Qodir Yusupov — Tashqi ishlar vazirligining sobiq xodimi. O‘tgan yillar davomida O‘zbekistonning Avstriya, Buyuk Britaniya, Sudan, Yaqin Sharq mamlakatlaridagi elchixonalarida, shuningdek, BMT va YeXHTdagi doimiy vakolatxonasida ishlagan. 2009-yilda u xizmat muddati tugashi munosabati bilan Venadan Toshkentga qaytib kelgan.
2018-yilning 3-dekabr kuni OAV, jumladan, “Gazeta.uz”da Toshkent shahridagi “Pushkin” metro bekati relslariga yiqilib tushgan 67 yoshli erkak haqida xabar berilgan. U Qodir Yusupov edi. Uning oilasi bu og‘ir psixologik holat tufayli o‘z joniga qasd qilishga urinish bo‘lganini ma’lum qilgan.
Sobiq diplomat yoqa suyagi sinishi, yopiq bosh jarohati va miya chayqalishi bilan kasalxonaga yotqizilgan. Shu kuni kasalxonada Qodir Yusupov xorijiy davlatlar foydasiga davlatga xiyonat qilganini tan olgan. 10-dekabr kuni u hibsga olingan, unga nisbatan Jinoyat kodeksining 157-moddasi 1-qismi bilan ayblov e’lon qilingan, 12-dekabr kuni esa qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Harbiy sud ishni 2019-yil 24-iyun kuni ko‘rishni boshlagan. Jinoyat ishi bo‘yicha sud majlislari yopiq eshiklar ortida o‘tkazilgan. Qodir Yusupov o‘z aybini tan olmagan.

Бывший дипломат Кадыр Юсупов, в январе 2020 года приговорённый к 5,5 годам колонии общего режима по обвинению в измене государству (статья 157 Уголовного кодекса), 10 июня вышел на свободу, отбыв назначенный срок. Об этом «Газете.uz» сообщил источник. Срок отбывания наказания исчислялся со дня задержания — с 10 декабря 2018 года.
Кадыр Юсупов — бывший сотрудник Министерства иностранных дел. В разные годы работал в посольствах Узбекистана в Австрии, Великобритании, Судана, странах Ближнего Востока, а также в постоянном представительстве страны при ООН и ОБСЕ. В 2009 году вернулся из Вены в Ташкент в связи с окончанием служебных полномочий.
3 декабря 2018 года СМИ, в том числе «Газета.uz», сообщили о 67-летнем мужчине, который упал на рельсы на станции метро «Пушкинская» в Ташкенте. Этим мужчиной был Кадыр Юсупов. Его семья сообщала, что это было попыткой суицида из-за сложного психологического состояния.
Экс-дипломат был госпитализирован с переломом ключицы, закрытой черепно-мозговой травмой и сотрясением мозга. В тот же день в больнице Кадыр Юсупов признался в измене государству в пользу иностранных стран. 10 декабря он был задержан, ему было предъявлено обвинение по части 1 статьи 157 Уголовного кодекса, а 12 декабря была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Военный суд начал рассматривать дело 24 июня 2019 года. Судебные заседания по уголовному делу проходили в закрытом режиме. Кадыр Юсупов свою вину не признал.