Halok bo‘lganlarning kamida 323 nafari misrlik, 60 nafari iordaniyalik bo‘lgan. Ularning aksariyati jazirama issiqning qurbon bo‘lgan, shuningdek, bir kishi tiqilinch paytda hayotdan ko‘z yumgan.
Reuters agentligining mahalliy OAVlarga tayanib yozishicha, 144 nafar indoneziyalik, 35 nafar tunislik, 11 nafar eronlik va 3 nafar senegallik ham vafot etgan. Xususan, marhumlarning yaqinlari ijtimoiy tarmoqlarda ko‘pchilik issiq urishi oqibatida halok bo‘lganini ma’lum qilgan.
Diplomatlardan biri AFP`ga qurbonlar soni haddan ziyodligiga Haj ziyoratiga noqonuniy kelganlar soni juda ko‘pligi ham sabab bo‘lganini aytgan. Buning oqibatida ziyoratchilar lagerlarida tartibsizliklar yuzaga kelgan, qutqaruvchilar o‘z vaqtida yordam ko‘rsata olmagan, deya tushuntirdi Haj ziyorati amallarini nazorat qiluvchi misrlik amaldor. Uning aytishicha, ziyoratchilar uzoq vaqt suv va ovqatsiz qolib ketishgan, konditsionerlar ishlamasligi tufayli ko‘plar issiqda jon bergan.
Saudiya Arabistoni rasmiylari rasmiy ravishda 16-iyunga qadar 2000 dan ortiq ziyoratchilar issiq urishidan davolanayotganini bildirdi, biroq o‘shandan buyon statistik ma’lumotlar yangilanmadi yoki o‘limlar haqida ma’lumot berilmadi. 2023-yilda Haj vaqtida kamida 240 kishi halok bo‘lgan, deya eslatdi AFP.
- Har yili o‘n minglab ziyoratchilar Haj ziyoratini noqonuniy ravishda bajarishga urinishadi, chunki ular rasmiy Haj vizasini olishning qimmat jarayonlarini o‘z zimmalariga ololmaydilar, deya ta’kidlaydi AFP.
- Podshohlik rasmiylari may oyida e’lon qilgan tadqiqotga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi oqibatida Saudiya Arabistonida diniy marosimlar o‘tkaziladigan hududlarda harorat har o‘n yilda selsiy bo‘yicha 0,4 darajaga ko‘tarilmoqda. Saudiya Arabistoni Milliy meteorologiya markazi ma’lumotlariga ko‘ra, 17-iyun kuni Makkadagi Masjid ul-Haramda havo harorati +51,8 darajaga yetgan.

По меньшей мере 550 паломников погибли во время хаджа в Мекку в Саудовской Аравии, сообщает агентство France-Presse (AFP) со ссылкой на арабских дипломатов.
Не менее 323 погибших были египтянами, большинство из них скончались из-за жары, кроме одного, который получил смертельные ранения во время давки, сообщили агентству два собеседника. По их словам, ещё не менее 60 погибших — иорданцы.
Reuters со ссылкой на местные СМИ пишет, что также погибли 144 граждан Индонезии, 35 граждан Туниса, 11 иранцев и трое сенегальцев. Родственники погибших тунисцев сообщили в соцсетях, что многие умерли в результате теплового удара.
Один из дипломатов рассказал AFP, что количество погибших среди египтян велико из-за большого числа незарегистрированных паломников. Их прибытие вызвало хаос в лагерях для помощи верующим и привело к проблемам в работе служб, пояснил агентству египетский чиновник, курирующий проведение хаджа. По его словам, паломники долгое время оставались без еды, воды и кондиционеров, они погибли, так как «негде было укрыться».
Официально саудовские власти сообщили, что к 16 июня лечение от теплового удара проходили более 2000 паломников, но с тех пор не обновляли статистику. В 2023 году во время хаджа скончались не менее 240 человек, напоминает AFP. В этом году хадж проходит с 14 по 19 июня.
- Каждый год десятки тысяч паломников пытаются совершить хадж незаконным способом, потому что не могут позволить себе дорогостоящие процедуры получения официальных виз для хаджа, отмечает AFP.
- В результате изменения климата температура в районе проведения религиозных ритуалов в Саудовской Аравии повышается на 0,4 градуса Цельсия каждые десять лет, следует из исследования, опубликованного в мае властями королевства. По данным Саудовского национального метеорологического центра, 17 июня температура в Большой мечети в Мекке достигла 51,8 градуса Цельсия.