Sudyalar hay’ati AQSh prezidentining o‘g‘li Hanter Baydenni qurol-yarog‘ saqlash qoidalarini buzishda aybdor deb topdi, deb xabar bermoqda CNN. Amerika tarixida birinchi marta amaldagi prezidentning farzandi og‘ir jinoyatda ayblandi.
Prokuraturaga ko‘ra, 54 yoshli Hanter Bayden 2018-yilda to‘pponcha sotib olayotganda ro‘yxatga olish organlariga yolg‘on ma’lumot bergan. U, xususan, ariza blankalarida giyohvand moddalarga qaramligi haqida yolg‘on gapirgan.
Keyinchalik Hanter qurolni tashlab yuborgan, u Delaver shtatining Grinvill shahridagi oziq-ovqat do‘konida topilgan va tergovga sabab bo‘lgan. Yakunda tergovchilar prezidentning o‘g‘li sotib olish paytida to‘ldirgan hujjatlarning tagiga yetdi.
Hanter 25 yilgacha qamoq jazosi va 750 ming dollargacha jarimaga tortilishi mumkin, ammo CNN maksimal jazoni dargumon deb atamoqda, chunki bu uning birinchi jinoiy harakati.
Hukm sanasi hali belgilanmadi, lekin odatda 120 kun ichida, ya’ni oktabr oyining o‘rtalariga yaqin chiqadi, deya aniqlik kiritdi telekanal.
Jo Bayden hukmga munosabat bildirib, giyohvandlikni yenggan o‘g‘lini qo‘llab-quvvatladi. “Men prezidentman, lekin men otaman ham. Jill va men o‘g‘limizni yaxshi ko‘ramiz va bugun u bilan juda faxrlanamiz… Men bu ishning natijasini qabul qilaman va Hanter apellyatsiya shikoyati berishni ko‘rib chiqayotgan paytda sud jarayonini hurmat qilishni davom ettiraman”, — dedi u.

Присяжные признали сына президента США Хантера Байдена виновным по всем трём пунктам обвинения по делу о нарушениях при хранении оружия, передаёт CNN. Это первый случай в американской истории, когда ребёнок действующего президента был осуждён за уголовное преступление.
По версии обвинения, 54-летний Хантер Байден в 2018 году предоставил ложные данные регистрирующим органам при покупке пистолета. Он, в частности, солгал о своём злоупотреблении наркотиками в анкетах.
Позднее Хантер выбросил пистолет, который впоследствии обнаружился в продуктовом магазине в Гринвилле, штат Делавэр, что и послужило поводом для расследования. В итоге следователи докопались до документов, которые заполнял при покупке сын президента.
Хантеру может грозить до 25 лет тюремного заключения и штраф в размере до 750 тысяч долларов, однако CNN называет максимальный срок маловероятным, поскольку это его первое уголовное правонарушение.
Дата вынесения приговора ещё не определена, но обычно вердикт выносят в течение 120 дней, то есть ближе к середине октября, уточняет телеканал.
Джо Байден прокомментировал приговор, выразив поддержку сыну, преодолевшему наркозависимость. «Я президент, но я также и папа. Мы с Джилл любим нашего сына и очень гордимся тем человеком, которым он является сегодня… Я приму исход этого дела и буду продолжать уважать судебный процесс, пока Хантер рассматривает подачу апелляции», — заявил он.