Yanvar oyida ombudsmanga S.N. 5 yoshli bolasini beshikka bog‘lagan holda kaltaklab, qiynab kelgani haqida ma’lumot va videodalillar kelib tushgandi. So‘ngra holat yuzasidan ayolga nisbatan Jinoyat kodeksining 110-moddasi 2-qismi, “a, v” bandlari (Voyaga yetmagan, ojiz ahvoldaligi ayon bo‘lgan shaxsni qiynash) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Mart oyida ayolning harakatlarida Jinoyat kodeksining 104-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari — qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish ham aniqlangan.
2-may kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Shofirkon tumani sudi hukmiga ko‘ra, S.N. Jinoyat kodeksining 104-moddasi 2-qismi, “v” bandi bilan aybdor deb topildi va 3 yilga ozodlikdan mahrum qilindi.
2018-yilda tug‘ilgan S.F.ga tuman “Inson” ijtimoiy markazi tomonidan dastlabki tarzda vasiy sifatida B.Z. (ayol) tayinlanib, bola uning qaramog‘iga topshirildi.
Hozirda vasiylik va homiylik organi tomonidan ayolni farzandiga nisbatan bo‘lgan onalik huquqidan mahrum qilish masalasi bilan bog‘liq tegishli choralar ko‘rilmoqda. Bolalar ombudsmani bolaning kelgusi taqdirini belgilash jarayonlari yuzasidan kuzatuvini davom ettirmoqda, deyiladi xabarda.

Шафирканский районный суд по уголовным делам Бухарской области вынес приговор в отношении женщины, которая на протяжении двух лет истязала своего маленького ребёнка. Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана Сурайё Рахмоновой.
С. Н. была признана виновной в соответствии с пунктом «в» части 2 статья 104 (умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое с особой жестокостью) Уголовного кодекса. Суд приговорил её к 3 годам лишения свободы.
В январе детский омбудсман сообщала о получении информации и видеодоказательств о том, что С. Н. укладывала шестилетнего ребёнка в бешик (колыбель), привязывала его и избивала палкой и другими предметами.
Тогда было возбуждено уголовное дело по пунктам «а» и «в» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии) УК.
В ходе предварительного следствия в действиях С. Н. были также выявлены признаки преступления, предусмотренного частью 2 статьи 104 УК — умышленное причинение тяжкого телесного повреждения.
Центр социальных услуг «Инсон» назначил мальчику опекуна Б. З.
Органы опеки и попечительства принимают меры по вопросу лишения С. Н. материнских прав. Детский омбудсман продолжает контролировать процесс определения судьбы ребенка.