Shavkat Mirziyoyevning tegishli qaroriga asosan Olimjon Muxamadjanovich Umarov Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi va bosh vazir Abdulla Aripov tomonidan hukumat a’zolariga tanishtirildi. Bu haqda bosh vazir matbuot xizmati xabar qildi.
Olimjon Umarov Milliy universitet (2007) va Janubiy Koreyaning Songyungvan universitetini (2017) tamomlagan. 2006−2012-yillarda O‘zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligining UZINFOCOM Kompyuter va axborot texnologiyalarini rivojlantirish va joriy etish markazida turli lavozimlarda ishlagan. 2012-yilda O‘zMAA Axborot tizimlari va axborot resurslari bo‘limiga rahbarlik qilgan. 2012−2017-yillarda vazirlikning AKT departamentini boshqargan.
2020-yil may oyida hukumat rahbari maslahatchisi lavozimiga tayinlangan, 2021-yil noyabr oyida lavozimidan ozod etilgandi. O‘sha vaqtda iste’fo sababi oshkor etilmagan. “Nigoh” kanalida 2021-yil 3-noyabr kuni Telegram, YouTube, Instagram, Facebook, Odnoklassniki`ning O‘zbekistondagi faoliyatini cheklash bilan bog‘liq voqea sabab bo‘lgani haqida ta’kidlagan.

Олимжон Мухамаджанович Умаров назначен первым заместителем министра цифровых технологий Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба премьер-министра.
21 июня глава правительства Абдулла Арипов представил его и других назначенных президентом Шавкатом Мирзиёевым руководителей членам Кабинета министров, говорится в сообщении.
Олимжон Умаров (1985 г. р., выпускник Национального университета — 2007 и южнокорейского Университета Сонгюнгван — 2017) с мая 2020 года по ноябрь 2021-го был советником премьер-министра по вопросам развития информационных технологий и коммуникаций.
Ранее он уже работал первым заместителем министра по развитию ИТ и коммуникаций — с июня 2017 года по май 2020 года.
В 2006—2012 годах занимал разные должности в Центре развития и внедрения компьютерных и информационных технологий UZINFOCOM Узбекского агентства связи и информатизации (позже преобразовано в Госкомсвязи, потом — в Мининфоком, ныне — Минцифры).
В 2012 году возглавил отдел информационных систем и информационных ресурсов УзАСИ. В 2012—2017 годах руководил Управлением ИКТ министерства.