“Hududiy elektr tarmoqlari” kompaniyasi ijtimoiy tarmoqlarda elektr energiyasi iste’molining sutkalik me’yori 6,6 kVt/soat etib belgilangani, undan ko‘prog‘i uchun tariflar oshgani haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu haqdagi ma’lumot Facebook`dagi “Potrebitel.Uz” guruhida paydo bo‘ldi, shundan so‘ng u ba’zi OAV tomonidan qayta chop etildi.
Ushbu xabarlar mutlaqo asossiz, biz yangiliklar kanallari adminlaridan bunday yolg‘on ma’lumotlarni tarqatmaslikni so‘raymiz, deya ta’kidladi kompaniya.
O‘zbekistonda 1-maydan boshlab elektr va gaz uchun tariflar oshirildi, energiya iste’moli uchun ijtimoiy normalar joriy etildi. Elektr energiyasi uchun bu oyiga 200 kVt/soat. Ijtimoiy norma doirasida 1 kVt/soat narxi 450 so‘m bo‘lsa, bundan ortig‘iga tarif ko‘tariladi (masalan, keyingi 100 kVt/soat — 900 so‘m).

Компания «Региональные электрические сети» опровергла сообщения в социальных сетях о наличии суточной нормы на потребление электроэнергии в 6,6 кВт·ч, при превышении которой тариф увеличивается. Информация появилась в Facebook-группе «Потребитель Уз», после чего её перепечатали некоторые СМИ.
«Эти сообщения совершенно беспочвенны, просим администраторов новостных каналов не распространять такую недостоверную информацию», — заявили в компании.
С 1 мая в Узбекистане были повышены тарифы на электроэнергию и газ и введены социальные нормы потребления. Для электроэнергии это 200 кВт·ч в месяц. Стоимость 1 кВт·ч в рамках соцнормы составляет 450 сумов, далее тариф повышается (например, следующие 100 кВт·ч — уже по 900 сумов).