Qarorda aholi va davlat xizmatchilarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi bilimlarini doimiy ravishda takomillashtirish tizimining ustuvor yo‘nalishlari belgilab berildi. Bu, jumladan, huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga qarshi huquqiy immunitetni shakllantirish, yosh avlod ongiga halollik qadriyatlarini singdirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, bu korrupsiyaga qarshi kurashish uchun mas’ul bo‘lgan xodimlar, shuningdek, korrupsiya xavfiga eng ko‘p duchor bo‘lgan davlat xizmati lavozimlarini egallab turgan xodimlarning bilim, ko‘nikma va malakasini doimiy ravishda oshirish imkonini berishi qayd etildi.
Tizim, shuningdek, sertifikat olgan davlat xizmatchilari reyestrini yuritgan holda, davlat xizmatchilarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi bilimlarini baholash va attestatsiyadan o‘tkazishni ham nazarda tutadi.
Virtual akademiyada o‘quv faoliyatini tashkil etish va o‘tkazish Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Huquqni muhofaza qilish organlari akademiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Agentlik korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘qitilishi lozim bo‘lgan davlat xizmatchilari kontingentini shakllantiradi, akademiya bilan kelishgan holda, yillik o‘qitish reja-grafigini tasdiqlaydi, o‘quv jarayoni sifatli tashkil etilishini monitoring qilib boradi, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha davlat siyosati, korrupsiyaviy xavf-xatarlar va tadqiqot natijalarini inobatga olib, yangi o‘quv modullarini joriy etish bo‘yicha akademiyaga takliflar kiritadi.
Virtual akademiyada davlat xizmatchilaridan tashqari aholi, tadbirkorlik subyektlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari, ta’lim muassasalari talabalari, o‘quvchilar hamda davlat ishtirokidagi korxonalar xodimlari ham o‘qishi mumkin.
O‘qitish bazaviy va maxsus o‘quv kurslari bo‘yicha tashkil etiladi. Shu bilan birga, barcha foydalanuvchilar uchun bazaviy o‘quv kurslarida o‘qitish bepul, maxsus o‘quv kurslarida malaka oshirish esa to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
O‘qitish davlat xizmatchilari uchun majburiy bo‘ladi
Davlat xizmatchilari uchun virtual akademiyadagi maxsus o‘quv kurslarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida malaka oshirish majburiy, boshqa toifalar uchun esa ixtiyoriy hisoblanadi.
Ular ishga qabul qilingandan keyin uch oy ichida kursni tugatishlari kerak bo‘ladi.
Davlat xizmatchilarining malakasini oshirish davriyligi kamida uch yilda bir marta tashkil etiladi.
Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ichki nazorat bo‘linmalari xodimlari va davlat xizmatining korrupsiya xavfiga eng ko‘p duchor bo‘lgan lavozimlarida ishlaydiganlar uchun maxsus kurslar chuqurlashtirilgan o‘quv dasturlari asosida o‘tkazilmoqda.

В Узбекистане с 1 января 2025 года будет запущена Виртуальная академия по противодействию коррупции. Это электронная платформа, направленная на непрерывное повышение знаний и государственных служащих, и населения в сфере противодействия коррупции, говорится в постановлении, подписанном президентом Шавкатом Мирзиёевым, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Агентства по противодействию коррупции.
Постановлением определены приоритетные направления системы непрерывного повышения знаний населения и госслужащих в сфере противодействия коррупции. Это, среди прочего, повышение правосознания и правовой культуры, формирование в обществе правового иммунитета к коррупции, привитие в сознание молодого поколения ценностей добропорядочности.
Кроме того, это повышение на постоянной основе знаний, навыков и квалификации работников, ответственных за противодействие коррупции, а также занимающих должности госслужбы, наиболее подверженные коррупционным рискам.
Система также предусматривает оценку и сертификацию знаний госслужащих в сфере противодействия коррупции, с ведением реестра госслужащих, получивших сертификат.
Организация и ведение учебной деятельности в виртуальной академии осуществляются Антикоррупционным агентством и Правоохранительной академией.
Агентство формирует контингент госслужащих, подлежащих обучению в сфере противодействия коррупции, утверждает годовой план-график обучения, ведёт мониторинг качественной организации учебного процесса, вносит предложения о внедрении новых учебных модулей с учётом государственной политики по противодействию коррупции, коррупционных рисков и результатов исследований.
В виртуальной академии, помимо госслужащих, могут также обучаться население, субъекты предпринимательства, представители негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, воспитанники, учащиеся и студенты образовательных организаций и работники предприятий с участием государства.
Обучение организуется по базовым и специальным учебным курсам. При этом обучение на базовых учебных курсах для всех пользователей организуется бесплатно, а повышение квалификации на специальных учебных курсах — на платно-контрактной основе.
Для госслужащих обучение будет обязательным
Для госслужащих повышение квалификации в сфере противодействия коррупции на специальных учебных курсах виртуальной академии является обязательным, для других категорий — добровольным.
Они должны будут проходить курс в течение трёх месяцев после приёма на работу.
Периодичность повышения квалификации госслужащих будет составлять не реже одного раза в три года.
Специальные курсы для работников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля и осуществляющих деятельность на должностях госслужбы, наиболее подверженные коррупционным рискам, проводятся на основании углублённых учебных программ.