20-iyun kuni Javlonbek Oybekovich Umarxodjayev Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi etib tasdiqlandi. Bu haqdagi qaror kompaniyaning yagona aksiyadori — Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan qabul qilindi, deb xabar berdi Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
2023-yil avgust oyidan buyon Javlonbek Umarxodjayev boshqaruv raisi vazifasini vaqtincha bajaruvchi lavozimida kompaniyaga rahbarlik qilib kelayotgandi.
U mehnat faoliyatini 2008-yilda Uzbekistan Airways`da boshlagan. 2009−2018-yillarda kompaniyaning aviatsiya xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i bo‘lgan.
2018−2021-yillarda “O‘zbekiston temir yo‘llari” kapital qurilish direksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari va “Toshkent-Sharq” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha texnik direktor lavozimlarida ishlagan.
2021−2023-yillarda Uzbekistan Airports boshqaruvi raisining ekspluatatsiya bo‘yicha birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan.

Жавлонбек Ойбекович Умарходжаев 20 июня утверждён в должности председателя правления компании Uzbekistan Airports. Решение об этом принял единственный акционер компании в лице Министерства экономики и финансов Узбекистана, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
С августа 2023 года Жавлонбек Умарходжаев руководил компанией в статусе временно исполняющего обязанности.
Свою карьеру он начал в 2008 году в Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари». В 2009—2018 годах был начальником отдела авиационной безопасности НАК.
В 2018—2021 годах работал в должности заместителя начальника дирекции капитального строительства и технического директора по реализации проекта «Ташкент-Восточный» компании «Узбекистон темир йуллари»
В 2021—2023 годах занимал пост первого заместителя председателя правления по операционной деятельности Uzbekistan Airports.