Ayni paytda O‘zbekistonda qazib olinayotgan oltinning atigi 6 foizi qayta ishlanadi va undan mahsulot eksporti atigi 78 million dollarni tashkil etadi.
“Tadbirkorlar uchun alohida sharoitlarga ega zargarlik zonalari tashkil qilinishi, sohaga xomashyo yetkazish, mutaxassis tayyorlash, ishlab chiqarish zanjiri va sotish tizimini butunlay qayta ko‘rib chiqish muhim”, — degandi avvalroq prezident.
Bu borada Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi tomonidan takliflar ishlab chiqilgan.
Jumladan, “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasi faoliyatini takomillashtirish, vakolatlarini kengaytirish hamda boshqaruv tizimini qayta tashkil etish rejalashtirilgan.
Sohadagi ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Hunarmand” uyushmasi a’zolari uchun berilgan imtiyozlarni “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasiga a’zo bo‘lgan zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi yakka tartibdagi tadbirkorlarga ham tatbiq etish taklif etildi.
2026-yil 1-oktabrga qadar O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan hamda zargarlik sohasida foydalaniladigan asbob-uskunalar, qadoqlash va etiketkalash mahsulotlariga nisbatan bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘ining nol stavkasini qo‘llash imkoniyati o‘rganilmoqda.
Ishlab chiqarish, ko‘rgazma va savdo maydonlarini o‘z ichiga olgan maxsus zargarlik markazlarini tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi. Bu boradagi pilot loyihalarni Toshkent shahri va Namangan viloyatlarida joylashtirish yuzasidan axborot berildi.
Zargarlik buyumlari eksporti hajmini oshirish masalasi muhokama qilindi. O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan zargarlik buyumlarini AQShga GSP tizimi bo‘yicha eksport qilish uchun bojxona to‘lovlarining nol stavkasini belgilash taklif qilindi.
Davlat rahbari taqdim etilgan chora-tadbirlarni yakunlash va 2027-yilgacha zargarlik buyumlari ishlab chiqarishni rivojlantirish dasturini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq berdi.

Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву 19 июня представили презентацию о мерах по развитию ювелирной промышленности, поддержке производства и продажи ювелирных изделий, увеличению экспорта продукции, сообщила пресс-служба главы государства.
Сейчас в Узбекистане перерабатывается лишь 6% добываемого золота, экспорт продукции из него составляет всего 78 млн долларов.
«Важно создавать ювелирные зоны с особыми условиями для предпринимателей, пересмотреть обеспечение отрасли сырьём, подготовку специалистов, производственную цепочку и систему продаж», — ранее отметил президент Узбекистана.
В связи с этим Министерство экономики и финансов и Торгово-промышленная палата разработали предложения.
В частности, планируется расширить полномочия ассоциации «Узбекзаргарсаноати» и реорганизовать системы управления.
Для поддержки производителей отрасли предложено льготы, предусмотренные для членов Ассоциации «Хунарманд», применять и к индивидуальным предпринимателям — производителям ювелирных изделий, являющимся членами Ассоциации «Узбекзаргарсаноати».
Изучается возможность установления на срок до 1 октября 2026 года нулевой ставки таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость на оборудование, упаковочные и маркировочные материалы, которые не производятся в Узбекистане и используются в ювелирной отрасли.
Рассмотрены вопросы создания специальных ювелирных центров, включающих производственные, выставочные и торговые площадки. Представлена информация о размещении пилотных проектов в Ташкенте и Наманганской области.
Обсуждён вопрос увеличения объёма экспорта ювелирных изделий. Предложено установить нулевую ставку таможенной пошлины для экспорта ювелирных изделий, произведённых в Узбекистане, в США по системе GSP.
Глава государства поручил доработать представленные меры и разработать программу развития производства ювелирных изделий на период до 2027 года.