jarayonda EUROUZ`ning o‘rni borligi ham qayd etildi.
Eslatib o‘tamiz, EUROUZ O‘zbekistondagi Yevropa savdo palatasi bo‘lib, o‘z a’zolariga maqsadli bozorni aniqlash, biznes aloqalarini o‘rnatish va hukumat hamda biznes o‘rtasida muloqotni ta’minlashda yordam beradi. U Bryusselda joylashgan bo‘lib, 2023-yil dekabr oyida Toshkentda filialini taqdim etgandi.

Товарооборот Узбекистана и Европейского союза в 2023 году вырос на 11% и достиг 5,13 млрд евро. В частности, экспорт из ЕС в Узбекистан составил 4,35 млрд евро, импорт из Узбекистана в ЕС — 780 млн евро.
Эти цифры сообщила посол Евросоюза в Узбекистане Шарлотта Адриан, выступая 5 июня на вечере, посвящённом дипломатическим и экономическим отношениям между страной и ЕС. Мероприятие, проведённое делегацией и Европейско-узбекской ассоциацией по экономическому сотрудничеству EUROUZ, собрало членов организации, представителей дипломатических миссий ЕС и государственного и частного сектора Узбекистана.
Посол также напомнила, что экспорт ЕС в Узбекистан в 2022 году достиг 3,77 млрд евро, продемонстрировав рост на 63,9%, а импорт из Узбекистана в ЕС — 845 млн евро (рост на 77,1%), общий рост товарооборота в тот год превысил 70%.
«За этими цифрами стоят истории о том, как наш бизнес принял смелые решения инвестировать в Узбекистан», — подчеркнула глава дипломатической миссии.
В этом году Узбекистан и Евросоюз отмечают 30-летие дипломатических отношений. Комментируя это, Шарлотта Адриан отметила, что ЕС поддерживает «амбициозный путь реформ, на который вступил Узбекистан».
«Мы продолжим оказывать помощь Узбекистану, используя все имеющиеся в нашем распоряжении инструменты, одним из которых является GSP+, продолжим поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию или EPCA (Европейскую нефтехимическую ассоциацию — ред.), что откроет новую главу нашего партнёрства», — заявила посол ЕС.
«Следование по пути реформ приведёт к созданию равных условий и, мы надеемся, побудит больше европейских компаний обратить внимание на Узбекистан», — подчеркнула Шарлотта Адриан.
Генеральный секретарь EUROUZ Ойбек Шайхов и член совета директоров Луи Скайнер подчеркнули важность создания платформы для эффективного диалога между иностранными инвесторами, представителями местного бизнеса и правительством Узбекистана для преобразования большего числа возможностей в реальные инвестиции и для улучшения сотрудничества с европейскими странами. Они также отметили роль, которую играет EUROUZ в этом процессе.
Напомним, EUROUZ — это европейская торговая палата в Узбекистане, оказывающая поддержку своим членам для определения их целевого рынка, установления деловых связей и обеспечения диалога между государством и бизнесом. Она базируется в Брюсселе, а в декабре 2023 года презентовала филиал в Ташкенте.