AQSh Moliya vazirligi shu hafta Rossiyaga qarshi ikkilamchi sanksiyalar dasturining kengayganini e’lon qiladi, deb xabar bermoqda Financial Times. Endi Rossiyaning sanksiyalangan tashkiloti bilan tranzaksiyalarni amalga oshiradigan har qanday xorijiy moliya instituti Rossiya mudofaa kompaniyalari bilan bevosita ishlagan deb hisoblanadi.
Ushbu chora prezident Jo Baydenning dekabr oyidagi farmonini kengaytiradi, bu AQSh Moliya vazirligiga, agar ular Amerika hukumati Rossiya harbiy sanoati bilan bog‘liq deb hisoblagan 1200 ga yaqin korxona manfaatlari yo‘lida yoki nomidan bitimlar tuzgan bo‘lsa, xorijiy banklarga ikkinchi darajali sanksiyalarni joriy etishga ruxsat beradi, deyiladi materialda.
O‘zgarishlar kuchga kirgach, bu raqam 4500 dan oshadi va hatto Ukrainadagi urushni qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra sanksiyalarga uchragan Rossiyadagi deyarli barcha tashkilotlarni qamrab oladi. Bularga Rossiyaning eng yirik banklari — Sberbank va VTB ham kiradi, deya misol keltiradi FT.
AQSh ikkilamchi sanksiyalar mexanizmi joriy etilgandan so‘ng uchinchi mamlakatlar banklari yuqori darajadagi xavf tufayli rossiyalik mijozlar bilan “muomala qilishdan bosh tortdi”, deb yozdi nashr. Oqibatda 2024-yil boshida Rossiyaga harbiy import oqimi qisqardi, chunki bu tovarlarning transchegaraviy savdosini moliyalashtirish hatto AQSh bilan aloqalari bo‘lmagan banklar uchun ham xavfliroq bo‘lib qoldi.
AQSh ikkilamchi sanksiyalarning kuchaytirilishi uchinchi mamlakatlar, xususan, Xitoy banklarini Rossiya bilan biznes yuritishdan tiyadi, deb yozadi FT.

Министерство финансов США на этой неделе объявит о масштабном расширении программы вторичных санкций против России, сообщает Financial Times. Теперь любое иностранное финансовое учреждение, ведущее операции с подсанкционной российской организацией, будет рассматриваться как работающее напрямую с оборонными компаниями России.
Эта мера расширит действие декабрьского указа президента Джо Байдена, позволившего Минфину США вводить вторичные санкции к иностранным банкам, если они проводили транзакции в интересах или от лица примерно 1200 предприятий, которые американское правительство считает связанными с российской военной промышленностью, говорится в материале.
После введения изменений это количество вырастет до более чем 4500 и охватит почти все российские организации, которые уже попали под санкции, даже по причинам, не связанным с поддержкой войны в Украине. В их число входят крупнейшие российские банки Сбербанк и ВТБ, приводит пример FT.
США полагают, что после введения механизма вторичных санкций банки третьих стран стали «неохотно иметь дело» с российскими клиентами из-за высокого уровня риска, пишет издание. В результате поток военного импорта в Россию сократился в начале 2024 года, поскольку финансирование трансграничной торговли этими товарами стало более рискованным даже для банков, не имеющих связей с США.
«Вторичные санкции призваны расширить возможности США по обходу санкций силами субъектов, не имеющих с США никаких юридических связей. Это означает, что США, по сути, могут применять свои санкции к людям, которые в противном случае не подпадают под действие американских законов», — отметила Эмили Килкриз, эксперт по торговле и санкциям в аналитическом центре «Центра новой американской безопасности» (CNAS).
США рассчитывают, что ужесточение вторичных санкций отпугнёт банки в третьих странах, особенно в Китае, от ведения бизнеса с Россией, пишет FT.