Shavkat Mirziyoyev tuman va shaharlarning bosh rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Bu haqda joriy yil 16-yanvarda bo‘lib o‘tgan iqtisodiyotdagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida topshiriq berilgan edi. Mutasaddilar shu borada qilingan dastlabki ishlar, master rejalardan kutilayotgan natijalar to‘g‘risida axborot berdi.
O‘tgan vaqtda 14 ta tuman va shahar bo‘yicha master reja ishlab chiqilgan. Ularda 759 ta ko‘p qavatli uy-joy, 22 ta savdo majmuasi, 800 dan ziyod xizmat ko‘rsatish obyekti qurish imkoniyati aniqlangan.
Shu tarzda 112 ta tuman va shahardagi drayver yo‘nalishlar asosida yana 136 ta master reja tayyorlanishi ko‘zda tutilgan.
“Masalan, aholisi tez o‘sayotgan 38 ta tuman markazlari va shaharlarda yetarli uy-joylar qurish, aholi sayr qilishi va dam olishi uchun qulay maskanlar va istirohat bog‘lari barpo etish zarur”, — deyiladi xabarda.
Turistik salohiyati yuqori 20 ta tumanda mehmonxonalarni ko‘paytirish, plyaj, ekologik, tibbiyot, sport va ekstremal turizmni rivojlantirish orqali sayyohlar oqimini 2,5 karra oshirish mumkin, deyiladi taqdimotda.
ijtimoiy obyektlar, shaharning bosh rejasi, uy-joy
Hududidan magistral yo‘llar o‘tgan 68 ta tumanda 400 dan ziyod motel, kemping, oshxona, do‘kon va avtoservislar tashkil etish mumkinligi ham ta’kidlandi.
Master-rejalar asosida bo‘ladigan loyihalar hisobiga 40 mingta ish o‘rni yaratilishi, budjetga yiliga qo‘shimcha 350 milliard so‘m daromad tushishi kutilmoqda.
Davlat rahbari qulay infratuzilma, savdo va ko‘ngilochar joylar, yuqori daromadli ish o‘rinlari tashkil qilishni hozirdan boshlash lozimligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по разработке мастер-планов районов и городов, сообщила пресс-служба главы государства.
Эта задача была поставлена на видеоселекторном совещании, посвящённом приоритетным задачам в экономике, которое состоялось 16 января. Ответственные лица представили информацию о проделанной работе, а также ожидаемых результатах от реализации мастер-планов.
За это время были разработаны мастер-планы для 14 районов и городов. В них предусмотрено строительство 759 многоквартирных домов, 22 торговых комплексов и более 800 объектов обслуживания.
Кроме того, планируется подготовка ещё 136 мастер-планов на основе драйверных направлений в 112 районах.
«Например, в 38 быстрорастущих районах необходимо построить достаточное количество жилья, социальных учреждений и парков отдыха», — отмечается в сообщении.
В 20 районах с высоким туристическим потенциалом имеется возможность увеличить поток туристов в 2,5 раза за счёт увеличения количества гостиниц и развития экологического, охотничьего, медицинского, спортивного и экстремального туризма, говорилось на претензации.
В 68 районах, через которые проходят магистральные дороги, можно создать более 400 мотелей, кемпингов, столовых, магазинов и автосервисов, также было отмечено на встрече.
По проектам на основе мастер-планов ожидается создание 40 тысяч рабочих мест, а также ежегодные поступления в бюджет в размере 350 млрд сумов.
Глава государства подчеркнул необходимость ускоренного создания удобной инфраструктуры, торговых и развлекательных мест, а также высокодоходных рабочих мест для населения.