“Armaniston xalqaro huquq, xalqlar tengligi, suvereniteti va tinch-totuv yashashi tamoyillariga sodiqligini yana bir bor tasdiqlaydi va Falastin davlatini tan oladi”, — deyiladi bayonotda.
Vazirlikning qayd etishicha, Armaniston BMT Bosh Assambleyasining G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha rezolyutsiyalariga qo‘shilgan va “Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlik o‘rnatishdan chin dildan manfaatdor”.
“Biz doimo turli xalqaro forumlarda Falastin muammosini tinch va keng qamrovli hal etish tarafdori bo‘lib kelganmiz hamda Isroil-Falastin mojarosining „ikki davlat“ tamoyili asosida hal etilishini qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz. Ishonchimiz komilki, bu falastinliklar va isroilliklar o‘zlarining qonuniy intilishlarini ro‘yobga chiqarishlarini ta’minlashning yagona yo‘li”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, may oyida BMT Bosh Assambleyasining Xavfsizlik kengashidan Falastinning tashkilotga to‘laqonli a’zoligi masalasini qayta ko‘rib chiqishga chaqiruvchi rezolyutsiyasiga Armaniston ham ovoz bergandi. Falastin ayni damda BMTda kuzatuvchi davlat sifatida ishtirok etmoqda.
- So‘nggi bir oy ichida Norvegiya, Ispaniya, Irlandiya va Sloveniya Falastin mustaqilligini tan oldi. 2024-yil iyun holatiga ko‘ra, Falastin BMTning 193 a’zosidan 145 tasi tomonidan davlat sifatida tan olingan.
- Falastin davlatchiligini tan olmagan davlatlar qatoriga AQSh, Britaniya va Isroil ham kiradi. Isroil hukumatining fikricha, Iordan daryosining G‘arbiy sohili va G‘azo sektorida Falastin davlatining tashkil etilishi Isroilning mavjudligiga tahdid soladi.

Армения признала Палестину в качестве независимого государства. Заявление об этом было опубликовано МИДом страны.
«Республика Армения подтверждает свою приверженность международному праву, принципам равенства, суверенитета и мирного сосуществования народов и признает Государство Палестина», — говорится в сообщении.
В ведомстве отметили, что Армения присоединилась к резолюциям Генассамблеи ООН о прекращении огня в секторе Газа и «искренне заинтересована в установлении мира и стабильности на Ближнем Востоке».
«На различных международных площадках мы всегда выступали за мирное и всеобъемлющее урегулирование палестинского вопроса и продолжаем поддерживать решение израильско-палестинского конфликта на основе принципа „двух государств“. Мы убеждены, что это единственный способ гарантировать, что палестинцы и израильтяне смогут воплотить в жизнь свои легитимные устремления», — говорится в заявлении.
В мае Армения также проголосовала за резолюцию Генассамблеи ООН с призывом к Совету безопасности перерассмотреть вопрос о полноправном членстве Палестины в организации. Сейчас Палестина представлена в ООН как государство-наблюдатель.
- За последний месяц независимость Палестины признали Норвегия, Испания, Ирландия и Словения. По состоянию на июнь 2024 года Палестину в качестве государства признают 145 из 193 членов ООН.
- В числе стран, которые не признают государственность Палестины, — США, Британия и Израиль. Израильское правительство утверждает, что создание палестинского государства на Западном берегу реки Иордан и в секторе Газа будет угрожать существованию Израиля.