Yevropa Ittifoqi mamlakatlari elchilari Rossiyaga qarshi 14-sanksiya paketi bo‘yicha kelishib oldi, deb xabar berdi YeI kengashidagi Belgiya raisligi.
“Ushbu paket yangi maqsadli chora-tadbirlarni taqdim etadi va bo‘shliqlarni yopish orqali mavjud sanksiyalarning ta’sirini maksimal darajada oshiradi”, — dedi idora.
Yevropa komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayenning ta’kidlashicha, sanksiyalar Rossiyani asosiy texnologiyalar va energiyadan keyingi daromadlardan mahrum qilishga, shuningdek, “[Rossiya prezidenti Vladimir] Putinning chet eldagi soya floti va soyadagi banki tarmog‘iga qarshi qaratilgan”.
Bloomberg`ning yozishicha, chora-tadbirlar orasida Rossiyaning suyultirilgan gazini Yevropa Ittifoqi orqali uchinchi davlatlarga o‘tkazishni taqiqlash hamda Xitoy, Turkiya va Hindistondagi o‘nlab kompaniyalar bilan savdoni cheklash kiradi. Shuningdek, harbiy maqsadlarda ishlatilishi mumkin bo‘lgan kimyoviy va elektronika eksporti nazoratini kuchaytiradi.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, siyosiy partiyalar, tahlil markazlari va ommaviy axborot vositalari provayderlariga ham Rossiya moliya manbalarini qabul qilish taqiqlanadi.
Reuters agentligining qo‘shimcha qilishicha, sanksiyalar ro‘yxatiga 47 kompaniya va 69 jismoniy shaxs qo‘shilgan. Paket 24-iyun kuni Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlarining yig‘ilishida rasman tasdiqlanishi kutilmoqda.

Послы стран Евросоюза согласовали 14-й пакет санкций против России, сообщило председательство Бельгии в Совете ЕС.
«Этот пакет предусматривает новые целевые меры и максимизирует воздействие существующих санкций, закрывая лазейки», — отметили в представительстве.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что санкции призваны лишить Россию доступа к ключевым технологиям и дальнейших доходов от энергетики, а также направлены против «теневого флота [президента России Владимира] Путина и теневой банковской сети за рубежом».
Как пишет Bloomberg, меры включают в себя запрет на перевалку российского сжиженного природного газа (СПГ) в третьи страны через ЕС и ограничение торговли с десятками компаний в Китае, Турции, Индии. Кроме того, будет ужесточён экспортный контроль большего количества химикатов и электроники, которые могут быть использованы в военных целях.
По данным агентства, политическим партиям, аналитическим центрам и медиа-провайдерам также запретят принимать российские источники финансирования.
Reuters добавляет, что в санкционный список были добавлены 47 компаний и 69 физических лиц. Ожидается, что пакет будет официально одобрен на встрече глав МИД ЕС 24 июня.
- Предыдущий, 13-й пакет санкций ЕС против России был принят в феврале этого года. Он включал экспортные ограничения в отношении десятка компаний, участвующих в обходе санкций.