Prezident Shavkat Mirziyoyev “Turkiya Respublikasi nishoni” bilan taqdirlandi. Oliy davlat mukofoti 6-iyun kuni Anqarada Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘an tomonidan topshirildi.
“Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolangan kunda Turkiyaning bunday yuksak mukofotini olish men uchun katta sharafdir”, — dedi davlat rahbari.
“Ushbu mukofot xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari, oliy darajadagi ishonchli muloqot hamda ikki tomonlama ko‘p qirrali munosabatlarning jadal rivojlanishining ramzidir”, — dedi u.
Ma’lumot uchun, mazkur nishon Turkiya bilan do‘stlik aloqalarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan davlat amaldorlariga beriladi.
Shavkat Mirziyoyev 2022-yilning noyabrida Samarqandda Rajab Toyyib Erdog‘anni “Oliy darajadagi Imom Buxoriy ordeni” bilan taqdirlagandi. Ushbu orden bilan ilm-fan va ma’rifatni rivojlantirish, Islom olami mutafakkirlari merosini o‘rganish va keng targ‘ib etishdagi xizmatlari uchun ulamolar, tadqiqotchilar, yozuvchilar, shuningdek, davlat va hukumat rahbarlari mukofotlanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев награждён «Орденом Турецкой Республики». Высшую государственную награду этой страны в Анкаре 6 июня вручил президент Турции Реджеп Таййип Эрдоган. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
«Для меня большая честь получить столь высокую награду Турецкой Республики в день подписания Декларации об углублении всеобъемлющего стратегического партнёрства между нашими странами», — сказал Шавкат Мирзиёев.
орден турецкой республики, реджеп тайип эрдоган, турция, шавкат мирзиёев
«Эта награда является символом тысячелетних братских связей между нашими народами, доверительного диалога на высшем уровне, а также стремительно развивающихся многоплановых двусторонних отношений», — отметил он.
Данным орденом награждаются государственные деятели, внёсшие большой вклад в развитие дружественных отношений с Турцией.
• В ноябре 2022 года в Самарканде Шавкат Мирзиёев наградил Реджепа Эрдогана орденом «Имама Бухари» высшей степени. Этим орденом награждаются улемы (знатоки ислама), исследователи, писатели, а также главы государств и правительств за заслуги в развитии науки и просветительства, изучении и широком продвижении наследия мыслителей исламского мира.