11-iyun, seshanba kuni O‘zbekistonga tashrif bilan kelgan AQSh Savdo vakili, elchi Ketrin Tayning rasmiylar bilan uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.
Xususan, elchi O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov bilan uchrashdi, deb xabar qildi vazirlik matbuot xizmati.
Tomonlar O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik holatini muhokama qildi hamda tovar ayirboshlash hajmini oshirish va O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini faollashtirish bo‘yicha chora-tadbirlarni belgilab oldilar.
Amerika tomoni AQSh Kongressining Umumiy imtiyozlar tizimi dasturini jonlantirish va yangilash bo‘yicha sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini qayd etdi va O‘zbekiston eksportini diversifikatsiya qilishni qo‘llab-quvvatlashda GSP rolini e’tirof etdi. Elchi Ketrin Tay ham O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni olqishladi.
Tomonlar raqamli savdoni rivojlantirish maqsadida qonunchilikni uyg‘unlashtirish masalalari bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilishga o‘zaro tayyorligini bildirdi.
Ketrin Tay Amerika tomoni O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha qat’iyat bilan harakat qilayotganligini hamda O‘zbekistondagi savdo rejimini JST qoidalari va tamoyillariga muvofiqlashtirishga qaratilgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Ketrin Tay O‘zbekistonni intellektual mulk huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi barqaror ijobiy o‘zgarishlar tufayli Maxsus 301 kuzatuv ro‘yxatidan chiqarilgani bilan tabrikladi. Tomonlar bu borada yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
“Ta’kidlanganidek, oshkoralik va o‘zaro maslahatlashuv yanada samarali me’yoriy-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish, notarif to‘siqlarning oldini olish va kamaytirish, xalqaro savdo majburiyatlariga rioya etilishini qo‘llab-quvvatlash uchun zamin yaratadi, shuningdek, iqtisodiyotning uzoq muddatli barqarorligini oshirish va investitsiyalarni jalb qilishga xizmat qiladi”, — deyiladi vazirlik xabarida.
Ketrin Tay, shuningdek, kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev bilan ham uchrashdi.
Ketrin Tay 2017-yildan boshlab O‘zbekistonda mehnat sohasida katta islohotlar amalga oshirilayotganini e’tirof etib, O‘zbekistonning majburiy mehnatni yo‘q qilish, bolalar mehnatiga barham berish bo‘yicha olib borgan ishlari AQSh tomonidan olqishlanishini alohida ta’kidlab o‘tdi. Shuningdek, mehnat qonunchiligini ta’minlash yo‘lidagi islohotlar uchun O‘zbekiston tomonini tabriklaymiz, dedi.
Muloqotda 2019-yilda AQSh O‘zbekiston paxtasini “Majburiy mehnat va bolalar mehnatidan foydalanilgan holda yetishtirilgan mahsulotlar ro‘yxati”dan chiqargani, 2020-yilda AQSh tomonidan O‘zbekistonga nisbatan qo‘llangan 12 yillik GSP monitoringi tugatilgani, shuningdek, 2022-yilda Cotton Campaign xalqaro nodavlat tashkiloti tomonidan O‘zbekistonning paxta mahsulotlariga e’lon qilingan boykoti bekor qilingani katta mamnuniyat bilan qabul qilinadigan voqelik ekanligi qayd etildi.
Shuningdek, AQSh Savdo vakili O‘zbekistonning Jahon savdo tashkiloti a’zoligiga tez fursatlarda qo‘shilishini Qo‘shma Shtatlar hukumati to‘liq qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
Muloqotda O‘zbekiston AQSh Mehnat vazirligi, Xalqaro xususiy tadbirkorlik markazi (CIPE) va Birdamlik markazi (Solidarity Center) bilan turli sohalarda munosib mehnat sharoitlarini yaratish, qonunchilikni ta’minlash va takomillashtirish, shu orqali xalqaro mehnat standartlarini amaliyotga joriy qilish bo‘yicha faol hamkorlik qilib kelayotgani qayd etildi.
Ketrin Tay hozirda AQSh hukumati ishchi-xodimlar huquqlariga ustuvorlik beruvchi yangi savdo siyosatini ishlab chiqayotganini ma’lum qildi. Shundan kelib chiqib, kelajakda majburiy mehnatni keltirib chiqaruvchi xavflarni erta aniqlash, kasaba uyushmalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, mehnat inspektorlari huquqlarini kengaytirish yo‘nalishlarida hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi.
Shu bilan birga, prezident Shavkat Mirziyoyev 11-iyun kuni Amerika Qo‘shma Shtatlarining savdo vakili Ketrin Tayni qabul qilgani haqida xabar berilgandi. Uchrashuvda strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilingani qayd etildi.
O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi, GSP tizimini qayta tiklash, C5+1 formati hamda Savdo va investitsiyalar bo‘yicha hadli bitim doirasida amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi, deyiladi xabarda.
Sanoat kooperatsiyasi uchun yangi sohalarni aniqlash va tegishli loyihalarni ilgari surish bo‘yicha qo‘shma platformani ishga tushirish muhim ekani ta’kidlandi.

Торговый представитель Соединённых Штатов Америки посол Кэтрин Тай 11 июня провела в Ташкенте переговоры с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и другими официальными лицами.
Как сообщила пресс-служба главы государства, стороны рассмотрели вопросы, связанные с вступлением Узбекистана в ВТО, возобновлением действия Всеобщей системы преференций (GSP), углублением взаимодействия в рамках формата «C5+1» (Центральная Азия + США) и Рамочного соглашения о торговле и инвестициях между США и странами региона.
Кроме того, они отметили важность запуска совместной платформы для определения новых секторов и продвижения проектов промышленной кооперации.
GSP (Generalized System of Preferences) США появилась в 1974 году и предлагает торговые льготы на ряд товаров развивающимся странам для развития их экономик. Программа разрешает беспошлинный ввоз в США 3500 товаров из 119 стран и территорий-бенефициаров. Узбекистану был предоставлен статус бенефициара ВСП в августе 1994 года. 31 декабря 2020 года предоставление преференций было приостановлено для всех стран. Возобновить работу системы должен Конгресс США.
На встрече Кэтрин Тай с министром инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазизом Кудратовым обсуждались состояние торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и США и намечены меры по наращиванию объёмов товарооборота и активизации процесса вступления Узбекистана в ВТО, сообщила пресс-служба МИПТ.
Торговый представитель США отметила поддержку усилий Конгресса США по активизации и обновлению программы Всеобщей системы преференций и признала роль GSP в поддержке диверсификации экспорта из Узбекистана.
Стороны также выразили обоюдную готовность к взаимодействию по вопросам гармонизации законодательства в целях развития цифровой торговли.
«Кэтрин Тай выразила полную поддержку США приверженности Узбекистана вступлению в ВТО и выразила от лица американской делегации готовность оказать поддержку реформам, направленным на приведение торгового режима Узбекистана в соответствие с правилами и принципами ВТО», — говорится в сообщении.
Кроме того, посол поздравила Узбекистан с исключением из Специального списка наблюдения 301 «благодаря устойчивому улучшению защиты и обеспечению соблюдения прав интеллектуальной собственности», говорится в сообщении. Стороны выразили готовность продолжать тесное сотрудничество в этом направлении.
«Было подчёркнуто, что прозрачность и взаимные консультации способствуют разработке более эффективных нормативных актов, предотвращению и снижению нетарифных барьеров, поддерживают соблюдение международных торговых обязательств, а также необходимы для повышения долгосрочной устойчивости экономики и привлечения устойчивых инвестиций», — отмечается в сообщении МИПТ.
Кэтрин Тэй также провела встречу с министром занятости и сокращения бедности Бехзодом Мусаевым, сообщила пресс-служба ведомства.
Торгпред США отметила достижения Узбекистана с 2017 года в сфере труда: работа по искоренению принудительного труда и прекращение детского труда, исключение узбекского хлопка из «Списка продукции, выращенной с использованием принудительного и детского труда».
Кроме того, в 2020 году Торговое представительство США завершило проверку соответствия Узбекистана критериям GSP по обеспечению прав трудящихся и оставила торговые льготы страны в рамках программы неизменными. В 2022 году международная коалиция Cotton Campaign сняла бойкот с узбекского хлопка.
В диалоге отмечалось, что Узбекистан активно сотрудничает с Министерством труда США, Центром международного частного предпринимательства (CIPE) и Центром солидарности (Solidarity Center) в создании достойных условий труда в различных сферах, обеспечению и совершенствованию трудового законодательства, тем самым внедряя международные трудовые стандарты.
Кэтрин Тэй сообщила, что правительство США в настоящее время разрабатывает новую торговую политику, в которой приоритет отдаётся правам трудящихся. Исходя из этого, она выразила готовность к сотрудничеству в сфере раннего выявления опасности принудительного труда, поддержки деятельности профсоюзов, а также расширения полномочий трудовых инспекторов.
Как мы писали, Кэтрин Тай в рамках визита в Узбекистан также посетит Самарканд. Затем она примет участие в заседании совета Рамочного соглашения о торговле и инвестициях между США и странами региона в Астане.